Az ​új hullám évtizede 2. 8 csillagozás

Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 2.

Mint ​minden évtized, az új hullám sem pont tíz évig tartott. Szőnyei Tamás gazdagon illusztrált dalszövegidézetekkel, interjúkkal, diszkográfiával teljes könyének második kötete a 70-es évek derekától napjainkig vezet. Külön fejezet szól a Velvet Underground utáni New York-i art-punk pezsgésről (Patty Smith, Talking Heads), Amerika egyedi experimentalistáiról (Laurie Anderson, Residents, Pere Ubu), modern tánczenekarairól (B-52's, Devo), hardcore hőseirők (Dead Kennedys, Rollins), új tradicionalistáiról (Suzanne Vega, R.E.M.), fekete csillagairól (Prince, rap), a brit rock független cégek vezérelte megújulásáról (Joy Division, Gang of Four), a ska-revival úttörőiről (Specials, Madness), az elektro-pop diadaláról (Depeche Mode, Soft Cell), az ír-skót fellendülésről (U2, Cocteau Twins, Simple Minds, Sinéad O'Connor), az ipari, illetve a gitárzene legnagyobbjairól (Test Department, Smiths), a video sztárjairól (Grace Jones, Duran Duran), a melankólia művészeiről (Cure, Japan), a… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Katalizátor Iroda, Budapest, 1992
486 oldal · ISBN: 9637467068

Enciklopédia 3

Szereplők népszerűség szerint

Andy Warhol


Kedvencelte 2

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 18


Kiemelt értékelések

Barbár>!
Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 2.

Nagy szakértelemmel írja le az új hullám jelentőségét a rockzenében. Olvasta a szakirodalmat, és nemcsak hangzóanyagok alapján, hanem koncertek sűrű látogatásával is igazolja, hogy van alapja annak, amit ír. Érezhető, hogy rajong az új hullám zenéjéért, ami a punkból nőtt ki. Nem kifejezetten a zene minőségére figyel, hanem az adott előadó hatására a zene fejlődésében..
Talán ezért van, hogy én máshogy ítélek meg együtteseket, főleg így, a mából visszatekintve. A Damned együttes például szerinte csak ősiségével jelentős, zeneileg nem. Nos, a Phantasmagoria lemez bizonyítja, hogy megtanultak zenélni. Ez Rottenéknek viszont nem sikerült. A Clash tényleg kimagaslik a társaságból, ez igaz.
Úgy általában helyes értékelése van az új hullámról. De! A Talking Heads-et nagyon nagyra tartja. Egy ideig én is így voltam vele. Így utólag máshogy látom a dolgokat, ma sem értem, miért mentem el én is a BS-ben tartott koncertjükre. Női előadókról szólva éppen csak megemlíti Lene Lovich-ot, aki ennél többet érdemelne, viszont Pat Benatar egyszerűen kimaradt, pedig…
Dicséretes módon szót ejt a hazaiakról is. Az Európa Kiadót helyesen nagyra értékeli, a Sexepil lemezét is jónak tartja. Ebben egyetértek vele. Viszont nem szerepel a listáján az Első Emelet, a Napoleon Boulevard és az East. Ezek is meghatározó zenekarok voltak hazai színtéren. A Kispál és a Borz meg a Pál Utcai Fiúk nála csak a futottak még rovatban van. Ez kicsit másképp alakult.
Ami a jövőt illeti, a megújulást a világzenétől várja. Túlzott elvárás volt ez részéről. A világzene is csak egy része volt az egésznek. Az Államok nyugati partján javában dübörgött a Guns N' Roses, és a könyv megjelenésekor itt volt már a Nirvana és a Pearl Jam is. Nehéz lenne elképzelni, hogy a világzene emlegetett reprezentánsai (Mory Kante, Salif Keita, Manu Dibango) nagyobb hatással lettek volna a rockzene fejlődésére, mint az előbbiek. És jött a britpop (Blur, Oasis), és maradt a west coast stílus (Boston, Toto stb.). És volt olyan év, amikor a csapból is a Rednex folyt.

Juhász_Peti>!
Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 2.

Míg az első részben az Andy Warhol avantgárd holdudvarában cseperedett new wave és punk kezdeti éveit ismerheti meg az olvasó rendkívül érdekfeszítő kronológiai formában, ebben az impresszárió képzőművész uram (Warhol)halála után tovább burjánzó oldalági underground bandákra kapunk rálátást. Gyors összefoglalóval indulunk, majd itt is remek időrendben kalandozunk tengerentúl,de főleg innen Európában kevésbé olvasmányosan. Hatalmas információs halmaz, ami néha túlzott alapossága miatt kissé zavaros, de ettől még jó könyv. Hiánypótló! A zenei világ olyan szegmensén járunk, ami maradandó, réteg irányzat. A 10.3-as fejezettől magyar vizekre evezünk (Balaton, VHK; Kontroll; EK stb). Egy szuszra képtelenség elolvasni, vagy befogadni az egészet,ennek ellenére a hazai vonatkozás része esszencia.Ajánlom olvasását főleg vájtfülű embereknek, vagy „zenei újságíróknak”.Nehéz irodalom abszolút. Az előző könyv jobban sikerült. Itt a szerteágazó irányzatok miatt nagyobb a merités. Alapos munka.


Népszerű idézetek

Juhász_Peti>!

Az NSZK-é a Baader-Meinhof,Angliáé a punk. De ezt nem lehet megölni.

116. oldal

Juhász_Peti>!

A graffiti a vizuális rap – vagy fordítva : a rap a megzenésített graffiti.

69. oldal

M_Milán>!

A Blondie nőtte ki a leggyorsabban a CBGB-t, ahol annak idején a nézőcsúcsot 570 jegyvásárlóval állította fel a Ramones. Tán furcsán hangzik, de a maga módján a Ramones éppúgy egy tökéletesen végigvitt koncepció megvalósulása, mint a Madonna-előkép Blondie.

22

Juhász_Peti>!

Szegecsek ide, biztosítótűk oda, a punkot is lenyelte a szórakoztatóipar, mégcsak meg se feküdte a gyomrát.

416. oldal

Kapcsolódó szócikkek: biztosítótű
wirwil P>!

1987. február 22-én egy rutinoperációt követő szívrohamban meghalt Andy Warhol, a XX. század egyik legnagyobb hatású képzőművésze.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: 1987 · Andy Warhol

Hasonló könyvek címkék alapján

Legát Tibor: Beat, pop, rock
Ignácz Ádám (szerk.): Műfajok, stílusok, szubkultúrák
Szántó Péter – Presser Gábor – Karácsony János – Solti János – Somló Tamás: És ilyen a Boksz?
Balassa Imre – Gál György Sándor: Operák könyve
Bősze Ádám: Nagy zenészek, nagy szerelmek
Czeizel Endre: Zeneszerzők – gének – csodák
Dobszay László: A hangok világa IV.
Benedek Szabolcs: Beatles vágatlanul
Dobszay László: Magyar zenetörténet
Lévai Balázs: Azok a régi csibészek