Mesélő ​házak 6 csillagozás

Szuhai Barbara: Mesélő házak

Mit ​csinál egy idegenvezető? Hát tiszta sor, azon fáradozik, hogy az idegen, ha már idetévedt, ismerje meg, sőt: szeresse meg az ő szeretett országát, városát, vidékét.
És akkor egyszer csak jön a Covid, és nem jön a turista. De még csak nem is megy. Itthon kuksoltunk egy hirtelen elnéptelenedett városban – az én nemzedékem még emlékszik azokra az évekre, amikor megbámultunk a Várban két franciául beszélő embert, nyakukban drága fényképezőgéppel, mi magunk pedig türelmetlenül vártuk, hogy három hosszú esztendő elteltével kézbe vehessük a kék útlevelünket meg azt a nyamvadt száz dollárt, ami csak az éhenhaláshoz volt elég, de sebaj, cipeltük a Colosseumhoz a májkonzervet.
Akkoriban még senkinek nem jutott eszébe, hogy budapesti bennszülötteknek tervezzen felfedező túrákat, hiszen alig tudnak valamit a városukról. Ez már rég nincs így: évek óta egyre népszerűbbek és szakszerűbbek, színesebbek az erre szakosodott cégek sétái Kőbányától Makkosmáriáig, a Rákosoktól… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Fekete Sas, Budapest, 2022

Fiammetta P>!
Szuhai Barbara: Mesélő házak

Könyves oldalon eretnekség ilyet írni, de szerintem ezeket az írásokat inkább azokon a blogokon érdemes olvasni, ahol eredetileg megjelentek (ez frissül: https://www.meselohazak.hu/blog/, ez már nem: http://meselohazakbudapesten.blogspot.com/). Sokkal gazdagabb a fényképanyag, a bejegyzések egymásra is tudnak hivatkozni, és a hozzászólások is nyújthatnak plusz információt az adott ház múltjához vagy aktuális állapotához – ez utóbbi vonatkozik a Mesélő Házak Facebook-oldalán megjelent posztokra is. Annyiban viszont korszerű a könyv, hogy egy QR-kódot beolvasva az illető épületre vonatkozó forrásjegyzék hívható be. Szerintem ez bőven elegendő hivatkozásnak, fölösleges volt ugyanezeket az információkat egy külön Forrásjegyzék című fejezetben megismételni, főleg annak fényében, hogy javarészt internetes linkekről van szó…
Ha a formával nem is vagyok kibékülve, a tartalom nagyon is rendben van. Rengeteg érdekességet derített ki a házakról Szuhai Barbara, és élvezetesen tudja tálalni azok történetét. Bizonyára élőben is jó előadó lehet – még nem voltam városnéző sétáján, de talán erre is sor kerül. Addig marad a blog és a könyv (ebben a sorrendben).

Mandalala>!
Szuhai Barbara: Mesélő házak

Városi séta a fotelból, amolyan kicsit Ráday Mihályosan, imádni valóan! :-)
Nagyon szerettem a házak és a bennük lakók történeteit.
Egy bajom volt csupán: a fotók. Tudom, illetve sejtem, hogy nehéz lehet házakat, főleg sötét lépcsőházakat jól lefényképezni, mégis a fényképek egy része számomra élvezhetetlen volt. Mitha amúgy beállítás nélkül csak valamit le akart volna gyorsan kapni a fotós, mielőtt valaki meglátja, hogy mit csinál. De ettől eltekintve szeretem-imádom könyv lett.
Ráadásul két történet olyan emberre is felhívta a figyelmem (László Fülöp festőművészről van szó), akiről szégyenemre még csak nem is hallottam ezelőtt, pedig annak a kornak a képzőművészetét szeretem a legjobban, amelyben alkotott. De most boldogan kutatok, hogy minél többet megtudhassak róla. Szóval halmozottan vagyok hálás a könyv szerzőjének!

shadowhunter1975 P>!

Az otthon az ember boldogsága és öröme. Isten áldása és békéje lakozzék e házban.

27. oldal, Olasz elegancia a Vízivárosban, Csalogány utca 26.

Kapcsolódó szócikkek: otthon