Öveket ​bekapcsolni! 50 csillagozás

Történetek a boxutcából
Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni!

Az egyik legismertebb hazai sportriporter, Szujó Zoltán 11 éven át utazott a Forma-1-es világbajnoksággal riporterként, majd további 7 éven keresztül volt a hazai televíziós közvetítések vezető kommentátora. Az évek alatt szerzett élményeit, történeteit foglalta össze ebben a könyvben, amelyhez a Forma-1-et globális üzleti vállalkozássá tevő brit üzletember, Bernie Ecclestone írt előszót.

KreaSport, Telki, 2022

szurkoló

Mátyásföld

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Szujó Zoltán száguldó riporterként a Forma-1 kulisszatitkait fedte fel sokszor előttünk, majd kommentátorként is szerepelt, csak sajnos közvetítéseiből sokszor érződött, hogy éppen kinek drukkol, ki nem annyira szimpatikus neki. Miután kommentátori karriere hirtelen véget ért, úgy döntött, hogy megírja az emlékeit.
A kivitelezés külsőre igazán jól sikerült, ami ezúttal a magánkiadás kínálta lehetőségeket dicséri: míg a hagyományos kiadók a papírhiány miatt kétszer is meggondolják, hogy melyik új kiadványból mennyit nyomjanak, addig szerzőnk magánkiadásban, kemény borítóval és fényes papíron jelentette meg visszaemlékezéseit, holott a memoárokat általában normál papírra szokták nyomni.
Maga a tartalom már elmarad valamelyest a külcsín mögött. Az előszót nem kisebb személyiség jegyzi, mint a Forma-1 régebbi ura, Bernie Ecclestone, ezt követően a szerző a bevezetőjében leírja, hogyan került sor a könyv megírására, majd pedig megismerjük, miként lett sportriporter. Olvashatunk a Forma-1 előtti munkáiról, többek között a sydney-i olimpiáról és a bokszközvetítésekről. Aztán a Forma-1-ben találjuk magunkat, és a nagydíjak helyszínei szerint írja le az élményeit, kezdve az adott verseny történetével dióhéjban, majd folytatva a saját élményeivel. A kötet alcíme – Történetek a bokszutcából – arra enged következtetni, hogy az ő szemszögéből ismerhetjük meg a nagyobb versenyek történéseit, sajnos azonban a futamok helyett sokkal több szó esik Szujó személyes úti élményeiről, pl. hogy hol mit evett, az mennyire volt csípős, vagy, hogy Malajziában hogyan élte meg a monszunesőt. Ezek az anekdoták is érdekesek lehetnek a maguk módján, de ha már egy sportkommentátor könyvét olvassa az ember, akkor szerintem joggal vár több sportot, és kevesebb utazós élményt ételekről, időjárásról, társaságról, és más egyebekről. Ráadásul az egyik ikonikus helyszínt, Spa-Francorchamps-t teljesen kihagyta, pedig onnan is biztos lett volna egy-két sztorija, hisz még riporterkorában is nagyon sok felejthetetlen versenyt láthattunk ott.
Egyes helyszínekre másfél oldalt, a többire kicsivel többet szánt, utóbbi a Magyar Nagydíj esetében érthető is. A Spanyol Nagydíjhoz azonban szó szerint betett egy interjút a fentebb említett Bernie Ecclestone-nal, akivel Niki Lauda társaságában beszélgetett, és a Magyar Nagydíjon megesett Kész Átverés teljes szövege is olvasható, ami inkább oldalkitöltőként szolgál.
A kötet legfőbb érdekessége az, ahogyan riporterként megélte Baumgartner Zsolt Forma-1-es szereplését, melynek kapcsán a 2003-as beugrásról, a 2004-es USA Nagydíjon megesett pontszerzésről és a Belga Nagydíjon történt balesetről olvashatunk részletesebben. A kötet többi része a versenyautós élményeivel, a Dakar-közvetítéssel, a Red Bull Air Race-szel és a Nagy Futammal foglalkozik dióhéjban, bár a Dakarról olvasható az ő riporteri naplója is.
A kötetet nagyon gazdag képanyag egészíti ki. Véleményem szerint a szöveg nem az igazi, számos futamról írhatott volna kicsit bővebben is, illetve örültem volna, ha az emlékezetesebb versenyeket a saját szemszögéből is felidézi. Külsőre viszont valóban nagyon igényes kiadvány, sok szép, színes képpel és csúcsminőségű papíron, láthatóan nem spórolták ki belőle az anyagot.

