Démonaink 44 csillagozás

Hogyan élhetünk teljes életet a szorongásainkkal együtt?
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Félelmek, ​önbizalomhiány, szorongás, bizonytalanság, elégedetlenség – sokan úgy véljük, ezek az érzések megakadályozzák, hogy teljes életet éljünk. Belső élményeinket gyakran az életünket beszűkítő démonoknak érezzük, amelyeknek meg kellene szűnniük ahhoz, hogy boldogok legyünk: „Ha majd végre megszűnik a szorongásom…”, „Ha egyszer bízni tudok önmagamban…”, „Ha végre biztos leszek abban, hogy…”.
Démonainktól ezért sokféleképpen próbálunk megszabadulni, ám egyre frusztráltabban, csüggedtebben tapasztaljuk, hogy ez sehogy sem sikerül. A rossz hírünk az, hogy a démonok (vagyis a kellemetlen, félelmetes, fájdalmas belső élmények) nem legyőzhetők. Akár tetszik, akár nem, részei az életünknek, egyéb élményeinkhez hasonlóan. A jó hír azonban az, hogy nem is szükséges megszüntetnünk ezeket ahhoz, hogy teljes, örömteli és kielégítő életet élhessünk. Azaz a démonok nem legyőzhetők, de meg lehet tanulni olyan módon együtt élni velük, ami nem akadályoz bennünket céljaink elérésében.… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2016

Málnika >!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink Hogyan élhetünk teljes életet a szorongásainkkal együtt?

Nagy hiány van ilyen könyvekből, amelyek segítenek, hogy teljesebb, jobb minőségű életet éljünk, de nem üres frázisokat ismételgetnek unos-untalan, tudományos alapokon nyugszanak, illetve nem az az elsődleges céljuk, hogy szerzőjük celeb legyen.

Dr. Szondy Máté előadásait régóta látogatom, számomra ő az egyik leghitelesebb pszichológus hazánkban, és nagyon örülök, hogy kolléganőjével megírták a Démonaink című könyvet. Nemcsak remek stratégiákat adnak belső gondolataink, nehézségeink, szorongásaink tudomásul vételére és azok reagálására, de nekem a leírt példákban az „aha” érzés is sokat segített, hogy nem kizárólag bennem zajlanak hasonló folyamatok, hárítások.

Többszerzős könyvnél mindig érdekes a stílus kérdése, pláné, ha az egyes fejezeteknél nincsenek elkülönítve a szerzők. A Démonainknál úgy érzem, a könyv első 2/3-a nagyobb részben Máté példáit és terápiás módszereit tartalmazza, a párkapcsolatos, utolsó három fejezetnél ugyanis megszűnik a tőle megszokott olvasmányos, emberközeli stílus. Mivel Anett család- és párterapeutaként dolgozik inkább, feltételezem, az utolsó rész főként az ő „gyermeke”.

Lovebooks>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Ajánlom mindenkinek, aki jobban meg akarja ismerni önmagát, párját, vagy a környezetét, mikor, hogyan érdemes reagálni, hogyan kezeljük a stresszhelyzeteket, megoldandó problémákat. Ezekre a kérdésekre ad átfogó választ a könyv! Számomra igazi életvezetési útmutatásként hatott minden egyes fejezet.

tiborszerintabor P>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

A könyv a „mindennapi élet enyhe pszichopatológiájának” körébe tartozó, sok esetben felesleges és valós alapot nélkülöző szorongás, felesleges pánikolás, aggodalmaskodás, „túlgondolás”, „kattogás” jelenségköréről szól – illetve az ebből adódó, jellemzően magánéleti-párkapcsolati problémákról és azok kezeléséről.

Kinek több, kinek kevesebb ilyen gondolata támad, ami azonban fontos – a hozzájuk való viszonyulás. Vannak, akik szerint negatív gondolatokkal nem kell foglalkozni – ezzel viszont az a probléma, hogy ha valaki elnyomja ezeket a gondolatokat és nem tanulja meg kezelni ezt a helyzetet, akkor ezek a negatív gondolatok megterhelik a pszichét, illetve adott esetben idővel egyszerre törnek a felszínre. A negatív gondolatokkal foglalkozni kell, de a helyükön kell kezelni őket, azaz nem kell nekik túlzott jelentőséget tulajdonítani.

