Útmutató ​a forradalomhoz 10 csillagozás

Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz

Ez a könyv a forradalmakról szól. De nem az erőszakos fajtájúakról, azok többnyire ártatlan emberek halálával végződnek.
Az itt bemutatott mozgalmakat hétköznapi emberek indították, akik úgy gondolták, hogy összefogva és kreatívan gondolkodva megbuktathatják diktátorukat vagy megszüntethetik a jogtalanságokat. Történetükből kiderül, hogy milyen kulcsfontosságú tényezők tesznek egy mozgalmat képessé a társadalom megváltoztatására.
A könyv második része gyakorlati tanácsokat tartalmaz, amelyek segítségével az erőszakmentes módszerek eredményesen alkalmazhatók. Remélem, a megismert példák mindenkit arra ösztönöznek majd, hogy próbáljon változtatni azon, amivel elégedetlen.
Meg akarom győzni Önöket, hogy bár a hatalmon lévők, a pöffeszkedők és kiszolgálóik sokasága legyőzhetetlennek látszik, de uralmuk megdöntéséhez nem kell más, mint lelkesedés.

Göncöl, Budapest, 2017
252 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639183919 · Fordította: Gadó György Pál

Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz

Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz Hogyan lehet tejberizs, Lego figurák és más erőszakmentes eszközök segítségével közösségeket mozgósítani, diktátorokat megbuktatni vagy egyszerűen megváltoztatni a világot

Nem, nem szakkönyv. Egyszerűen Szrgya* megpróbálja nekünk eladni az erőszakmentes ellenállást – pont úgy, mint egy ivójoghurtot vagy egy doboz mosóport. ("Erőszakmentes ellenállás! Még a legmakacsabb diktátort is eltünteti!") Nincs ezzel semmi baj, a szerző jól látja, a rossz kormányokat nem filozófusok fogják megdönteni (és – fogd be a füled, Platón! – irányítani sem), hanem akkor már inkább a marketingszakemberek, akik képesek úgy felépíteni egy mozgalom brandjét, ahogy azt a Marlbolo vagy a Coca Cola tenné. Úgyhogy ha elhisszük, hogy itt nem egy késkészletet akarnak ránk sózni spoiler, akkor rendben lesz a könyv.

Egyfelől azért, mert Szrgya valóban az erőszakmentes mozgalmárok doyenje. Az Otpor!-ral nem kis szerepe volt Milosevic hatalmának aláásásában, és a CANVAS egyik előadójaként azóta is mindent megtesz az erőszakmentes mozgalmak koordinálásáért. spoiler Másfelől önsegítő könyvekre emlékeztető lendületes, populáris nyelvhasználat** ide vagy oda, Szrgya szerb csávó, aki végig tisztában van vele, hogy itt nem az idealista amcsi egyetemistákat kell meggyőznie, hanem a magunkfajta cinikus balkániakat – következésképpen a legtöbb várható ellenvetésünkre megvan a válasza. Úgyhogy akad ebben a könyvben számos igencsak hasznos dolog a jövő békés forradalmárjai számára – nem csak vicces vagy lélekemelő anekdoták, ügyes gyakorlati javaslatok és megfontolandó figyelmeztetések, de helyenként olyan megközelítések is, amelyek alapvető szemléletváltást okozhatnak. Én a magam részéről jobban örültem volna, ha kevesebb rizsa köríti őket, és bizonyos felvetésekhez több gyakorlati példát mellékelnek a szerzők (mondjuk az egységes ernyőszervezet létrehozásának mikéntjéhez), de azért összességében olvasásra érdemes könyvecske, hasznos tanácsokkal, mielőtt felmászunk a barikádra.

Mit is mondhatnék még? Csak annyit, hogy legyél te az a hobbit, aki elviszi a Gyűrűt a Végzet-katlanba!

* Tegezem, mert ő is tegez. Jó, hát egy forradalmár csak nem áll le magázódni, nem igaz? Meg aztán ez a Szrgya sokkal jobban hangzik, mint a Popovics, valljuk meg.
** Nem tudom, ez a nyelvezet mennyire köszönhető a társszerzőnek, Matthew Millernek, de el tudom képzelni, hogy nagyon.

Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz

Nem akartam értékelést írni, mert kedves @Kuszma barátom minden mondatával egyetértek ezért azt javaslom olvasásra.

De valahol mégiscsak foglakoztat a kérdés, hogy hazai viszonylatokban vajon mi lehetne az a közös ügy mely kimozdítja a társadalmat a végtelen apátiából. Arra jutottam a foci az egyetlen ami szóba jöhet. Kicsit közönyösek, kicsit konformisták vagyunk, földig hajolt gerinccel, és amíg van foci, senki nem mozdul. Ha jó azért, ha rossz azért. Sőt ha rossz még inkább. Úgy tűnik, ez a sport rejti minden reményünket. Az érzés, ha egyszer a magyar foci feltámad, minden rendben lesz. Tehát a nincs foci az egyetlen forradalmi gyújtópont.
Íme az akcióterv. Lehetetlenné kell tenni, hogy az emberek focit lássanak. Kezdésként eldugjuk az összes labdát. Majd mindent, ami gömbölyű, a lámpaburáktól a női mellekig. Felszedjük a síneket a kisvasutak előtt. A stadionok elé helyszínelő szalagot feszítünk, a székekre navellenőrök arcait festjük, hogy ne merjenek ráülni. A focisták fizetését játékpénzre cseréljük. A szotyi- és sörárusokat kiszorítjuk a parkokba, jó minőségű búvárszemüvegek árusításával. A sípok, kürtök nyílását leragasztjuk. Gyerekeknek két kisautót adunk minden beszolgáltatott kisvonatért. A tévéközvetítéseket a kamerák elé szórt konfettikkel és éljen az ultramaraton kiáltásokkal zavarjuk.
Ha nem lesz mivel játszani, ha nem lesz mit nézni, ha a trollfoci nem tud min viccelni (az még nekem is fájna mert tényleg vicces), akkor a demokrácia immunrendszere újraindul. A nép hirtelen haragjában elkezd a közügyekkel foglalkozni, talán még szavaz is. Ha megtörténik, akkor, de csak akkor, szép lassan visszaadjuk a kedvenc szórakozását. Talán még nézhető is lesz, mert a nagy ijedtség után összeszedik magukat a focisták.

DoraCraiban IP
Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz

„És te ezért pénzt adtál? Úgy kell forradalmat csinálni, hogy elkötsz egy tankot és kész.”
Mondták nekem.
Pont az ehhez hasonló vélemények miatt örülök nagyon, hogy megvettem és elolvastam Szrgya írását, mert motivált, reményt adott, felvidított. Kisütött a nap a mordori fellegek közül, ha csak rövid időre is. Kellemes olvasmány, mert egyszerre „kalandozik” a történelem, a marketing, a politika és a stratégia, valamint a pszichológia ösvényein. Bátran ajánlom bárkinek, aki kíváncsi természet és meg szeretné érteni, milyen erők mozgatják valóban az olyan Nagyokat, mint Gandhi – akit mellesleg pont ma ünnepelünk. Éljen az erőszakmentesség! Jöhet a só, a tejberizs, a plüssmaci és a túró.

shopgirl

Nagyszerű könyv!

eleskanyar
Szrgya Popovics: Útmutató a forradalomhoz

Nagyszerű könyv, mindenkinek ajánlom, akinek fontos az igazságosabb társadalom létrehozásáért való munka elméleti vagy gyakorlati szempontból.

Kuszma P

Mikor E. B. White amerikai írót sok évtizeddel ezelőtt arról kérdezték, hogy szerinte mi a demokrácia, azt válaszolta, hogy azon az újra és újra felbukkanó sejtésen alapuló rendszer, miszerint az emberek több mint felének az esetek több mint felében igaza van.

147-148. oldal, Egységben az erő!

Kapcsolódó szócikkek: demokrácia
Kuszma P

Kezdetben mindenki senki. És a senkiknek meg kell találniuk azokat a csatákat, amelyeket képesek megnyerni. Ezért van az, hogy Batman minden filmjének első jeleneiben hétköznapi banditák után ered. Először könnyű harcokat választ, hogy eközben hírnevét és alakját felépítse. Csak ezután megy a Jokerre.

37. oldal, Álmodj nagyot, kezdd kicsiben!