Könyvmoly33>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Érdekes tapasztalatait írta le a könyvben, nagyon örülök, hogy olvastam, sok izgalmas sztori volt benne, és teljesen valósághű.

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Egyetlen probléma van ezzel a könyvvel, hogy rövid. Inkább kettő. Hogy rövid, és vége lett. Lehetett volna ez egy 500 oldalas könyv is, és akkor nem kellett volna ennyi mindent belezsúfolni.

Régen is néztem a Forma 1-et, imádtam Szujó közvetítéseit. Nekem ő volt az igazi. Így nem volt kérdés, hogy természetesen érdekel a könyve. Kifejezetten örültem neki, hogy keményfedeles, szép fényes lapú, és a képek a szöveg mellé vannak beillesztve, nem kell hátra lapozni, majd vissza, és megint hátra. Tökéletes volt így, hogy a történetek mellé képek is kerültek.

Jó volt a szerkezet, tetszett a stílus, a forma, a fejezetek. Örültem, hogy nem csak a versenyekről lehet olvasni, hanem az utazásokról, kajákról, személyes történetekről. A pilótákat pedig nem a versenyen mutatja be, hanem az interjúkból, és a személyüket közelíti meg.
Ami nekem hiányzott valóban, az néhány izgalmas futam leírása, versenyek történéseinek megemlítése, az izgalmas előzések, világbajnoki címek megnyerése. Ebből nem sok van a könyvben, nyilván azért, mert nem fért el.

Nagyon jó könyv, mindenkinek ajánlani tudom, és tényleg tudtam volna még 300 oldalt olvasni tőle.

Prami0913>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Az utóbbi időben (többek közt a Netflix sorozatnak köszönhetően) nagyon ráfüggtem a Forma-1-re és az azt övező hangulatra. Minden információt szívok magamba újsbban, ami ezzel kapcsolatos, és minden is érdekel :D Ezért is jött kapóra Szujó Zoli könyve, ami amúgy is a polcon várt olvasásra. Zoli mindig is szimpatikus volt számomra, és mivel már kiskoromtól kezdve hétvégi program volt a családban is az F1 nézése, így az olyan nevek is ismerősek voltak, akik ma már persze nem versenyeznek. A könyv nem okozott csalódást, imádtam. Sok új infót is megtudtam, olvastam volna még jó pár oldalon keresztül ☺️

anditajthi P>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Kicsit másra számítottam. Azt gondoltam, hogy izgalmas karrierjéből érdekes, „hú, ezt nem gondoltam volna” sztorikat mesél majd Zoli, de ebből kevés volt. Úgy is éreztem sokszor, hogy egy-egy történet vagy nincs befejezve, kifejtve, vagy nem is nagyon volt mit mesélni azon, amibe belefogott. Engem kicsit félrevezetett a cím, olykor inkább útikönyv-szerű volt. Lehet, hogy valójában csak az a baj, hogy másra számítottam, nem tudom…

