Hogyan ​él a múlt 1 csillagozás

Szörényi Lászlóval beszélget Hafner Zoltán
Szörényi László – Hafner Zoltán: Hogyan él a múlt Szörényi László – Hafner Zoltán: Hogyan él a múlt

Szörényi László a hazai irodalomtörténet-írás nemzetközileg is elismert tudósa, népszerű egyetemi oktató, akit legendás műveltsége méltán tett szakmai körökön túl is ismertté. Mivel kiváló előadói és mesélőképességekkel rendelkezik, kézenfekvő volt, hogy felkérjük, meséljen nem mindennapi életéről. Szörényi professzor hatalmas tudományos apparátust mozgat lenyűgöző könnyedséggel, és közérthető, élvezetes stílusban beszél távoli korokról és a magyar közelmúltról. A könyv egyúttal számvetés is azokkal a történelmi traumákkal és társadalmi problémákkal, amelyek a diktatúrák elmúltával is velünk maradtak.

Az interjút Hafner Zoltán irodalomtörténész, Szörényi hajdani tanítványa, jelenleg intézeti munkatársa készítette; a kötethez Krasznahorkai László írt bevezető kisesszét.

Nap, Budapest, 2020
Vigilia, Budapest, 2013
132 oldal

Petrarca

Jesper_Olsen P>!

Számtalanszor elmondtam, e beszélgetésünk során is utaltam rá, de hadd hangsúlyozzam újra: a kultúrán és az oktatáson nem lehet spórolni, mert az rettenetes következményekkel jár.

Szörényi László – Hafner Zoltán: Hogyan él a múlt Szörényi Lászlóval beszélget Hafner Zoltán

Kapcsolódó szócikkek: kultúra · oktatás
Jesper_Olsen P>!

Egyúttal azonban le kellett adnom a finnugort is, mert azt mondták, a magyar és a finnugor elválaszthatatlan, így lettem aztán latin-perzsa-görög szakos.

Jesper_Olsen P>!

A kutatás, a cella magánya, a könyvek, a papír, ez vonzott.

Jesper_Olsen P>!

Keserű Bálint látványosan leszerelte a névtáblámat, majd pedig illegalitásba vonultam két évre, és egy takarítónői státuszon tanítottam tovább ó- és közép-perzsát meg Berzsenyit.

Jesper_Olsen P>!

Semmilyen érdemem nincsen ez ügyben, egyszerűen hiányzott belőlem a vállalkozó kedv ahhoz, hogy naponta szembe köphessem magam.

Jesper_Olsen P>!

Ha ismerünk bizonyos viselkedési és reakcióformákat, amelyek korokon átívelve megmutatják, hogy miként maradhatunk meg méltóságban, akkor a média vagy a politika, vagy az ezekhez hasonló ócska tucatáruk sok újat nem mondhatnak. Ha a leckét rendesen megtanuljuk, máris immunisak lehetünk bizonyos kísértésekkel szemben.

Jesper_Olsen P>!

Emlékszem, egyszer Aczél elvtárs panaszkodott Kulinnak, hogy sosem érti, miről beszélgetnek a szerkesztőségben, mert amikor megérkezik az a Szörényi, mindig csak irtózatos röhögések hallatszanak – ezzel is utalva az amúgy nyilvánvaló lehallgatásokra.

Jesper_Olsen P>!

Az történt ugyanis, hogy Konrád A városalapítójának az eredeti gépiratát meg tudtam szerezni egy éjszakára, amit összevetettem a nyomtatott változattal, s kigyűjtöttem a cenzúrázott részeket. Városszerte terjedt, nagyon szerették a népek. Senki sem tudta, hogy én gépeltem és állítottam össze, úgyhogy egyszer valaki nekem is a kezembe nyomta, hogy olvassam el.

Jesper_Olsen P>!

Mindenesetre én abban éreztem valami felelősséget, hogy olyan embereket, akik egyformán utálják a kommunistákat, próbáljam arra ránevelni, hogy ez maradjon meg bennük, és legalább egy kicsivel jobban utálják a kommunistákat, mint amennyire egymást.

Jesper_Olsen P>!

…mert a magyar ember kozmikus lény, magán kívül nem ismer semmit, és a maga igazát nagyon ritkán hajlandó alárendelni valami általánosabb igazságnak, s ez így van ma is.