39. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Tudatos ​változás 166 csillagozás

Hogyan formáljuk át önmagunkat és szokásainkat a mindfulness segítségével?
Szondy Máté: Tudatos változás

A ​változással a legtöbben ellentmondásos viszonyt ápolunk. Gyakran kívánjuk, vágyunk rá, reménykedünk benne – ugyanakkor tartunk is tőle, és sokszor mégis visszatérünk azokhoz a szokásainkhoz, viselkedéseinkhez és választásainkhoz, amelyektől meg akartunk szabadulni.

Változni ugyanis: nehéz. Ha éppen kimerültek vagy feszültek vagyunk, könnyen elgyengülünk az elhatározásunkban, mert agyunknak éppen a viselkedés kontrollálásáért felelős területe a legérzékenyebb a fáradtságra és a stresszre. Mint ahogy a gyermekkori tapasztalataink nyomán létrejött úgy nevezett maladaptív sémák is újra meg újra visszaterelnek ugyanazokhoz a rossz megoldásokhoz. Ilyenkor csalódottan nyugtázzuk, hogy ismét nem sikerült, és néhány kudarc után esetleg már nem is bízunk benne, hogy valaha sikerülhet.

Pedig változni: lehetséges. Ha nem hinnék benne, hogy így van, és nem tapasztaltam volna meg már sokszor a gyakorlatban is, képtelen lennék pszichológusként dolgozni. Meg lehet változtatni… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2020

Virginia Woolf · Immanuel Kant · Kurt Vonnegut · Arisztotelész · Friedrich Nietzsche · Henry David Thoreau · William Wordsworth

Málnika >!
Szondy Máté: Tudatos változás

Szondy Máté: Tudatos változás Hogyan formáljuk át önmagunkat és szokásainkat a mindfulness segítségével?

”A „mindig, minden körülmények között boldognak kell lennem” gondolat erős bűntudatot és szorongásokat generálhat. Ezt az attitűdöt ellensúlyozatja a tudatos jelenlét minden emberi élménnyel kapcsolatos nyitottsága: nem ragaszkodunk görcsösen a pozitív élményekhez és nem harcolunk veszettül a negatív élményekkel.”

Szondy Máté egy újabb önsegítő könyvvel örvendeztetett meg minket, amely ezúttal a mindfulness-t a változás szemszögéből ragadja meg. Mindegy, hogy milyen téren vágyunk fejlődésre, ugyanis a kiadvány a viselkedési szokások, az érzések, a gondolatok, a kapcsolatok, sőt a személyiség változását is körbejárja. Talán épp ez az összetettség a könyv egyetlen hibája, hiszen a legtöbb téma emiatt nem kerül részletesen kifejtésre, inkább csak egy kis mankót kapunk rossz szokásaink tudatosításához és a változáshoz szükséges első lépések megtételéhez. Akkor is hasznos lesz azonban, ha azt hisszük, nincs is az életünkben változtatandó terület, mert alig fogyasztunk alkoholt, ügyelünk az egészséges táplálkozásra, kapcsolataink minőségére, sőt a digitális eszközök tudatos használatára is, a pszichológiai kiadványt olvasva ugyanis könnyen rádöbbenhetünk, hogy bizony hajlamosak vagyunk mondjuk rágódni dolgokon, vagy épp feszültség esetén kilépni a társas helyzetekből. A tájékoztatás sokszínűsége érdekében pedig a szerző más szakembereket is megszólaltat könyvében.

Túlzásnak tartom azonban a kiadó marketingjét, miszerint ez Szondy eddig megjelent legjobb írása, sőt megvallom, az összes kiadványát olvasva számomra ez adta a legkevesebbet, ám az tagadhatatlan, hogy így is jóval igényesebb és informatívabb, mint az önsegítő könyvek többsége.

pjutko>!
Szondy Máté: Tudatos változás

Változás a tudatos jelenlét által.

