Értékelések 14

Fejes_Valentin>!
Szűcs Gyula – Lakatos István – Wajzer Csaba – Tálosi András – Varga Bálint Bánk – Varga Péter – Németh Áron: Képtelen történetek, másvilági mesék

Mikor pár hete kinyitottam a legújabb „Kaland, Játék, Kockázat” játékkönyvet ("Allansia bérgyilkosai") rejtő borítékot, váratlan meglepetés ért – egy újabb kötet lapult a csomagomban! Mivel a „Képtelen történetek, másvilági mesék” régóta szerepelt a kívánságlistámon, ezért izgatottan vágtam bele az olvasásba.

Bővebben: https://smokingbarrels.blog.hu/2020/05/25/konyvkritika_…

MetalMurphy I>!

Az eddig jobbára csak képregényes panelokban jeleskedő alkotók tollából egy igazán színes, és minden tekintetben színvonalas kötet állt össze, legyen a B-filmes sci-fi/horror, misztikus noir, természetfeletti fantasztikum vagy éppen geek-adrenalinbomba. A Képtelen történetek, másvilági mesék nálunk csillagos ötösre vizsgázott. Várjuk a folytatást!

Bővebben:

Lianeko>!

Soha nem voltam nagy képregény olvasó. Iskolás koromban, mint majdnem minden korombéli lánynak, nekem is csak Garfield macska kalandjai és a Salior Moon tudták megragadni a figyelmemet képregény fronton. 8-10 éves lányként szinte kötelező volt bénának tartani, a fiúk által olyannyira kedvelt szuperhősös történeteket, így még távolabb sodródtam a képregények színes világától.

Csak nem rég döntöttem úgy, hogy leszámolok korábbi előítéleteimmel, és megkezdem az ismerkedést a képregények világával, ehhez pedig elsőként egy magyar kiadványt választottam: ezt a Szűcs Gyula által szerkesztett novelláskötetet.

Ez a 7 történetet tartalmazó antológia egy jó ugródeszka azoknak, akik még csak ismerkednek a képregények világával, hiszen túlnyomó része próza, de a képek nem csak mellékes csemegeként vannak jelen a történetek között, vagy éppen a történetekben, hanem a könyv gerincét képezik. Az antológia jópár műfajba betekintést enged a horrortól a sci-fiig, így segítve az olvasók ismerkedését a képregények műfaji sokszínűségével. A hard-core képregényrajongóknak sem kell aggódniuk, még laikusként is érezhető volt némelyik történet erősen „fan service” mellékíze.

Külön kiemelendő a történeteket összekötő történet, ami adott egy plusz mítikus jelleget az egész könyvnek. (Amúgy is odavagyok az ilyen „könyv a könyvben” típusú megoldásokért)

A próza itt-ott még hagy maga után kívánnivalót. A Pokol a tanyán című novella például szerintem elég sablonosra – és itt-ott picit lyukasra – sikeredett, függetlenül attól, hogy a hangulata nagyon rendben volt. A 19. századi vidéki Magyarország, mint helyszín kifejezetten kreatív, és az „ez eddig miért nem jutott senki eszébe?” kérdés gyakran felmerült bennem, de a stílus még kicsit kiforratlan volt. Inkább a hangulat vitte el a hátán ezt a novellát semmint a sztori. És nagyon szigorúan nézve, ez igaz az egész kötetre: a novellák jócskák, de irodalmilag ne várjunk tőlük felhőkarcolást, bár gondolom nem is ez volt a cél. A hangulat azonban pont tökéletes – sötét, fenyegető, néhol mégis megjelenik egy szikrányi humor, így a kötet nem lesz túl nyomasztó. A hazai vonatkozás pedig még átérezhetőbbé teszi a borzongást.

Borongós, hűvös estékre remek választás…

Könyvcsempész>!

A Képtelen történetek, másvilági mesék színes válogatás, könnyed ponyvaélmény emlékezetes novellákkal. Kedvenceim a Vérvörös szilveszter és a Pokol a tanyán, melyek az antológia gerincét adják, de a többi, rövidebb alkotás sem marad el mögöttük. Erős kötet lett, nem okoz csalódást, és csupán az a kérdés, mikor kapunk folytatást, mert ez a koncepció, így ebben a formában, telitalálat! :-)

Bővebben a Kultcsempész Művek youtube-csatornán itt:

Dávidmoly>!

