Két ​kard, két oroszlán 5 csillagozás

Szombathy Viktor: Két kard, két oroszlán Szombathy Viktor: Két kard, két oroszlán

Régmúlt, kosztümös korokba vezeti olvasóit e könyv szerzője. Híres felvidéki városokba, amelyeknek derék iparos polgárai olykor vérre menő csetepatékat vívtak egymással hol büszkeségből, hol meg csupán anyagi érdekből. A két szomszéd város, Késmárk és Lőcse harca a szemünk előtt bontakozik ki vámjogi vitákból valóságos háborúvá, amelynek végül is hatalmi szó vet véget, jóllehet akkorra már megkeseredett jó néhány polgár szíve, és csak hajszálon függött a regénybeli szerelmesek boldogsága. Az ízes nyelven megírt, mosolygós humorral fűszerezett regény bővelkedik izgalomba is, váratlan fordulatokban is – miközben hő képet rajzol a történelmi Magyarország két szepességi városának mindennapjairól.

Eredeti megjelenés éve: 1976

Móra, Budapest, 1976
312 oldal · ISBN: 9631104907 · Illusztrálta: Győry Miklós

Szombathy Viktor: Két kard, két oroszlán

És igen! Jókai után is lehet két város ellenségeskedéseiből kitűnő, jó humorú, historizálóan szórakoztató regényt írni a XX. században. Ezt tette Szombathy Viktor, amikor megírta a szepességi szabad királyi városok, Lőcse és Késmárk cipszer lakossága vetélkedésének történetét. Ajánlom!

Szombathy Viktor: Két kard, két oroszlán

Véletlenül került a kezembe ez a borítóján címerfélét ábrázoló könyv, s mivel épp olyan olvasmányt kerestem, amiben szerepel valamilyen címer, hát nosza, belefogtam gyorsan, remélve, hogy minél hamarább, már az elején találok magyarázatot és leírást rá. Így is lett, meg aztán mégse, mert a 2 város – Lőcse és Késmárk – címerére ugyan elég hamar utalt a szöveg, de hogy a borító rajza csak afféle találó és szemléletes értelmezése a műben foglaltaknak, arra csak a könyv elolvasása után mondhattam rá az Áment, merthogy ez teljesen az illusztrátor saját leleménye, írásban nem rögzítődött ez így sehol. Jár tehát a dicséret és elismerés a címeres karikatúráért Győry Miklósnak is, nemcsak a remek humorral megírt szövegért Szombathy Viktornak, noha nyilván ez utóbbinak és utóbbiért elsődlegesen. Ha jót szórakoztam nem is olyan rég W. M. Thackeray mesés, zöldségköretes társadalomkritikáján (A rózsa és a gyűrű), nyugodt szívvel állíthatom, hogy ezen regényen és nyelvezetén még inkább. S bár megmosolyogjuk Késmárk sajtgolyóbis ágyúgolyóit is, azért a sokkal rövidebbet mégiscsak Lőcse húzza, s rajtuk nevetünk igazán. Lám, lám: Jókai után is lehet még Lőcséről írni. De még hogy hogy! :) S bár tudjuk 2 ellenséges család sarjai közti szerelem inkább vezet dupla tragédiához, itt mégis reménykedünk valami rózsaszín csodában már csak a könnyed hangvétel miatt is, de a törvény az törvény, az ősi juss és jog az évszázados szentencia, s hol nem 2 család, hanem 2 város háborúzik, aligha lenne elég pár mátoha hogy a Bucikot elűzve nyélbe üsse a kibékülést egy esküvőre.

Bla IP>!

Különös szellem, amely csak magyar földön ismerete, s amely ördög képében jelenik meg, ahol visszavonás, békétlenség, hitetlenség, pártoskodás üti fel a fejét…

Bla IP>!

– Misebor – nyugtázta elégedetten – egri misebor.
Mivelhogy a szepesi kis megyének meg a nagy megyének minden plébániáját a hozzájuk István király óta illetékes egri püspök úr meg a káplánja látta el miseborral.

Kek P>!