A könyvben ezzel kapcsolatban egy buszos példa szerepel: tekintsünk az érzéseinkre utasokként. Vannak normális, kedves utasok (pozitív érzések) és vannak problémásak (negatív érzések). A buszsofőr mi vagyunk – és ha mi a problémás utasokra túl sok figyelmet fordítunk, akkor nem tudunk normálisan közlekedni. El kell fogadni, hogy a bennünket aktuálisan zavaró utasok jelen vannak, de a helyén-jelentőségén kell őket kezelni.

A könyv hiányosságának tartom, hogy nincs hangsúlyozva, nyomatékosítva a könyvben, hogy a „démonok” mennyire különbözőek lehetnek, illetve a démonizálással adott esetben milyen szinten el lehet szakadni a valóságtól. A feltételezések adott esetben komolyan eldurvulhatnak, és a valósággal nem adekvát képzelgések súlyos zavarokhoz, torzulásokhoz vezethetnek mind egyéni, mind társadalmi szinten. Ha a képzelgésekhez, „túlgondolkodáshoz” paranoia társul, ott megjelennek a „durva” démonok, és beindul a „boszorkányüldözés”. És sajnos ez napjainkban sem ritka jelenség.

Az irodalom tele van „képzelgőkkel”, illetve „démonokkal hadakozókkal”. Szelíden nyilvánul meg a jelenség a Büszkeség és balítélet című regényben, ahol a helyzet rendeződik. „Férfiregényekben” azonban rendre durvább a helyzet: Don Quijote esetén a képzelgés pszichotikus jellegűvé fajul alkalmanként, a Legyek Ura című regényben pedig a képzelgések következményeként egy pusztító-romboló-öldöklő, nemigen visszafordítható folyamat indul be.

Ha az irodalom virtuális világából visszatérünk a valóságba, hosszan sorolhatjuk a példákat a démonizálásra, elég csak a kommunizmusra és a fasizmusra gondolni, amely mozgalmak kifejezetten előtérbe helyezték az ellenségképzést, és egymást is démonizálták, miközben működési logikájuk rendkívül hasonló volt. De mindez a napi politika szintjén is megnyilvánul a jelenben, azaz a szemünk láttára zajlik – úgy, hogy ahhoz a lakosságnak lényegében nem sok köze van.. És ez azért sem szerencsés, mert a helyzet bármikor elfajulhat..

A szemlélettorzulás, a valóságtól és a realitástól elszakadás, illetve az önközpontúság és manipulatív hajlam lényegében mindenkiben benne van – és e téren az jelent különösen problémát, ha valaki ezzel nincs tisztában, illetve ha az egyénnek nincs önmagára rálátása, és nem tudja a torzulást felismerni, illetve kezelni. Az erre vonatkozó tudást és tudatosítást, illetve az egyéneknek önmagára való rálátását a súlyos problémák elkerülése miatt társadalmi szinten kellene elősegíteni.

A témához kapcsolódó értékeléseim:
Almási: Irigység, kibeszélés, rosszindulat https://moly.hu/ertekelesek/3067275
Szondy: Olvadás https://moly.hu/ertekelesek/3059831
Rösel: Ha fáj szeretni https://moly.hu/ertekelesek/3056941

Márton_Kovács_2>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Nagyon jó könyv, reális és tudományosan alátámasztott segítséget nyújt abban, hogyan élhetünk teljes életet és érhetjük el céljainkat.

Bán_Melinda>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Az Acceptance&Commitment Therapy alapjai magyarul, rengeteg szakirodalommal, jó gyakorlatokkal. Ahogyan a szerzők is írják, ez valamilyen értelemben egy önsegítő könyv, azonban mégsem hasonltható a többihez: nem nyújt instant megoldást problémákra, hanem leírja, hogy milyen módszerek segíthetnek a tartalmas élet megélésében. Nekem nagyon tetszett.