Egyszer vissza fognak térni, jegyezte meg szárazon az egyik patkány.
Az ilyen pokolravalókat mi katolikusok nem temetjük.
A pokol pont azért rémisztő, mert bárki bejuthat. Nincs férőhelyhiány.

Az igyekvés dicséretes, az eredmény kétes.
A Buta kis kövér kutya spoiler crossovere érdekes ötlet, meg a szöveg stílusa se rossz, de valami spoiler azért nem ártott volna bele. (3,5/5)
Az Elefántember legendája egy dagályosan előadott és mérsékelten izgalmas spoiler történet, érdektelen szereplőkkel és darabos stílussal, amire ráfért volna még némi csiszolás meg egy-két jobban kidolgozott ötlet. (2/5)
A bürokrata ötlete spoiler nem rossz, a kivitelezés viszont rettenetes: a szöveg stílusa egyszerűen fájdalmas, ráadásul röpke nyolc oldallal is erősen túlírt spoiler. (1,5/5)
A pofon egy tipikus ezmiez spoiler, nem is tudok róla többet mondani. (0,5/5)
A vérvörös szilveszter rohadt fárasztó volt teljesen elment mellettem, miközben kérdés sorjázott kérdés hátán*. Hogy a szereplők állatfejűsége mit tett hozzá a történethez, azt nem tudom (ha ez egy vicc akart lenni, akkor nem jött át). (1/5)
Itt már komolyan kezdtem kétségbeesni spoiler, de aztán szerencsére jött a Pokol a tanyán – és ez végre jó! Szereplők, történet, hangulat, stílus mind rendben volt: ez akár egy rendes novelláskötetben is elfért volna. (4,5/5)
A Sarló, kalapács, boszorkányság egy kedves, kissé bárdolatlan, de (ellentétben a korábbiakkal) szerethető marhaság, ami megpendített bennem egy-két nosztalgikus szálat a kilencvenes évekből. Nem mondom, hogy az alapötletből nem lehetett volna többet kihozni, de néhányszor azért elmosolyodtam rajta. (3,5/5)
A katlan (a ráadás-képregény) egy kellemesen korrekt ujjgyakorlat, nekem kifejezetten tetszett. (4/5)
Összességében a kötet nagyon hullámzó, és igazából csak a Pokol a tanyán (illetve bizonyos megszorításokkal a Buta kis kövér kutya és a Sarló, kalapács, boszorkányság ) az, amit ajánlani tudok. (Azon mondjuk mosolyogtam egy sort, hogy A végben (az átkötő képregényben) a futónő kutyáját Eibonnak hívják spoiler.) Oldalszámra a jobb történetek valamivel nagyobb részét adják a kötetnek, ez felfelé kerekíti a végső értékelést.
Három buta kis kövér kutya az ötből.

MortuusEst>!

Mit kezdjek ezzel a könyvvel? Nagyon lehúzni nem akarom, mert a szerzőit nagyra tartom. Jónak hazudni sem akarom. Igazából egy régi társalgás jutott róla eszembe, ami arról folyt, hogy miért van olyan kevés jó magyar képregény. Az egyik ismerősöm azt fejtette ki nagy vehemenciával, hogy hiába vannak jó rajzolók, ha nincsenek jó írók hozzá. Valami ilyesmi a bajom itt. A kötet szerzői kétségtelenül tehetségesek. Képregényes berkekben ismertek is .Jó írók is? Hát ha csak ezt a kötetet nézem, akkor erre nem merek igennel felelni. Nincs ezekkel az írásokkal semmi baj, nem rosszak, de igazán nem emelkednek ki semmivel. Ami tetszik a kötetben, az meg képregényes elem.

_Nikki>!

„(…) A stílusbeli változatosság a Képtelen történetek esetében amúgy egyenesen gyönyörködtet! Nem hiába a sokszínűség, a kötetben található novellák a néhány gyengeség ellenére is egy abszolút magas színvonalú és minőségi gyűjteménnyé álltak össze. Tekintsük is meg ezeket, hogy lássátok, miről beszélek!”

Itt tekintheted meg »https://nemfelunkakonyvektol.blogspot.com/2019/07/szucs…

;)