A ​boldogság tudománya 30 csillagozás

Fejezetek a pozitív pszichológiából
Szondy Máté: A boldogság tudománya Szondy Máté: A boldogság tudománya

Boldogabb leszek-e, ha összeházasodom a Nagy Ő-vel, vagy ez életem legrosszabb döntése? Boldogabbak leszünk-e, ha megszületnek a gyerekek? Boldogabbak leszünk-e, ha végre elköltöznek otthonról? A lottónyertesek olyan boldognak tűnnek a reklámokban – lehet, hogy nekem is ez hiányzik? A pszichológia az emberről szól; ezért a kutatások eredményeinek átadása kiemelten fontos feladat. Ha pedig olyan, mindenkit érintő kérdésről van szó, mint a boldogság, akkor szinte kötelesség az ismeretterjesztés. A szerző missziója, hogy a boldogság témájával foglalkozó kutatások eredményeit ne csak a folyóiratokat és szakkönyveket olvasó szakemberek, hanem minden érdeklődő megismerhesse.

Kulcslyuk, Budapest, 2016
Jaffa, Budapest, 2010

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

”Ha képesek vagyunk elengedni a boldogság rózsaszín lufis, szivárványos, csillámpónis, irreális képét, akkor sok mindent tehetünk az „érett” boldogság elérése érdekében.”

Több könyvet olvastam már, amelynek középpontjában a boldogság tudományos háttere, vagy épp az érzés eléréséhez vezető tippek álltak, ezek közül azonban magasan kiemelkedik Dr. Szondy Máté írása. Közérthető és nagyon olvasmányos stílusban íródott, többször is megszólítva a kedves olvasót, a különböző érdekes kutatások ismertetése mellett pedig nagyon tanulságos összefüggéseket tár fel. Emellett különböző tesztek és grafikonok színesítik a kiadványt. Bár a pszichológus szerző találó hasonlatával élve, ebből a könyvből is úgy érezhetjük, a boldogság olyan, mint a kombucha gomba, amely szinte minden problémára megoldást nyújt, mégis a pozitív pszichológia 2.0-ás változatát tarthatjuk kezünkben. Szerzője természetesen elismeri a pozitív hozzáállás lelki és fizikai előnyeit, amelyeket részletesen ki is fejt, azonban nem magasztalja az egekig, nem biztat a boldogság görcsös elérni akarására, illetve azt is kiemeli, hogy a pozitív mellett a negatív érzelmek is ugyanúgy hozzátartoznak a teljes élethez.

Nagyon érdekes ismeretterjesztő könyv, amely érezhetően inkább laikusoknak szól, azonban tudományos jellege miatt is, egyáltalán nem akarja megmondani nekünk a tutit. A teszteknek és az utolsó két fejezetnek köszönhetően mégis közelebb kerülhetünk önmagunkhoz és a boldogabb, teljesebb élethez, hiszen genetikai örökségünk és körülményeink mellett mi is jelentős mértékben tehetünk róla, mennyire érezzük magunkat boldognak.

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

A pozitív pszichológiának köszönhetően a boldogságról már nem csak az írók, költők, filozófusok, ezoterikus vallási tanítók írnak és beszélnek, hanem a tudomány is. Ennek megfelelően az utóbbi években a boldogsággal kapcsolatos ismereteink jelentősen gyarapodtak: tudjuk milyen tényezők határozzák meg, hogy mennyire érezzük boldognak magunkat, és azzal is tisztában vagyunk, mely tényezők függetlenek ettől.

írja a szerző az utolsó, lezáró fejezetben, és tulajdonképpen ebben a könyvben sikerült neki egészen jó áttekintést, összefoglalást adni a lélektan ezen területéről. A pozitív pszichológia engem kifejezetten lázba hoz, elég sokat is olvastam már a témában, ezért olyan hatalmas reveláció nem volt itt, de mégis hasznos kötetnek tartom ezt, bevezetésnek, áttekintésnek tökéletes. Négy csillag.

fukszia

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Nagyon gyenge könyvecske. Közhelyek, jól ismert idézetek,rengeteg százalékos adat- önmagát igazolja, de nem ad semmi újat.
Azzal pedig kifejezetten nem értek egyet, hogy a boldogságot 50%-ban a genetika határozza meg!
Nagyon mellényúltam ezzel a könyvvel (is).

Steindl_Ákos

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Korrekt iparosmunka. Valahogy túl száraznak, és a szakirodalom visszamondásának éreztem a könyvet, olyan merev, tisztességes kis könyv, laikusoknak íródott, akik találhatnak benne sok meglepő dolog mellett sok evidens dolgot is. Kellemesen rövid, gyorsan olvasható könyv, és tetszettek az idézetek benne, filmes – irodalmi utalások, valamint jó a szerkesztése. Tulajdonképpen semmi rosszat nem tudok mondani, de mégis hiányérzetem van vele kapcsolatban. Ez legyen az én gondom.

Nita_Könyvgalaxis P

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

A cím alapján valahogy az ember rögtön arra gondol, hogy ez egy újabb önsegítő könyv. De az alcímből – Fejezetek a pozitív pszichológiából – kiderül, hogy ez nem így van.
A pozitív pszichológia az életminőség javításával foglalkozik. Azt kutatja, mi teheti boldogabbá az embereket, és ezeket megpróbálja minél inkább tudományosan igazolni.
Számomra sok érdekességet tartalmazott a könyv, és úgy gondolom, egy-két fejezetét még újra is fogom olvasni.

