Amrita ​Sher-Gil 24 csillagozás

Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete
Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil

A félig magyar, félig indiai Amrita Sher-Gil szerelmei, világhírű rajongói, lázadó házassága a huszadik század első felében óriási botrányt okozott. A törékeny és zseniális fiatal lány mindössze huszonnyolc évet kapott az élettől, de termékeny munkássága ilyen kevés idő alatt is India egyik legnagyobb festőjévé tette. Azokat festette meg, akiket kitaszított a társadalom. Forradalmi látásmódja és embersége úgy mutatta meg a hatalmas India nyomorgóit, mint korábban egyetlen művészé sem.

Húszévesen elnyerte a Párizsi Szalon aranyérmét. Képeit kiállították Párizsban, Londonban, Münchenben, műveit kincsként őrzik az Új-Delhi Nemzeti Galériában. Nevét Modiglianival, Chagallal, Frida Kahlóval együtt emlegetik. Jóbarátjaként szerette Karinthy Frigyes, Szőnyi István, Hatvany Lajos, Baktay Ervin.

Amrita Sher-Gil története a szenvedély, az életigenlés, a művészet humanizmusának titokzatos és szépséges megfogalmazása.

Róla szól: Amrita Sher-Gil

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Különleges sorsok – Regényes életek Kossuth

Kossuth, Budapest, 2020
Kossuth, Budapest, 2020

BertaPalikSzilvi P>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Ez a könyv, bármennyire is érdekelt és vártam már jó ideje, hogy olvassam, egy szenvedés volt.
Nem tudom eldönteni, hogy az írásmód, a szereplők, a történések, vagy ezek miatt együtt érzem azt, hogy csalódott vagyok.
Érdekes volt a könyvben arról olvasni, hogy a lakóhelyemtől nem messze, Dunaharasztin is élt, ( amikor az apjával Héven utaznak és találkoznak egy hajléktalannak tűnő poétával, az külön tetszett), hogy olyan emberekkel találkozhatott, mint Karinthy vagy Kosztolányi.
Olvasás közben rákerestem a helyekre, ahol élt, a festményeire. Nem mindent sikerült megtalálni, de amit igen, ott azért kiderült, hogy milyen alapos utánajárást igényelt a könyv.
A magyar – indiai származású festőművész rövid élete alatt olyan festményeket készített, amelyek ma már nemzeti kincsnek számítanak Indiában.
A lelkileg labilis művész igencsak csapongó életét tárja elénk ez a könyv, amelyből kiderül, hogy a politika, a család, a különböző kultúrák milyen hatással voltak a festőre.

Mariann_ P>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

A félig magyar, félig indiai Amrita élete elég szélsőséges.
Magyarországon rengeteg híres emberrel találkozhatunk hacsak érintőlegesen így el tudjuk helyezni abban a korszakban, amikor élt.
Indiai gyökerei, a szokások nem igazán fognak rajta, sajátos , szabad életet akar élni.
Lázad , az Indiából származó gazdagság folytán sok mindent megengedhet magának.
A könyvben nem kap olyan nagy szerepet a festészete, mint amilyent a különc viselkedése. Nyilván hiteles, amiért jár a jó csillagozás, de mellette engem taszított az egész családja, a szabados , csapongó élete, a nyitott házassága.
Ha belegondolok, hogy rövidke életében megélt annyit, mint más fél évszázad alatt se. ..
A művészek már csak ilyenek, Frida Kahlo (ha már a fülszövegben említik ) élete sem nyűgözött le , amikor olvastam róla.
Szóval most már tudom, hogy volt egy fiatalon elhunyt félig magyar festőnőnk is .
Inkább a tartalma miatt 4 csillag.

BBetti86 >!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Szunyogh Szabolcs kötetében regényesen ismerhetjük meg a festőnő életét, művészetét és az őt ért hatásokat. Érdekes már csak azért is, mert félúton igyekszik megállni egy regény és egy ismeretterjesztő munka között. Követi az életrajz elemeit, vannak némileg szárazabb és magyarázó részek benne, de közben regény is, életképekkel és jelenetekkel, regényesen vezetett cselekménnyel és karakterekkel.

Szerettem is a stílusát: komolyabb, mint egy regény, miközben nem nélkülözi annak mesélő erejét és olvasmányosságát. Sok mindent megkerestem hozzá neten olvasás mellett. Nem egyszer kicsit másképpen találtam, mint amit itt olvastam. Elég sok történet, anekdota maradt fent Amritáról, és a szerző jó érzékkel válogatta úgy őket, hogy egységes, kerek képet adjanak arról, ki volt Amrita, hogyan és miért élt.