Kuszma MP

Ha eddig eljutottál a könyvben, közel jársz a célvonalhoz. Már felsejlik a befejezés, talán már azon gondolkodsz, hogy legközelebb milyen új és izgalmasabb könyveket olvass.

201. oldal, Fejezd be, amit elkezdtél!

Kuszma P

Indulj ki abból, hogy a legtöbb ember érdektelen, motiválatlan, közömbös vagy kifejezetten ellenséges. Aztán vegyél elő egy papírt – akár szalvéta is megteszi – és rajzolj egy vonalat. Rajzold oda magad a vonal egyik oldalára, és gondold végig, ki állna ott melletted. Ha a válasz csak néhány ember, akkor kezdd elölről a tervezést, függetlenül attól, hogy mennyire vagy elkötelezett az ügy iránt, vagy mennyire nyugtalanít a probléma. Ha sikerült magadat, barátaidat és nagyjából az egész emberiséget a vonal egyik oldalán elhelyezned, a másikra pedig egy maroknyi gonosz fazon került, akkor nyertél.

55. oldal, Álmodj nagyot, kezdd kicsiben!

Kuszma MP

Azt szeretném, ha a könyvben szereplő eszméket és történeteket az olvasók nemcsak megértenék, de át is éreznék. Ha úgy hatnának, mint egy jó rocklemez: a befogadók felállnának és mozogni kezdenének. Meg akarom győzni Önöket, hogy bár az öltönyösök, a pöffeszkedők és a verőlegények sokasága – vagyis az eseményeket általában irányító kegyetlen emberek egész szervezete – talán legyőzhetetlennek látszik, ám hatalmuk megdöntése gyakran nem más, mint jó móka.

Aigi P

Minden diktátor – magyaráztam – egy márka. Általában ezt a márkát nemzeti lobogóba csomagolják, és a reklámja nagyon gyakran a stabilitás ismételgetésén alapul. Pinochet híres jelszava így szólt: „Én vagy a káosz”.
És mint minden márka, a diktátor is mindenre képes a piaci részesedésért és a nyilvánosságért.

26. oldal (Göncöl kiadó)

Kapcsolódó szócikkek: diktátor
Aigi P

Nagyra becsüljük a harcosokat, de vajon tényleg ők formálták a történelmet? Gondold meg, hogy az I. világháború legfontosabb következménye a II. világháború volt, a II. világháború következménye pedig a hidegháború, aminek köszönhetjük Koreát, Vietnamot, Afganisztánt és a terrorizmus elleni háborút. De mit kapott a világ Martin Luther Kingtől? Polgári jogokat és egy fekete elnököt 2008-ban. És mi volt Gandhi történelmi öröksége? India függetlensége és a gyarmati rendszer vége. És mit ért el Lech Walesa, a 80-as évek lengyel Szolidaritás mozgalmának vezetője? A kommunizmus végét Európa keleti felén. Egy villanyszerelő a gdanski hajógyárban Egy hobbit, ha léteznének hobbitok.

Aigi P

Chávez, a színes egyéniségű diktátor ugyanúgy, mint bármely más márka a sugárzási idő rabja, és mindig arra törekszik, hogy nagyobb szelet jusson neki a piaci tortából. De ha túlnézel a reklámokon és a propagandaplakátokon, azt találod, hogy az összes diktátort ugyanazokból az alapanyagokból sütötték: korrupció, nepotizmus, rossz gazdálkodás, társadalmi igazságtalanság, erőszak és félelem. Vajon miért döntenek az emberek mégis úgy, hogy velük tartanak?
Senki sem válaszolt.
Ez azért van – mondtam –, mert egy diktatúrában nincs más választható márka.

27. oldal (Göncöl kiadó)

Kapcsolódó szócikkek: diktátor
Kingchow

Ha a könyv elolvasása után másra nem is emlékszel, egy gondolatot, kérlek, hogy vigyél magaddal: az élet sokkal értelmesebb és érdekesebb is, ha felelősséget vállalsz és cselekszel.

229. oldal, Rajtad múlik!

ppayter

Belgrád, az én gyönyörű városom valószínűleg nem szerepel azon a tízes listán, amelyet mindenki meg akar látogatni, mielőtt meghal.