Jónéhány újszerű megközelítés, sok-sok érdekes, új fogalom ("vasárnapi neurózis", ruminálás) friss nézőpont, és persze megannyi „aha-élmény”! Ugyan ki ne akarná egyik-másik rossz szokását, fura reakcióját megváltoztatni?!
Lehet, hogy mégsem „minden fejben dől el”? Érdemes a járt utat felcserélni egy járatlannal vagy unatkozni egy kicsit, ezzel teret adva az újabbnál újabb megoldásoknak, ötleteknek?
Szondy Máté könyve nagyon érdekes és abszolút közérthető

Szondy Máté: Tudatos változás

Fontos könyv. Olvasnék a mindfulness-ről még többet. Legfőképpen gyakorlatias útmutatót.

aurorakönyvmoly P>!
Szondy Máté: Tudatos változás

Kicsit többet vártam tőle (vagy inkább a fülszöveg alapján mást), mégsem bántam, hogy elolvastam. Sajnos újra egy olyan időszak következett be az életembe, amikor nagyon nem éreztem magam jól a bőrömben, a életben, a szorongás több ok miatt is a mindennapjaim kísérője lett. Egyértelműen érdekes és gondolatébresztő könyv volt, ami kevésbé a gyakorlatot helyezi előtérbe. Érintőlegesen hoz több témát, mellé pedig több „ajánlott irodalmat” hoz, amiből egészen biztos fogok még mazsolázni. Kifejezetten tetszett, hogy a szokásaink kialakulásának „biológiáját” is boncolgatta. A téma iránt abszolút felkeltette az érdeklődésem és nem tartom kizártnak, hogy ennek a könyvnek köszönhetően kezdek el kicsit kutakodni. Sok gondolatot elindított bennem.

lullau>!
Szondy Máté: Tudatos változás

A kiadó szerint ez Szondy Máté legjobb könyve, én pedig maximálisan egyetértek. Informatív, gördülékeny stílusú, hasznos, valóban segítő írás, aminek rengeteg aha-élményt köszönhetek. Sok mindenre rávilágít, sok tévhitet eloszlat és sok tanácsot ad, egy gyöngyszem az önsegítő/önfejlesztő könyvek között, mindenkinek csak ajánlani tudom!

Nessie1226 P>!
Szondy Máté: Tudatos változás

A Tudatos változás az első kötetem a szerzőtől, de több olyan értékelésbe is belefutottam, ahol a korábbi írásait jobban dicsérik. Mivel szeretem a pszichológiával és önismerettel kapcsolatos könyveket és a mindfulness témáköre is foglalkoztat, így izgatottan vettem kézbe ezt a kiadást, ám a várakozásokkal ellentétben kevésbé fogott meg, mint azt reméltem. Sok változatos témát boncolgat egészen az alapoktól kezdve, a káros szokásainktól egészen a párkapcsolatokig, a szülő-gyermek kapcsolatig, illetve a digitális szokásainkig levezeti a tudatos jelenlét fontosságát, eljutva addig a kérdésig, hogy képesek vagyunk-e személyiségbeli változásokra. Hoz egy-egy személyes történetet, terápiás esetet is, ezeket a példákat én mindig jobban kedvelem mert sokkal hitelesebbé, kézzelfoghatóbbá tesznek egy-egy elméletet és az is pozitív, hogy több szakembert kérdez a téma kapcsán, így több nézőpontot megismerhetünk. Ennek ellenére nekem mégis kicsit száraz volt az egész, sok adattal, sokféle megközelítéssel, ám a gyakorlatban is hasznosítható, laikusok számára is beépíthető tanácsokat kevésbé tartalmaz, bennem egy kis hiányérzet maradt utána. Igyekszik mindent átfogó ismereteket nyújtani, de talán épp emiatt érzem azt, hogy mindent szeretne bemutatni, mégis túl általánosan veszi végig a témaköröket. Annak ellenére, hogy nem avattam új kedvencet, azért vannak benne elgondolkodtató, megszívlelendő pontok, mindenki magával tudja vinni belőle a számára hasznos információkat, sőt akit érdekel a téma azt további kutakodásra, tanulásra, fejlődésre tudja buzdítani, tehát alapnak kiváló.