pevike>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Nem vagyok Szujó rajongó, de a Forma-1-et régóta szeretem, és kíváncsi lettem. Szó se róla, néhol nosztalgatikus élmény, de kevés. Olyan érzésem volt, hogy kiadták neki, hogy 200 oldalt kell írni, ő írt 100-at, aztán erőlködve keresett még sztorikat. Mi más indokolná, hogy az alcím Történetek a boxutcából, de csak a könyv kb. 60-70 százaléka szól a Forma-1-ről, a többi az életéről, a boxról meg a Dakarról. Utóbbiról oldalakat megtöltő napló is van, amiről még maga is beismeri, hogy néhol ő sem emlékszik rá, hogy a leírt esemény hogyan is történt pontosan. Ez tényleg olyan volt, mintha csak azért lett volna benne, hogy töltse az oldalakat, nekem nem volt olyan érzésem, hogy ez bepillantás a kulisszák mögé, nem jött át a hangulat. A Forma-1-es sztorikban is csak azok tetszettek, amik a helyszínekhez kötődtek, más érdekesség nem nagyon volt, kivéve, hogy most már tudom, mi az a visszhangközvetítés. Ami viszont nagyon átjön az Szujó egója, amiről már a közvetítések alatt is sejtettük, hogy nem kicsi. Biztos vagyok benne, hogy ez az ego íratta meg vele ezt a könyvet is (meg talán a pénz?), aminek inkább az Életem alcímet kellett volna adni, de azzal valószínűleg nem fogyna ilyen jól. Némelyik történet nálam a bunkóság határát súrolta (néni a repülőn, japán kalauz), én ilyeneket nem mesélgetnék, még úgy sem, hogy megjegyzem, hogy nem vagyok rá büszke. Ráadásul, ahogy barátnőm találóan leírta, Szujó pont úgy ír, ahogy beszél, és a stílusát már tévés korában sem bírtam annyira. Az M4-es vezető kommentátori munkájáról egy szó sem esik, Wéber Gáborról is csak érintőlegesen, emiatt nekem a sértettség is kiérződik a könyvből (itt térnék vissza az egóra, WG-nek is van könyve, ugye…). Nem is tudom, kinek ajánljam, talán csak a Szujó rajongóknak, de akik kicsit többet várnak, azok csalódni fognak.

sebibaba88>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Szerettem Zoli közvetítéseit és riportjait, így nagy várakozással vettem kezembe a könyvét. Azt kell mondjam, remek könyvről van szó, amelyben nemcsak a Forma-1-es és boxutcai kalandok, történetek szerepelnek, hanem Zoli pályafutásának egyéb állomásai: a boxközvetítések, a Red Bull Air Race, a Nagy Futam és a 2003-as Dakar Rali, melyen utazó riporterként vett részt, de olvashatunk Zoli autóversenyzői múltjáról és arról is, hogyan élte meg helyszíni riporterként Baumgartner Zsolt pontszerzését. Emellett az is kiderül, hogyan lett az eredetileg némettanár végzettségű Szujó Zoltánból végül sportriporter. Jó volt betekinteni kicsit a kulisszák mögé, megtudni egy-egy közvetítés, riport hátterét. Aki szereti a „sztorizgatós” hangulatú könyveket, annak tökéletes választás! Csak azt sajnálom, hogy maradtak ki ikonikus helyszínek (Spa, Silverstone pl.), elbírt volna még pár oldalt a könyv!

KádárRozi>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Nem feltétlenül ezt vártam. Persze nem lehet rögtön a közepébe vágni és kell felvezetés, de ha történetek a boxutcából, nem a megye x közvetítésére vagyok kíváncsi.

Erdy>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

Nem rossz, de nekem felszines. Több olyan információt vártam, amit még nem hallottunk.

Szencsike P>!

