Páratlan ​szerdák 3 csillagozás

Szomaházy István: Páratlan szerdák Szomaházy István: Páratlan szerdák

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1899

Singer és Wolfner, Budapest, 1901

Lady_L P
Szomaházy István: Páratlan szerdák

Nyo, hát hol is kezdjem. A kétkötetes, szép piroskötéses példányban két regény van, a Páratlan szerdák és A nyiri pajkosok. A Páratlan szerdák a szokásos, semmi csalódás nem ért, no de a A nyiri pajkosok! No, én ilyet még nem pipáltam! Ha nem egy kötetben lett volna a Páratlan szerdákkal, és nem ismerem fel egy-egy mondatban Szomaházyt, én azt hittem volna, hogy itt valami tévedés történt! A 16. században játszódó történet Debreczen szenvedéseit írja le, a tatárok, a haramiák, a pestis, a tűzvészek szörnyűségeit. Hűha, mondom, mi van, öreg, engedtél a Nyugat diktálta divatnak, és te is beálltál a "világfájdalmas, búsongó, csüggedt, nyavajgós"* írók közé? Nem sikerült. Nyomasztó volt és szomorú, de a végére azért csak sikerült egy kis hepiendet becsempészni, még akkor is, ha a az utolsó fejezetben kihangsúlyoztad is, hogy nem ért véget a szenvedés. Egyébként kicsit következetlen is volt. Jobb' szeretem az egyszerű, romantikus lelkenek szóló csacska történeteit.

*Tersánszky Józsi Jenő szavai, a Nagy árnyakról bizalmasan könyvből, 109. oldal.

Update: na jó, ez így hülyeség volt, hiszen a Nyugat és annak búskomor trendjei később voltak, mint ez az az elbeszélés, amelyik 1889-ben született). De mégis:)