Különben ajánlom is, hogy net közelében olvassuk a regényt. Nekem sokat adott hozzá, hogy megkerestem fotókon a helyszíneket, a szereplőket és Amrita festményeit. Igaz, a képzelet egyes pontokon jobb tud lenni. Ahogy szép, szőke fiatalembernek Viktor meg van írva, sokkal megnyerőbb a képzeletemben, mint akit a fotóin láttam. De ezt Amrita kapcsán is el tudnám mondani: a képek nem tudják visszaadni a személyisége olyan fokú varázsát, amit a szerző szavakba tudott önteni.

Tetszett az is, ahogy Amrita köré rendezve bemutatja a korszakot, az országokat. Végig a nőre van a fókusz helyezve, de azért sok mást is megismerhetünk mellette. Az indai művészet is olyasmi, amiről több újdonságot olvastam itt.

Amit azért emésztenem kellett benne, a festőnő életviteléből fakad. A XX. század elején Amrita annyira modern, a társadalmi szabályokat semmibe vevő életet élt, hogy még mindig fogom a fejem. Csak egy példa: spoiler Az, ahogy minden téren ezt a szabadságot megadják egymásnak és végig kitartanak a másik mellett… nem is tudom, irigyelni vagy szörnyülködni kellene rajta. Azért szerintem nem lehetne mentség mindenre, hogy művész és tapasztalatokat gyűjt.

ekofalusi>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Érdekes utazás volt olvasni a fiatal festőnő rövid, de meglehetősen szélsőséges életéről. Amrita, a félig magyar, félig indiai, rendkívül tehetséges lány útkeresése, gondolkodása, szexuális szabadsága és festői munkássága mellett az író nagy hangsúlyt fektetett a környezet és a korszak bemutatására. Szépen kirajzolódik, hogy a különös családi közegen túl az öntörvényű művészre hogyan hatottak a különböző országok, helyszínek, ismerősök, politikai irányzatok és arról is képet kapunk, hogyan látták őt a kortársak. A szerző olvasmányosan, az olvasóhoz közelebb hozva, mégis hitelesen mutatja be a kevésbé ismert festőnő életét és művészettörténeti jelentőségét. Tetszettek a naplókon, levelezéseken alapuló párbeszédek, a sok érdekes információ a történetben felbukkanó más művészekről, a korrajz.
Olvasás közben szembesültem Amrita Sher-Gil festményeinek különös, olykor megdöbbentő hangulatával.
Örülök ennek a könyvnek, többet kaptam tőle, mint vártam.

koan12>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Eddig még soha nem hallotam Amrita Sher-Gilről, perdig tehetsége, munkássága alapján megérdemelné, hogy ismertebb legyen. Tetszett, hogy a könyv a festőnő életét a születésétől a haláláig mutatja be. Viszont szívesen olvastam volna bővebben a munkásságáról, nemcsak botrányosnak mondható életéről. Kicsit zavart a könyvben, hogy a szerző néhány helyen mai viszonylatban közli az ismereteket, sok helyen pedig regényesen (ez sokkal jobban tetszik, ezt kellett volna végig szem előtt tartania). A karaktereket sajnos nem tudtam szeretni, de erről nem az író tehet, hiszen nem kitalált szereplők voltak.

balike >!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Nagyon vegyes érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Egyrészt fantasztikus kutatómunkát sejtek a történet mögött, az író nagyon részletesen tárja elénk Amrita rövid élete folyamát. Másrészt viszont az egész annyira nem egységes, ingázunk a kemény poltika, erőltetett párbeszédek és a rémiszően rossz erotikus jelenetek között…. Ennek ellenére nem tudtam félbehagyni, a festőnő élete elképesztően érdekes és izgalmas volt számomra.
Olvasás közben/után ajánlom megnézni az unokahúga rövidfilmjét Amritáról, youtube-on megtalálható (angolul) rengeteg családi fotóval: Amrita Sher-Gil — A Family Album | a film by Navina Sundaram

Zoé_Efstratiadu>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Ez a könyv is inkább küzdelem volt, mint élvezet. Abból a szempontból hasznos volt, hogy rá fogok keresni a festőnő munkásságára. Viszont a könyv stílusa, ezáltal a szereplők karaktere végig rettenetes és unszimpatikus volt. Valahogy se nem életrajzi szaga nem volt, de mégis az próbált lenni, valahol meg merészen erotikus, de inkább kínos és erőltetett módon. Miközben politikus és történelmi… Kuszaság.

lauranne>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

3,5 csillagra értékeltem volna. Még egy felet Dunaharaszti miatt kapott. Egyre jobban érdekelnek a szülővárosomat / lakóhelyemet érintő regények, történetek. Amrita Sher-Gil egyébként csodálatos festő volt, csodálatos nő lehetett.

