Hermelin 3 csillagozás

Szomory Dezső: Hermelin Szomory Dezső: Hermelin

Századelő, Budapest. Esti premierjére készül Pálfi Tibor, a Vígszínház ünnepelt háziszerzője, a nők kedvence, a pesti bérház királya. A nagynevű színésznő, Lukács Antónia kényeztető gondoskodását élvezi, amikor megjelenik egykori szeretője, Tóth Hermin. „Hermelin” azért jött, hogy pár hónapig Pálfi gondjaira bízza futó románcukból született hároméves gyermeküket. Pálfi tehetségtelenül, de lelkesen veti magát az apaságba, csakhogy a váratlan találkozás mindent felkavart…

Eredeti megjelenés éve: 1916

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nemzeti Színház Színműtár Nemzeti Színház

Nemzeti Színház, Budapest, 2007
Singer és Wolfner, Budapest, 1916
150 oldal

Szücs Mihály

Bogas>!
Szomory Dezső: Hermelin

Itt mindenki eped és izzik, és ez most vagy a Molnár Ferenc összes meg a Tündérlaki lányok paródiája, vagy csak rémesen rossz.
2016-os újraolvasások: másodjára már jobban szórakoztam, de azt hiszem, jobban tetszett, amikor nem vígjátéknak olvastam. Harmadjára már csak túl akartam lenni rajta.
Negyedjére a hideg is kirázott, ha csak rágondoltam, hogy megint el kell olvasnom a narcisztikus és metroszexuális Pálfi Tibor lelkét.

Bogas>!

PLUNDRICH Mibe kerül, kérem, egy szmoking?
BRUGA Ez attól függ. Hogy tetszik tervezni? Egyáltalán nem fizetésre, vagy csak részlet nem fizetésre?

Első felvonás

Londonna >!

RÓNA-ILOS […] Csak jövök, megyek, nézem a világot, fürdöm, öltözködöm, száz cigarettát elszívok, dolgozom is, rajzolok és várok, és én is számlálgatom a napokat, és csak várok. És egy nap már ott fogok várni a kapunál, amint kijön, s akkor megint összeállok. Mert várni a kapunál, semmit sem csinálni, csak várni, kínlódni, mint az olyan hősi fogfájós, aki képtelen elmenni egy fogorvoshoz, szóval várni, kivárni, hosszan és passzívan várni, ebben merül ki minden energiám.

prettyinpink>!

Csak behunyt szemmel lezuhanunk abba szakadékba, mely különben elválasztana bennünket… De legalább lenn, találkozunk a mélyben.

Londonna >!

TIBOR […] Egy drámaíró és egy kis színésznő.
HERMIN (elnézőn és jósággal) Egy anya és egy apa.

Londonna >!

MANCI […] Most csak megvártam a színháznál… majd máskor. A viszontlátásra! (jobb felé indulna a háttérben) Erre kell menni?
TIBOR A hálószobámba.

Londonna >!

MANCI No mindegy! Mindegy! Micsoda nagyszerű este. Mikor ott láttam a színpadon, minden presztízsében s olyan fiatalon, valami különös érzelem, s amit még soha… Tibor…
TIBOR No, mondja már…
MANCI Mit mondjak? – Szeretem…

Londonna >!

GIZA (lelkesen Tibor elé) Tubi! (mind a két kezét nyújtja)
TIBOR (Szücsék felé sietve) Or not to be.

Londonna >!

SZÜCS […] Engem már kikezdett az idő.. Egy cseppet meg is rokkantam. Egy kicsit csalódtam is, mindenben csalódtam. Emberben, asszonyban. […] Az asszonyban általjában, így értem. Általjában az életben. […] De főleg a színészetben, kutya színészet. […] Az ember nekiindul, a lelkét kiadja benne, s aztán ha egy szép napon felmérné a dicsőségével, ami ambíciója volt, hát izé… hát csak annyit mondhat… ripacs. No mindegy mán, a vége az, hogy hát izé, hát itt vagyok a maradék szívemmel.

Kapcsolódó szócikkek: Szücs Mihály
Londonna >!

TIBOR (még mindig melegen) Nem azért akarlak, mert más akar téged, hiszen ki akarna téged? Hanem azért akarlak, mert az enyém vagy, mert az enyémnek érezlek. És én is a tied vagyok, az életemmel és a fiammal és a sorsommal, és minden fájdalomnak minden örömével…