Takács_Adri>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Nagyon hasznos könyv, emlékezteti az embert arra, hogy ha valami gond van, vagy valami nehezen megy, az nem tragédia, hanem a normális működés része. A pszichológus szerzőpáros nagyon jó eszközöket ad az ember kezébe (vagy megerősíti abban, hogy hasznos dolgot csinál).

Rahoviczki>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

"Szondy Máté és Szabó-Bartha Anett remekül összeszedett könyvet írt a témában. A Démonaink tematikusan egymásra épül, ezért első olvasásra érdemes sorban haladni. A hasonlatokkal szépen van érzékeltetve az emberben lezajló események, ezáltal egyszerűbb önmagunkat megérteni, valamint az olvasottakat megtanulni használni.

Nekem személyes kedvencem a strandlabdás és a mozinézős hasonlat. Az első hasonlat az élményelkerülés köré épül, a második pedig a tudatos jelenlétre építkezik. Konkrét gyakorlat pedig szintén az utóbbihoz kapcsolódik, ahol például az ételre kell fókuszálni, megfigyelni annak a textúráját, percekig ízlelgetni, kézzel megtapogatni, satöbbi.

Szerintem több ehhez hasonló könyv kellene a piacra, ahol nem a nyugati, pozitív gondolkodásnak a majmolás megy, az elérhetetlen boldogság hajszolása, hanem igenis megtanítja az embereket elfogadni, hogy az életnek ott van azon része, ami fájdalmas: a démonaink. "
Bővebb vélemény az oldalon: https://tinyurl.com/und5yk3u

Danadia>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Kizárólag azért vettem meg ezt a könyvet, mert az Elfogadás és elköteleződés terápiával foglalkozik. Egy konkrét problémára kerestem megoldásokat és voltak is benne.
Amúgy összességében is nagyon érdekes volt, még ha néhol kicsit szájbarágós is. Amúgy nagyon sok mindent már tudtam, a netről szedegettem össze az infókat.

Nagyon hasznos gyakorlatok voltak nekem a negatív gondolatok hatástalanításáról:
– adjunk bulvárújság címet a negatív érzésnek
– sodródó levelek a patakban
– sodródó felhők az égen
– a negatív gondolat éneklése
– a negatív gondolat vicces szinkronnal való mondása
– írjuk le ill. gyorsan ismételgessük de úgy, hogy: Most az az érzésem támadt…, Most egy olyan gondolat suhant végig rajtam…

Számomra a könyv legfontosabb része az volt, hogy hogy lehet külső szemlélőnek maradni, ha rám törnek a negatív érzések:
– vegyük észre a tudatos légzés segítségével a gondolatot
– nevezzük meg az érzést
– fogadjuk el az érzést
– vegyünk észre mást is a gondolaton kívül: más látványt/illatot/hangot

Szilvia_P>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

Nagyon tetszett a könyv. Szuper példákat hoznak a szerzők, és nagyszerű gyakorlati tanácsokat adnak. Én sok mindent kijegyzeteltem, és igyekszem használni, amit a könyv adott.
Ajánlom elolvasásra az érdeklődöknek.

Arnold_Kovács>!
Szondy Máté – Szabó-Bartha Anett: Démonaink

A könyv jó és az írók is kiváló szakemberek, de a nyelvezet számomra nem befogadóképes. Halálosan untam olvasni és nagyon erőltetnem kellett a figyelmem, ne kalandozzon el és kivegyem belőle a számomra fontos információt.

Szelén>!

„Senki nem ígérte, hogy az élet harmonikus, döccenő nélküli. Anyám azt mondta, egyet tanulj meg: Hétfőn hétfő, kedden kedd. Egyik sem ikertestvér. Hogy mit hoz a kedd, azt ne kezdd el siratni félelmedben hétfőn. Hátha nem hozza be. Az egyik nap ilyen, a másik olyan. Egyetlenegyet kell megjegyezni, ha harmonikusan élni akarsz. Ha jót hoz, akkor józanul viseld, hogy most örömöd van. Józanul és fegyelemmel. És ha baj van, azt is viseld józanul és fegyelemmel. Engem erre neveltek.”
(Szabó Magda)

114. oldal, 4. fejezet - Amikor a démonok kiszakítanak minket a jelenből, avagy ismerkedés a tudatos jelenléttel (Kulcslyuk, 2016)

Szelén>!