Szujó Zoltán: Öveket bekapcsolni! Történetek a boxutcából

A Forma-1-ről sosem lehet keveset írni, és elérkezett az idő arra is, hogy elolvashassuk Szujó Zoltán könyvét a Száguldó Cirkuszról.
Sok mindent lehet mondani Zolira, de azt nem, hogy ne lenne tehetsége a sztorizáshoz. Nagyon gördülékeny, jó humorral meséli el, hogyan lett a fiatal, nyelvtanári diplomával rendelkező ifjú riporterből a magyarországi Forma-1 arca, hangja. Egy generációnak ő volt az RTL Klub száguldó riportere, gyanítom annak idején az RTL Klubos közvetítések kevesebbek lettek volna az ő lelkesedése nélkül. Aztán jött az M4 sport, és kommentátorság, és hát hiába mond mást, egy idő után tudta mindenki, hogy kinek szurkol :D Hangulatos közvetítések voltak, néha le kellett halkítani a tévét, de az biztos, nélküle a hazai F1 nem tartana ott, ahol.
A könyv nemcsak az F1-es kalandokat meséli el, hanem a boxmeccsekkel, Dakar-ralival, Red Bull Air Race-szel, Nagy Futammal kapcsolatos élményeit, tapasztalatait. Ami jó, mert a kulisszák mögé mindig jó belelátni. Meglepően személyes lett a könyv, érezni egy-két helyen a „kezdő riporter aggodalmait”, illetve a magánember is néha előbukkan (hogy ez jó vagy rossz azt a kontextus, az átélt élmény és az olvasó ítélete megadja), pl. Baumgartner Zsolt-részt olvasva is egészen átjött a „hűha, ez csodálatos élmény”, de egy-két viccesnek szánt sztorinál fogtam a fejem, hogy inkább ne, mert nem ütött úgy poén, mint amilyennek szánta. Illetve érezni, hogy Zoliból egy idő után a „Szujó Zoltán” elismert személyiség lett.
Néha sokkal több a pályán kívüli sztori, mint az F1, máskor fordítva. Mindegyik érdekes, vicces stb. volt, ám több mint 10 év kalandjaiból nem könnyű válogatni, mert arányokat nézve valamiből sok volt, másból kevés. Valahogy talán az arányok tolódtak el, ilyen-olyan irányba: 205 oldalas a könyv, nem tudom, hogy a szerkesztés során mennyit húztak ki belőle, de van hiányérzet, mind a F1-es kalandokból – versenyek (Anglia és Belgium nem is szerepelnek, ám Dél-Koreának így is jutott egy kisebb fejezet), személyiségek, egy-egy érdekesebb szituáció – mindre volt példa, csak több-kevesebb mennyiségben. Aki ennyit utazik, arról is lehet mesélni, milyen emberek, körülmények, élmények érték őket – és erre is akad példa bőven, de szintén eltérő mennyiségben. Viszont olvasásélményként nagyon klassz a könyv, igényes munka.
Én azt mondom, hogy van még bőven F1-es sztori a tarsolyában, írni is tud, mesélni is tud, írjon még pár könyvet a jövőben.

Alvarando P>!

Egy ízben jöttünk haza a kanadai futamról. Tömve volt a repülő, alig fértek fel a motyóink a fejünk fölé. Ezzel együtt épp mellettem maradt egy üres hely. Aminek eléggé megörültem, mert nem mindegy, hogy egy nyolcórás repülőúton ki tudod-e nyújtani a lábadat esetleg oldalra is. Már csukták be a gép ajtaját, én meg örültem, hogy ott a szabad préda a számomra, amikor a stewardessek újra kinyitották az ajtót. Ahol néhány másodperc múlva megjelent egy néni. Nagy kalappal, kabátban, rengeteg cekkerrel, és elkezdett kacsázva jönnia folyosón, felénk. Én meg elég hangosan odaszóltam Szilárdnak:
– Na, fogadjunk, hogy a nyanya itt ül mellettem!
Ő meg pont odaért. Rám nézett, és így szólt:
– Fiatalember, értek ám magyarul! Mátyásföldön nőttem fel.

Kapcsolódó szócikkek: Mátyásföld
Alvarando P>!

A Koreai Nagydíjról már hazafelé jövet, ismét Szöülban, a szállásunk melletti kifőzdében ettünk egy kimcsit, a klasszikus koreai káposztás ételt. A talponálló tulaja kérdezte, hogy mehet-e bele csípős, mire mi mondtuk, naná, magyarok vagyunk, mi bírjuk az ilyesmit! Amikor betettük a szánkba az első falatot, azonnal leizzadtunk és végiggondoltuk a csípősség fogalmáról alkotott elképzeléseinket, illetve a csípős különböző fokozatait, mert gyakorlatilag Budapestig tüzet okádtunk. A fickó csak röhögött rajtunk, vonogatta a vállát, hiszen ő megkérdezte…

Kapcsolódó szócikkek: kimcsi / kimchi · Szöul
Judit_56 P>!

– Ha egy Schumacher- vagy Ecclestone-interjút nem fogsz tudni megcsinálni Ausztráliában, alkalmatlan vagy riporternek. Jó utat!

Judit_56 P>!

Madár életem másik meghatározó eseményébe is „bekavart”: az első lányom születése után néhány órával már a Hamburgba tartó gépen ültem, mert Zsolt akkor boxolt a világbajnoki cím megszerzéséért.

Alvarando P>!

