Megszólal ​a töröksíp 7 csillagozás

Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Sok regény született már a törökvilágról – ilyen még nem. Ebben nem folyik vér, mégis sok az izgalom, hiszen nem tudhatjuk, milyen sors vár a két rimaszombati polgárra. (Nem tudják ők sem a regény kezdetén.) Sebesült török nagyurat találnak ugyanis, és egy régi parancs szerint kötelesek őt otthonába elvezetni. Csakhogy a töröknek éppen Konstantinápolyban van lakása. Odáig eljutni nem kis dolog. Egyik kaland a másikat éri, az olvasó szorongva lesi, vajon sikerül-e hőseinknek céljukhoz elérniük, jutalom helyett vajon nem rabság vár-e rájuk. És a visszaút? Vajon hazajutnak-e valaha? És az a töröksíp! Vajon mi szerepe van a regényben, milyen szerepe lesz majd Rimaszombat életében? Izgalmas, érdekes, tanulságos regény ez a könyv. A nemrég elhunyt szép szavú író utolsó, nyájas ajándéka fiatal olvasóinak

Eredeti megjelenés éve: 1987

Móra, Budapest, 1987
252 oldal · keménytáblás · ISBN: 963115338X · Illusztrálta: Szecskó Tamás

regulat
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Szombathy megbízható… és szórakoztató.
Ha annak idején olvasom ezt a különös kalandot, biztos, hogy kedveltem volna. Meg az is biztos, hogy igényelt volna némi utánaolvasást, mert néha még most is megfogott egy-egy Szombathy által használt szó, fogalom… Hát még hogy megfogott volna tizenévesként.

De felnőttként is jó volt olvasni.
Csak az elején volt nehéz ráhangolódni az archaikusnak ható, az ifjúságot célzó szövegre. Kellett hozzá, vagy harminc oldal. De utána…
Szórakoztató cselekmény, szimpatikus szereplők, mert itt igazából nincs gonosz, se török, se magyar… és ez a jó ebben a történetben.

Ács_Milán
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Ez a könyv pontosan 30 éve került a birtokomba, még általános iskolás koromban. Azóta csak állt a polcomon és arra várt, hogy egyszer a kezembe vegyem. Ez a pillanat most elérkezett, de jobb ne érkezett volna el…
Az egyetlen pozitívum és tény, hogy kalandos történet volt. Aztán ezen kívül más nem igazán ragadta meg a figyelmemet. Sem az író stílusával, sem a könyv nyelvezetével nem voltam kibékülve.
Alapjában véve ez egy ifjúsági könyv, de arra azért külön befizetnék, hogy a mai fiatalság mennyire tudná ezt a történetet élvezni …

Alexanderr
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Ha ezt a történetet filmre vinnék egy török kori road movie lenne. A stílus könnyed, gördülékeny. Olyan nagyon nem kell lerágni a körmünket, ennek ellenére szórakoztató.

GeoMaileR
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Nekem Karl May balkáni kalandregény sorozatát juttatta eszembe. Már 10-12 éves kortól szórakoztató, érthető és jó ismeretterjesztőnek bizonyulhat. A 15 éves háború, a Zsitvatoroki „béke” és ami mögötte van: a hétköznapi ember, együtt török és magyar, olasz és bosnyák. A Spalatónál kezdődő kalandok engem még felnőttként is igazán lekötöttek, Virpazarba el kell mennem ezután, annyira felkeltette az író a kiváncsiságomat. Kicsit magyar, kicsit török, kicsit balkáni, kicsit mediterrán azaz nagyon Közép -európai ifjúsági regény.

Chivas
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Nagyon jól esett ez a könyv. Olvasmányos, érdekes, szerintem gyönyörű mondatokkal tele. Tetszett. :)

regulat

– (…) nem Hasszán aga erényeit dicséred, hanem az aranyait.
– Tudod-e te, jó magyarom, hogy az erény meg az erszény milyen közeli rokonok?

78. oldal (Móra, 1987)