A céltalansággal kapcsolatban sokan úgy fogalmazzák meg kétségbeesésüket, hogy „nem találom az életem értelmét”. Ez a mondat úgy hangzik, mintha életünknek lenne egy eleve (és kívülről) elrendelt értelme, amelyre rá kell találunk. (…) Ezzel szemben, ha elfogadjuk, hogy mi adjuk meg életünk értelmét, akkor ez felszabadíthat minket a keresés feszültsége alól. Azaz tudatosíthatjuk, hogy az érték soha nem egy kívülről ránk szabott cél, hanem saját döntésünk eredménye. Nem várjuk tehát a felfénylő lángoszlopot, hanem irányt szabunk az életünknek.

187. oldal, 7. fejezet - Amikor nem tudjuk, merre haladjunk: értékek és célok az életünkben (Kulcslyuk, 2016)

Szelén>!

Nem kell szeretnünk vagy élveznünk az érzéseinket, de látnunk kell, hogy azok csak úgy válhatnak kezelhetővé, ha hajlandóak vagyunk elfogadni a jelenlétüket, és kapcsolatba kerülni velük.

41. oldal, 2. fejezet - Menekülés a démonok elől, avagy az élményelkerülés jelensége (Kulcslyuk, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: érzelem · érzések
Málnika >!

Miért ír két klinikai szakpszichológus önsegítő könyvet? Nem, ez nem egy vicc kezdőmondata, hanem egy teljesen jogos kérdés. Pszichológusként a könyv mindkét szerzője tudja, hogy valódi és tartós változást nem könnyű elérni és fenntartani. Ezzel szemben az önsegítő könyvek sokszor gyorssegély jellegű közhelyes tanácsokat tartalmaznak, melyek inkább csak hosszukban haladják meg a Facebookon megjelenő poszterbölcsességeket.

Képopera P>!

Ön mióta áll kötélhúzásban a saját szörnyével? […] Ha régóta igyekszik sikertelenül legyőzni a szörnyet, akkor érdemes valami mással próbálkoznia. Mi lenne, ha elengedné a kötelet?

Képopera P>!

"Rájöttem, hogy úgy bánok a gondolataimmal, mint ahogy az apám bánt velünk: folyton eltaszítom őket. El akarom távolítani magamtól őket, pedig ugyanúgy a részeim, mint a szívdobogásom és egyéb testi folyamataim… Leültem, rettegtem a félelemtől, hogy mi fog történni, de azt mondtam, hogy gyertek, nem löktem el őket. Úgy tekintettem a gondolataimra, mintha a saját gyermekeim lennének, olyan természetesek voltak. Úgy éreztem, hogy nem akarnak nekem rosszat, sőt lehet, hogy jót akarnak. És azt vettem észre, hogy abszolút megszűnnek, amikor tudatosan rájuk figyelek. Akárhányszor korábban figyelmet akartak, eltaszítottam őket…
…Most közel engedem őket magamhoz, hiszen hozzám tartoznak."

Képopera P>!

Vajon mi az, ami annyira nehéz, fájdalmas, félelmetes, kényelmetlen számunkra, hogy nem tudunk vele szembenézni?

Danadia>!

Érzéseinkkel és gondolatainkkal többnyire nem az objektív valóságra reagálunk, hanem arra, ahogyan a valóságot látjuk, értelmezzük.

hmeszszv>!

ha például kövérnek érzem magam, mit tegyek? Fogadjam el magam olyannak, amilyen vagyok (ahogy azt a női lapok tanácsolják) vagy váltsak életmódot (ahogy azt a női lapok tanácsolják)?

85. oldal, 3. fejezet - Szembenézés a démonainkkal, avagy az elfogadás jelensége (Kulcslyuk Kiadó, 2016)

hmeszszv>!

A tudatos jelenlét úgy működik az életünkben, mint a hajókon a horgony. Segít megakadályozni, hogy elsodorjon elménk „vihara”.

96. oldal, 4. fejezet - Amikor a démonok kiszakítanak minket a jelenből, avagy ismerkedés a tudatos jelenléttel (Kulcslyuk Kiadó, 2016)