Kísértő ​igazság 3 csillagozás

Mai jugoszláv elbeszélők
Sztepánov Predrág (szerk.): Kísértő igazság Sztepánov Predrág (szerk.): Kísértő igazság

Kötetünk a legutóbbi három-négy esztendő jugoszláv novellaterméséből, a középnemzedék és a legfiatalabb generáció alkotásaiból ad ízelítőt a magyar olvasóknak. Nem írói csoportosulásokat vagy irodalmi irányzatokat mutatunk be,hanem néhány markáns egyéniséget,tíz tehetséges elbeszélő tizenhárom novelláját.
Olyan írókkal ismerkedünk,akik a modern európai irodalom útjait próbálják követni,de magukkal hozták a hazai föld színeit és ízeit is,mondanivalójuk ezért egyszerre modern és emberi.

A művek szerzői: Beno Zupančič, Borislav Pekić, Antun Šoljan, Branimir Šćepanović, Zvonimir Majdak, Filip David, Risto Trifkovich, Visnja Stahuljak, Tasko Georgievski, Svetozar Vlajkovic

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

kaporszakall>!

A nagynénimnek ezt írtam: Kedves tántikám, ha hamarosan betoppanok hozzád, szélütést ne kapj. Át kell törnöm magam. Egészséges vagyok, és szeretnék csinálni valamit. Én is hozzá akarok járulni ahhoz, hogy a lakosság rétegződése megváltozzék. Segíts nekem, húzd elő a vaságyat a padlásszobából. Minden mást magam fogok elintézni. Ha unatkozni fogsz, érdekes könyveket olvasok majd neked. Tudom, hogy előrelátó asszony vagy. Kenyéren és tejen fogok élni mindaddig, míg zöld ágra nem vergődöm. Ösztöndíjat nem akartak adni, mert nem akartam tanítónő lenni. Itt nálunk még most is minden olyan, mint valaha; igazi isten háta mögötti fészek. Az egyetlen annyira-amennyire széles látókörű ember Péter ezredes, de ő is paraszttá változott, és korhely lett belőle, amióta a szocializmust nem fenyegeti veszély. Azt rebesgetik, hogy túlságosan nagy a nyugdíja. A rossznyelvek, persze, magad is tudod. Tudok angolul, ha kell, oroszul is, majd meglátod, nem bánod meg. Meguntam már más gyerekét hordozgatni a karomon, torkig vagyok a mostohaapám buja tekintetével, mintha le szeretne nyelni. Elborít a pelenka, annyi van belőle.

33-34. oldal (Beno Zupancic: Találkozások)