DCinti>!
Szondy Máté: Tudatos változás

Valószínűleg ha nem NIOK közös, nem mostanában került volna a látóterembe.
Nagy hatást végül nem is váltott ki belőlem. Nem voltak „ahha” élményeim, bár azt hozzá kell fűznöm, hogymaga a téma nem volt új, mert Sebestyén Balázs pár előadása, felvétele már elindított a tudatosság felé.
Valami hasonlóra számítottam szakemberünktől, aki egyébként szépen részletesen taglalta, hogy miben is hibázunk sokszor, mit lenne érdemes javítani, de némi plusz löket nekem hiányzott azért. Arról nem beszélve, hogy kissé csapongónak is éreztem az olvasottakat.
Viszont Szondy humora és őszintesége bejött, úgyhogy nem határolódom el attól, hogy később olvassak még tőle valamit.

Kulcslyuk, Budapest, 2020
Sztike74>!
Szondy Máté: Tudatos változás

„Egy zen történet szerint egy férfi veszettül vágtat a lován. Egy arra járó megkérdezi: „Hova mégy?” A lovas visszakiált: „Kérdezd a lovat!” Sok esetben így irányítanak minket szokásaink: azt érezzük, hogy kontrollálhatatlanul sodornak magukkal.”

A 2021-es évet a Tudatos jelenlét a gyakorlatban című könyvvel kezdtem, amit nagyon hasznosnak találtam. Azóta nem olvastam ugyan a témában, de igyekeztem néhány gyakorlatot továbbra is végezni. Érdekes, hogy éppen egy év múlva – a NIOK kihívás közös könyveként – került a kezembe Szondy Máté kötete. A tavalyi megalapozás után jó volt ismét a témában olvasni, mert egyrészt sok megerősítést kaptam, másrészt új szempontokat is a mindfulnesshez. Látszik, hogy a szerző amellett, hogy a praxisából több gyakorlati példát is hoz, nagyon alapos és mélyreható kutatást is végzett a témában. Ugyan ezek gyakran kicsit szárazabb pszichológiai vagy tudományosabb információk, mégis nagyon olvasmányos és közérthető a könyv.

puporka_bianka>!
Szondy Máté: Tudatos változás

Már belekezdtem pár változtatásba az életembe mikor eljutott hozzám is ez a könyv. Mivel nem sokszor olvasok pszichológiai könyveket ezért kicsit ismerkednem kellett jobban a stílussal, és bár volt benne szakmai rész is, számomra akkor is nagyon érthető volt. Ami nagyon tetszett még benne, az a saját tapasztalatai és eseteinek a leírása, és hogy egy-egy fejezethez példaként is megemlítette őket. Megismerkedtem a mindfulness-el és ez nekem most annyira megtetszett, hogy elkezdtem csinálni a feladatokat, tudatosabban jelen lenni. A legnagyobb pozitívum, hogy felfedeztem, hogy mennyire elszoktam kalandozni a gondolataimban, ezt észre veszem és visszatérek az eredeti cselekvésemhez. Az biztos, hogy nem teszem messzire el ezt a könyvet és továbbra is olvasgatni fogom.

Király_Kinga>!
Szondy Máté: Tudatos változás

„ Valójában azonban az aggódás sem segít abban, hogy 100 %-osan felkészüljünk a jövőre. Sőt, sokszor inkább nehezíti a megfelelő felkészülést, mivel a szorongás miatt torzítva látjuk a valóságot."

Ez a könyv a @nincsidomolvasnikihivas miatt került a kezembe,ugyanis az e havi téma „valami pszichológia". Én alapjáraton nagyon szeretem a pszichológiai könyveket, főleg ha az tele van közérthető és gyakorlati példákkal. Nos ettől a könyvtől is valami hasonlót vártam.

Hát nem épp ezt kaptam, sokszor éreztem magam elveszettnek, voltak részek, amiket többször is újra kellett olvasnom, hogy egyáltalán megértsem, hogy mit is akar mondani. Ez nyilván nem a könyv hibája, hanem az én tudatlanságom inkább. Pont ezek miatt számomra elég nehéz olvasmánynak bizonyult.

Mindemellett elismerem, hogy nagyon érdekes, informatív könyv, rengeteg hasznos tippel. Sok dologra rávilágít. De ahogy a könyv végén az író is mondja, ha igazán változtatni akarunk, ahhoz nem elég elolvasni, hanem gyakorlatba is kell ültetni az olvasottakat, azt hiszem az lesz csak igazán a kemény dió. Nekem már van egy elképzelésem erről is!