H_Andi

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Nagyon tetszett, már csak azért is, mert nem száraz tényként ismertette az adatokat, hanem olvasmányosan az életből vett példákkal.

robinson P

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Olvasmányos, életből hozott példákkal segíti megtalálni. észre venni azt, ami boldoggá tehet.
Nem is kellene mindig sokra, nagyra vágyni. Néha bizony az is öröm, ha süt a nap és nem történik semmi. Közhely, de a kis dolgokon múlnak a nagyok. Fontosak az élet apró örömei, csak vegyük észre…

roganedina

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Kellemes, olvasmányos könyv volt, bár sok infó annyira nem lepett meg. Szerintem ma Magyarországon mindenkinek legalább egyszer el kell olvasnia ezt a könyvet. Hátha nem lennénk ennyire búskomorak, ha kicsit komolyabban foglalkoznánk a boldogsággal… ;)

Kitti_Szabó_

Szondy Máté: A boldogság tudománya Fejezetek a pozitív pszichológiából

Érdekes, tele kísérletekkel és igaz történetekkel, csak ajánlani tudom.

DaTa P

A negatív érzelmek motiválnak, változtatásra késztetnek – a pszichológusok ezt nevezik „szenvedésnyomásnak”. Ha nincs szenvedés, ami változtatásra késztetne, nem fogunk változni.

Málnika

Azon nem tudunk változtatni, hogy milyen genetikai örökséget kapunk szüleinktől, milyen országba és milyen családba születünk. Az élet áldásai és csapásai is sokszor kontrollálhatatlanok. Azonban az, hogy mit teszünk, hogyan és mivel töltjük az időnket, rajtunk múlik.

166. oldal, 6. fejezet (Kulcslyuk, 2016)

Málnika

(…) ha képesek vagyunk elengedni a boldogság rózsaszín lufis, szivárványos, csillámpónis, irreális képét, akkor sok mindent tehetünk az „érett” boldogság elérése érdekében.

9. oldal (Előszó a 2016-os kiadáshoz)

DaTa P

A pénz és a boldogság összefüggésére vonatkozó legelcsépeltebb közhely szerint a „pénz nem boldogít”. A kutatások eredményei alapján ez a közhely úgy hangozna helyesen, hogy a „pénztelenség boldogtalanná tesz, a pénz nagyon picit boldogít”.

DaTa P

(…) az elmúlt évek során egytajta „fétissé” vált a boldogság. Sokan úgy vélik, hogy mindenképp el kell érniük, és ha ez sikerül, akkor beköszönt majd egyfajta paradicsomi állapot (…). Ez a hit egy olyan görcsös állapotot eredményez, amelyben az ember elkezd rettegni a boldogtalanságtól, lehangoltságtól, dühtől és más negatív érzésektől. Ez pedig (és ez tudományos tény) egyre boldogtalanabbá tesz minket, mivel nem egyeztethető össze az emberi élet egyik alapvető jellegzetességével: azzal, hogy az időszakos boldogtalanság teljesen természetes és normális dolog.

DaTa P

A megbocsátás nem egyezik a felejtéssel. Az, hogy megbocsátok valamit, nem azt jelenti, hogy elfelejtettem azt. (…)
Elképzelhető-e a megbocsátás úgy, hogy nem akarom fenntartani a kapcsolatot a másik személlyel? Igen: a megbocsátás és a kapcsolat folytatása két különböző dolog, időnként veszélyes is összekeverni a kettőt.

Málnika

Amikor valamilyen helyzetben félünk, szorongunk, vagy épp jól érezzük magunkat, akkor nem maga a helyzet váltja ki ezeket az érzéseket, hanem az, hogy arról mit gondolunk. Ezért lehetséges, hogy ugyanazt a helyzetet két ember teljesen eltérően éli meg (…)

196. oldal, 8. fejezet (Kulcslyuk, 2019)

Málnika

(…) Martin Seligman megalapozta a pozitív pszichológiát, melynek célkitűzése az, hogy az emberi tapasztalás teljes spektrumát vizsgálja, ne csupán a lélek árnyoldalait. Nemcsak arról akar szólni, hogy az ember hogyan juthat el „mínusz ötről nullára”, hanem arról is, hogy mi segítheti „nulláról plusz ötre”.

19-20. oldal, 1. fejezet (Kulcslyuk, 2016)

Málnika

Mára az irányzat elismeri azt, hogy a teljes emberi élethez ugyanúgy hozzátartoznak a negatív érzések és gondolatok, mint a pozitívak. Az úgynevezett „pozitív pszichológia 2.0” emberképe ezért már kiegyensúlyozott: azt vizsgálja, hogy a fájdalmas, nehéz (külső és belső) élményekkel együtt hogyan élhetünk teljes életet.

9. oldal (Előszó a 2016-os kiadáshoz)

DaTa P

A kutatások szerint a megbocsátásra tartósan képtelen emberek szervezetében ugyanolyan változások zajlanak le, mint a tartós stresszhelyzetben lévő személyekében.
Esetükben megnő a szív-érrendszeri problémák valószínűsége, és magasabb a kortizol nevű stresszhormon szintje. A megbocsátás hiánya nemcsak szervezetükre, hanem hangulatukra is hatással van: azok, akik nem bocsátnak meg, általában magasabb szorongás- és depressziószintet mutatnak.
A megbocsátás hiányának komoly ára van: a sérelem által kiváltott negatív érzelmek gyengülés helyett egyre erősebbé válnak (…)