Kedvelt ​kaktuszok, pozsgások 1 csillagozás

Szűcs Lajos: Kedvelt kaktuszok, pozsgások

Napjainkban ​kulturált lakás alig képzelhető el dísznövény nélkül. Ahol nemrég megelégedtek vágott virággal vagy egy-két cserepes növénnyel, ott ma már a lakószoba egy részét (falát vagy sarkát) növénnyel telepítik be. Ez az elhelyezés szinte kínálja a lehetőséget a kisebb növénygyűjteményeknek, mindenekelőtt kaktuszokból, amelyekből kis helyen is többet és így többfélét lehet tartani.
A pozsgások azonban a növénygondozás magasabb iskoláját igényik: nem is annyira ismeretekben (abban is), mint figyelmességben, körültekintésben. Jobban kell ismerni a növény eredeti élőhelyét (sivatag, fennsík, esősebb hegyoldal stb.), mert hasonló feltételeket kell biztosítani számára, mint amelyhez kialakulása során alkalmazkodott. Mindenekelőtt a napfény és öntözés létfontosságú, amelyre a szerző már a bevezetésben felhívja a figyelmet. Ezért a kapott vagy beszerzett pozsgásnak a tartási viszonyait is igyekezzünk megtudni, hogy a könyvekben megtaláljuk a rá vonatkozó tudnivalókat.
Aki… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Gondolat, Budapest, 1984
336 oldal · ISBN: 9632812646

Enciklopédia 6


Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

MissWenut>!

Bármennyire igaz, hogy a kaktuszok igénytelenebbek, mint más szobanövények, ám a figyelmetlenül végzett gondozás még a legigénytelenebb fajoknak is pusztulását okozhatja.

42. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: kaktusz
MissWenut>!

Helyes, ha a vetéshez – és a későbbi tűzdeléshez – a földet fertőtlenítjük, kb. 70 °C-ra való felmelegítéssel. A termesztő kerészetnek erre a célra megvan a megfelelő felszerelésük: forró gőzzel hevítik fel a talajt, de „házilag” a melegítés nehezebben oldható meg. A föld fertőtlenítésének az a célja, hogy elpusztítsuk a talajban élő, a csírázó magokra és a kis magoncokra veszedelmes kártevőket.

58. oldal (1984)

MissWenut>!

Szobai magvetésnél a kis magoncok minél világosabb helyet kapjanak a lakásban, de a közvetlen, tűző napsütés még ne érje őket.

62. oldal (1984)

MissWenut>!

A kaktuszok Amerika ősi növényei.

29. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · kaktusz
MissWenut>!

Az Atacama-sivatag 1000–2000 méter magas felföld, amelyet kétoldalt hegyek szegélyeznek.

33. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: Atacama-sivatag
MissWenut>!

Amerikának nemcsak a száraz, félsivatagos tájain élnek kaktuszok, hanem a sok csapadékban részesülő trópusi őserdőkben is. A bőséges csapadéktól ezek nem pusztulnak el, mert életmódjuk lényegesen különbözik a többi kaktuszétól. Az őserdei kaktuszok fán élő növények (epifiton).

34. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: kaktusz
MissWenut>!

Kaktuszt – még ha valamivel többe is kerül – csak megbízható helyen érdemes venni. Ez azért nagyon fontos, hogy egészséges és kártevőktől mentes növényeket kapjunk.

41. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: kaktusz
MissWenut>!

Természetesen a legkedvezőbb, ha a kertben kaphatnak – nem túl árnyékos – helyet kaktuszaink. A megfelelő napos helyre – a fagyveszély elmúlása után: május végén, június elején – kitehetjük a kertbe a kaktuszokat. Cserepüket süllyesszük a talajba, de ne egészen a peremükig.

45. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: kaktusz
MissWenut>!

A tőzeg szintén nélkülözhetetlen földneme a dísznövényeinknek, így a kaktuszoknak is. Közülük is több faj igényli a savanyú, mészszegény földkeveréket.

53. oldal (1984)

Kapcsolódó szócikkek: tőzeg
MissWenut>!

A magonckaktuszok nagy része megfelelő szórt fényben jobban fejlődik, mint tűző napsütésben. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy levegőjük páratartalma legyen megfelelő.

64. oldal (1984)


Hasonló könyvek címkék alapján

Kay Maguire: Szobanövények gondozása
Christopher Brickell: Dísznövény enciklopédia – Az Angol Királyi Kertészeti Társaság kézikönyve
Nuria Penalva: Kaktuszok és egyéb pozsgás növények
Gideon F. Smith: Kaktuszok és pozsgások
Barna János: Kaktuszkedvelők kézikönyve
Peter Harkness – Linden Hawthorne: Rózsák
Kánnár Lászlóné: Növényismereti atlasz I.
Sulyok Mária – Tímár Zsuzsa: Képes virág ABC
Bodor János: Szobakaktuszok
Jankovich Oszkár – Nagy Béla: Gumós és gyöktörzses kerti virágok