Oroszország ​helye Eurázsiában 3 csillagozás

Szvák Gyula: Oroszország helye Eurázsiában

"Mindig is az orosz történelem sajátszerűsége izgatott: a historiográfia legitim történettudományos „műfajában” mozogva igyekeztem a kérdéseket megfogalmazni, a problémákat felkutatni, majd erőmhöz mérten megoldásokat kínálni. Európai struktúrájú tehát az orosz történelmi fejlődés első ezer éve? Ez volt a fő kérdés. Pozitív választ adtam rá, majd megokoltam, hogy mégis miben más. Persze, a történelem színpadán nem lehet büntetlenül késve érkezni és késve reagálni. Oroszország egy meghatározott geopolitikai térben élt, ahol egy meghatározott – hosszú – időszakban ázsiai hatások sora is érte. Fejlődése így ázsiai sajátosságokkal is bír – anélkül azonban, hogy emiatt ázsiai típusúnak tarthatnánk. Az igazán izgalmas történészi lecke annak megválaszolása, hogy az ázsiai impulzusok miért nem tudták letéríteni Oroszországot az európai útról. Erről, és még sok másról, a történelmi erőszak apologetikájáról, zsarnok cárokról és szűkebb szakmánkról szól ez a könyv."

Pannonica, 2006
176 oldal · ISBN: 9789637319242

szasulja>!
Szvák Gyula: Oroszország helye Eurázsiában

Hasznos könyv, bár szerintem nem válaszolja meg a címben, fülszövegben feltett kérdéseket. Fontos, hogy explicite nem a történelmi tényekről beszél, hanem azok interpretációjának változásáról, így – magamfajta – hiányos szaktörténelmi ismeretekkel rendelkező olvasó néhol nehézségekbe ütközik.