Az RTL Klub valamelyik munkatársa, akinek nyilvánvalóan rendkívül fontos dolga volt a paddockban, elhatározta, hogy mindenképp összehoz egy közös képet nagy kedvencével, Michael Schumacherrel. Ott téblábolt a Ferrari háza táján. Hirtelen nyílt a motorhome ajtaja, és kilépett rajta Schumacher, aki menet közben éppen egy banánt tízóraizott. A derék kolléga odalépett hozzá, és mind a két kezével gyakorlatilag belekapaszkodott Schumacher banánt tartó kezébe, és ettől egy nagyon furcsa közelharc alakult ki közöttük. Schumacher a banánnal hadakozott, lehet, még az is megfordult a fejében, hogy azt akarják tőle elvenni ezek a nomád magyarok, a kolléga meg csak hajtogatta:
– Ein Foto, Ein Foto!
Sebtében készült is valami felvétel, mert egy másik ott lévő munkatárs közben lekapta őket. Nem tudom, mi sült ki belőle, de lehet, hogy a kép központi eleme a félig megevett banán lett…

Kapcsolódó szócikkek: Michael Schumacher · RTL Klub
Alvarando P>!

Egyszer az amerikai futamon, még a csütörtöki napon (egy versenyhétvége hivatalos első napja a csütörtök, ekkor a pályán még nincs történés, leszámítva a biztonsági és orvosi autó sofőrjeinek edzését. Csütörtökön készítjük el a hosszabb interjúkat és háttéranyagokat) az indianapolisi pódiumot szerettük volna megmutatni a nézőknek, ezért ott várakoztunk, hogy felmehessünk rá. Éppen egy gyermekkórus foglalta el, a srácok – tanáruk nagy átéléssel bemutatott vezénylete mellett – az amerikai himnuszt gyakorolták a vasárnapi Grand Prix-re. Ott álldogáltam az énekkart lelkesen dirigáló karmester mellett, aki vezénylés közben megkérdezte, hogy honnan jöttünk. „Magyarországról” – mondtam. Ebben a pillanatban szinte felsikoltott, hogy „Oh my God!” Azonnal elcsendesítette a gyerekeket, és áhítattól remegő hangon közölte velük, hogy az úr (azaz jómagam) és operatőr kollégája Magyarországról jöttek. „Mi is ismerünk egy nagyon híres magyart, ugye gyerekek?” – tette fel a kérdést, amelyre azonnal jött a válasz, negyven-ötven gyerektorokból: „Zoltán Kodály!” Kiderült, hogy az énekkarosok a Kodály-módszer szerint tanulnak, tanáruk pedig rendkívül büszkén mutatta be őket.

Judit_56 P>!

Mert amikor az embernek először suhan át az agyán, hogy vannak emlékei, van valamiféle múlja, abban a századmásodpercben bevillan az is, hogy öregszik, hogy ő is múlandó.

Judit_56 P>!

Madár miatt volt pénteken az esküvőm, másnap, szombaton, ugyanis Szegeden lépett szorítóba, amelyet természetesen élőben közvetítettünk.

Judit_56 P>!

Minden verseny minden körének minden kanarja egy-egy különleges, feszültséggel, veszélyekkel és lehetőségekkel teli történet, amelyet szeretnék átélni, elmesélni és átadni.

anditajthi P>!

Egy időben ráadásul mintha valamiféle „nemzeti sportággá” nőtte volna ki magát Magyarországon és külföldön is az, hogy a szurkolók megpróbálják kitalálni, vajon kinek szurkol a sportkommentátor. Hadd oszlassak el egy tévhitet: az esetek többségében senkinek. Ezt egy rendes szurkoló persze nem fogja elhinni, és ez így van rendjén. Egy drukker ugyanis természetszerűleg a saját „érzelmi szemüvegén” át szemléli a közvetítéseket, tehát érzelmekkel viseltetik a főszereplők iránt – nincs számára semleges versenyző vagy csapat. Van a kedvence, akiért minden esetben rajong, aki nem hibázhat, akit az ellenfelek minduntalan megpróbálnak kilökni, tisztázatlan eszközökkel megelőzni, kibabrálni vele, sőt egyenesen az FIA is megpróbálja ellehetetleníteni.