Málnika>!

86. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Málnika>!

Hiába szeretjük azt hinni, hogy az észszerűség talaján álló emberek vagyunk, a gondolatainkat sokszor komoly torzítások teszik irracionálissá és a valóságot pontatlanul leíróvá. Időnként mindannyiunknak vannak furcsa, szokatlan, bizarr, szorongáskeltő, cikinek érzett gondolataink, ám ez önmagában még nem jelent problémát – addig, amíg nem felejtjük el, hogy nem szabad mindent elhinnünk az elmének.

158. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Oleabo>!

Az emberiség egyik ősi kérdése: miért esszük meg az utolsó utáni csokoládét akkor is, amikor már jóllaktunk?

Málnika >!

A bensőséges pillanataink régebben gyakran családi anekdotákká, közös emlékekké váltak, amelyeket évek múlva is elmeséltünk, amiken össze lehetett mosolyogni, hogy „emlékszel, milyen jó volt, amikor…”. Most pedig ezek az élmények több száz emberrel megosztott kirakatpillanatok lettek, emiatt könnyen elvész a kapcsolati meghittségük.

221. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Poufsouffle>!

Dönts a viselkedésedről úgy, hogy tükrözze a számodra fontos értékeket és célokat.

105. oldal, 5. fejezet - Tudatos jelenlét és a szokásaink: Tudatos válasz a sóvárgásra

Kapcsolódó szócikkek: viselkedés
Poufsouffle>!

Nem szeretem azokat az úgynevezett sikersztorikat, amelyek egy rövid időre feltöltenek érzelmileg, de miután kikerülünk a mesélő sármjának hatása alól, rájövünk, hogy az üres frázisokon kívül semmi sem hangzott el. A sikerekről szóló történeteket akkor tartom értékesnek, ha reális képet festenek arról, hogy milyen kemény munka fekszik az eredményes változtatás mögött, és azt is nyilvánvalóvá teszik, hogy a siker önmagában még nem jelent garanciát a boldogságra.

Poufsouffle>!

A teljes és totális szabad akarat hívei, például a motivációs előadók azt hirdetik, hogy bármi, amit akarunk, elérhető, csak küzdenünk kell érte. Ha nem változik az életünk, annak oka egyedül az lehet, hogy nem akarjuk eléggé a változást. Vállalom annak a kockázatát, hogy motivációs előadók tömegeit haragítom magamra, de a fenti állítás nem igaz. Az életünket számos befolyásolhatatlan tényező korlátozza: fizikai adottságaink, az életkörülményeink, más személyek, a véletlen. Személyiségünk érettségét (többek között) az jelzi, hogy elismerjük ilyen jellegű korlátainkat.

18. oldal, 1. fejezet - Lehetséges-e a változás?: Mítoszok a változással kapcsolatban

Kapcsolódó szócikkek: érettség · korlátozás
Szelén>!

Vegyük észre, hogy mindig van választási lehetőségünk. A késztetések megjelenését nem tudjuk befolyásolni (legalábbis, ha azok már jelen vannak), de a rájuk adott válasz mindig opcionális. Még ha meg is jelenik az erős vágy, hogy kihagyjam a futást, és helyette sorozatot nézzek, arról, hogy végül milyen választ adok erre a vágyra, én döntök – és dönthetek úgy, hogy felveszem a cipőt és elindulok futni.

100. oldal, 5. fejezet - Tudatos jelenlét és a szokásaink: Megnevezés, lassítás és választási lehetőségek

Kapcsolódó szócikkek: döntés
Chöpp >!

Egy zen közmondás szerint: „Minden nap érdemes húsz percet meditálni – kivéve akkor, ha nagyon sok a dolgunk – ilyenkor egy órát szánjunk rá!”

Kapcsolódó szócikkek: zen
Chöpp >!

A néhány éve elharapózó észak-és nyugat-európai „boldogságreceptek” (a dán hygge, a svéd lagom, a finn sisu) közül a holland niksen felel meg leginkább a „semmittevésnek”.

Kapcsolódó szócikkek: hygge

Említett könyvek