Mert az ősi szokás azt is megkívánta, hogy a kísérő hat szenátort, hat esküdt polgárt és két fürmendert, nemkülönben a négy darabontot az öregbíró borral és szilvás lepénnyel kínálja meg. Csodálatos jós orra lehetett Probszt Rozáliának – nemhiába, hogy a családfa legszebb ágán lebegő levél volt –, mert három lányával már a lepényt is megsütötte;

Kek P>!

Nótát is költöttek a borbíró borvirágos orráról, de a virágnak erről a fajtájáról az ő jelenlétében nem volt tanácsos énekelni.

Stella_>!

Az ablakból kukucskáló Lányi lányok szomorúan pillogtak lefelé, merthogy a két darabont tisztét ezúttal szívességből az ifjú Cornides meg Kálix Antal viselte, igazán nem csúnyának mondható legények, szemérmes-titokban szemezni velök mindig érdemes.

Stella_>!

De hát Laszki Jeromos is, akárcsak a többi önhitt nagyúr, a maga képzelte ranglétrán sokkal közelebb érezte magát az égiek tömjén illatú trónusához, mint holmi szürke polgárok sörszagú univerzitásához.

Kek P>!

Pedig a jelek már jelentkeztek.
A májusvégi ég tisztára söpört sötét bársonyán váratlanul üstökös vonta végig hosszú csóváját. … A népek a templomokba futottak, hangosan zsolozsmáztak, voltak papok, akik a végítéletet hirdették. Némely imádkozók meakulpáztak, bűneiket fennhangon megvallván, mások sietve halmozták a bűnöket, hiszen úgyis mindegy már.
     Lőcsén ezt mondták:
– Ez háború. Késmárk támadni fog.
     Késmárk is fennen hirdette:
– Az üstökös háborút jelent. Lőcse megindul.
     Mint mikor a harmadfű csikókat a mezőre vezetik, s türelmetlenségükben alig várják, hogy keresztülugorhassák a karámot, a csikók egyelőre még karámon belül rugdalóztak, fékezni azonban alig lehetett már őket.

Kek P>!

A lőcseiek a sajtgolyóbisokat azonban még most sem értették.
– Mérgezett golyók voltak, úgy segéljen bennünket az Isten – esküdtek a céhlegények a prépost úr bírája előtt –, szórta magából a ragályt!
– Éppen ezért káposztafölddé szántjuk Késmárkot – fogadkoztak a vargák és csizmadiák, mert valami oknál fogva ez idén ők voltak a legdühösebb szerzet.
     A késmárkiak pedig a levágottakat siratták.
– Hogyan számolnak el szegények ennen fejükkel a feltámadáskor, ha netán nem illik össze a testtel? – zokogták az asszonyok. – Gyaluljátok káposztává Lőcse minden házát!
     Miért éppen a káposztára szórta haragja nyilait mindkét város, az sohasem tudódott ki, hiszen a káposztát minden alakjában igen kedvelték a polgárok, különösen telenként, savanyítva, ha melléje füstölt disznóhús is járult. A kései krónikás azonban nem kételkedhet e szavak hitelében, hiszen így találta írva egy régi cipszer krónikában is.
     Káposzta-halálra ítélte tehát egymást ily módon mind a két város.
     Lehet, hogy már sokallták a káposztát a kölcsönös kiéheztetéseknek e hónapjaiban mégis?
     Vagy pedig egymás fejét már csak káposztafejeknek nézték?

Kek P>!

Így aztán 3 esztendeig valóban békegalambok röpködtek a két város fölött, nem ragadozó sólymok.

De a harc heve mindinkább lankadt, új bajok s bánatok parazsát szították Budáról, Bécsből, Sztambulból, a kétszáz éves keserű küzdelem viharai lassan langyos szellővé szelídültek, majd elmúltak egészen.

Stella_>!

– De miért parancsolta így őnagysága?
A kancellista a fejét vakarta; őnagysága parancsain nemigen gyötörte elméjét, engedelmesség volt a dolga, nem a külön-gondolkodás fényűzése.