Zsanett_M>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Hihetetlenül lebilincselő történet egy tehetséges, makacs zseniről, a magyar-indiai származású Amrita Sher-Gilről.
Szunyogh Szabolcs rettentően részletgazdagon, mégis érdekesen, élvezhetően írja le a festőnő életének történéseit. A könyvön abszolút érezhető az rengeteg munka és anyaggyűjtés, amit az író elvégzett és bele tett az elkészült műbe.

szvandaaa>!

Szunyogh Szabolcs: Amrita Sher-Gil Egy magyar festőzseni szenvedélyes élete

Kicsit tanácstalan vagyok a regény lezárása miatt. Utánaolvastam és valóban nem tudni pontosan mibe is halt bele Amrita, de egy icipici magyarázat azért jól jött volna az írótól, hogy ez az MI6 vonal mennyire kitaláció vagy valóságos.
Maga a regény érdekes és izgalmas, néhol számomra túl sok (az erotikus részek túlzottan alpáriak), de nagyon olvasmányos. Nem is értem, miért is nem ismertebb számunkra ez a magyar gyökerekkel rendelkező festőnő.
A helyeket, embereket, képeket igyekeztem Google-ön megkeresni, de nem volt egyszerű és nem is mindig sikerült – ez fakadhat a magyar fordításból is.
Arra magam is rájöttem, hogy sok szereplő valóban a saját szavaival jelenik meg a regényben (ez Jászai Marinál a leglátványosabb). Érdekes ötlet.
Szívesen olvastam volna egy utószót, nekem ez nagyon hiányzott. Emiatt és a béna erotikus jelenetek miatt kap 4.5 csillagot.

BertaPalikSzilvi P>!

Tizenöt évvel korábban, 1913 kora tavaszán, amikor már elkezdett olvadni a hó, és Budapest bádogereszeiről kis patakokban csorgott a víz a gyalogosok nyakába, két fiatal férfi talpalt a Lánchídon, egyiküket Kosztolányi Dezsőnek, a másikat Karinthy Frigyesnek hívták. A pesti városrész egyik legszebb épületéből, az amerikai felhőkarcolókra emlékeztető New York-palotából indultak, egy átbeszélgetett, átviccelődött éjszaka állt mögöttük. A New York kávéház az irodalmi élet fő találkozóhelye volt. Törzsasztal várta itt Ady Endrét, Molnár Ferencet. Aki az írótársadalomban kicsit is számított, éjféltájban felbukkant itt.

Amapola P>!

– Miket olvasol?
– Amit az apám könyvtárában találok. Dosztojevszkijt, Bernard Shaw-t. ..
– Ki az a Dosztojevszkij?
– Egy orosz író. Arról szól a könyve, hogy szabad-e agyonverni egy utálatos gonosz öregasszonyt, aki egyébként azt teljesen megérdemli.
– És? Szabad?
– Hát ez az. Eleinte olyan, mintha szabad lenne, de aztán elfogja a fiút a lelkifurdalás.

Szelén>!

Nálunk a szeretet nem azt jelenti, hogy uralkodom a másikon.

Szelén>!

Egyetlen életünk van, nem áldozhatjuk fel magunkat másokért.

Amapola P>!

– Úgy tűnik nekem, maga mélyen érző lélek. Örülök, hogy ennyire kedveli Amritácska képeit. De hogy tudja ezt összeegyeztetni a kommunista elfogultsággal? Én közelről láttam Budapesten egy szovjet forradalmat. Maga hisz ebben? Egy szép napon elköltözik Moszkvába, hogy ott művészetügyi komisszár legyen!
Taslitzky felnevetett.
– Engem ott rögtön felakasztanának, asszonyom. Én marxista vagyok, de nem sztálinista.

Szelén>!

Futhat az ember, de senki nem futhat el a sorsa elől, hacsak nem akarja elveszteni önmagát.

Szelén>!

Szerintem egy szép meztelen női test hatalmasabb erő, mint a világháború minden hadserege. Ha odafigyelnek rá, ha teret kap, a nőiség felszabadít. Ezért nyomják el mindenütt a világon.

Szelén>!

– Másokra hallgatsz? Higgy a saját szemednek!

Szelén>!

– A művészet – ingatta a fejét Amrita – nem szolgál semmiféle célt. A művészet csak van. És mi őt szolgáljuk.

lauranne>!

A naturalizmus nem több, mint egy üres forma. Abban áll az értéke, hogy többé-kevésbé pontosan lemásolja a kép tárgyát. Az igazi művész másképp dolgozik: stilizál. A stilizálás egyfajta teremtés. Ki kell szabadulni a megrögzött, tanult kliséből, új formákat kell létrehozni, olyanokat, amelyek a lényeggel állnak összefüggésben. Meg kell találnunk a tárgyunk szubjektív lényegét, és ahhoz kell igazítani a festészeti eljárást.

190. oldal (Kossuth, 2020)