Mesék ​az írógépről (Mesék az írógépről 1.) 20 csillagozás

Szomaházy István: Mesék az írógépről Szomaházy István: Mesék az írógépről Szomaházy István: Mesék az írógépről

“Már éppen távozni akart, mikor a vezérigazgató egyszerre csak fölugrott. Az arca égett az izgatottságtól, a szeme könnybe lábadt; látszott rajta, hogy valami életre kiható elhatározás fogamzott meg a lelkében. Egészen odalépett Vilmához s anélkül, hogy a leány megakadályozhatta volna, hevesen megragadta a gépíró-kisasszony kezét.” (via Szomaházy István: Mesék az irógépről )

Eredeti megjelenés éve: 1905

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Magyar Könyvtár Singer és Wolfner

Singer és Wolfner, Budapest, 1905
224 oldal

ppeva P>!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Még nem tudom, mi lesz belőle – olyan, mintha egy könyv első fejezeteit kellene értékelnem anélkül, hogy tovább olvasnám. Eddig éppen olyan limonádé, mint a Meseautó – mese a mesésen csinos, mesésen okos és mesésen szegény gépírókisasszonyról meg a mesésen gazdag és mesésen szerelmes bankigazgatóról. Szerencsére van benne némi friss citrom (humor és belengetett sejtelmesség) is a cukorszirup mellett.
Azért nyári kis olvasmányként jól szórakoztam rajta, és tovább is fogom olvasni – ezért a négy csillag.
(Lehet, hogy szőrszálhasogató vagyok, de Vilma kisöccsét a könyv egyharmadánál Sanyinak, Sanyikának, Sándornak hívja az író, egyharmaddal későbbtől meg már Pistának és Istvánnak… Persze nem mintha nem lenne mindegy.)

JoPiTi>!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Zenés vígjátékban nagyon tetszett, ezért gondoltam, elolvasom könyvben is. Zenével azért kicsit jobb volt, de így is nagyon tetszett. Ez a történet akár ma is játszódhatna. Vilma olyan lány, akik ma is tucatjával vannak. Szép, céltudatos és megvan a magához való esze, és mivel ez egy kicsit szirupos mese, a végére el is éri a célját. Most láttam, hogy vannak folytatásai is, amiket egészen biztosan el is fogok olvasni.

Gabriella_Balkó >!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Hmm, elég limonádénak tűnik ez a történet, egy szerintem aranyásó leányzóról, aki él-hal a pletykákért, kokettál mindenkivel kedve szerint, mert bár molett, de mégis vonzóan karcsú, és mindenki első látásra beleszeret. Akkor persze miért ne használná ki a testi adottságait, hogy kitörjön a szegénységből (kivéve, hogy azért nem úgy használja a testét, mint a mostani aranyásók…). Eléggé felszínesnek tűnik nekem Vilma, hiába állítja, hogy több esze van, mint akármennyi férfinak összesen. Nem igazán értem a történet végét. A folytatásban talán kiderül, hogy miért így végződött az első rész.

Singer és Wolfner, Budapest, 1905
224 oldal
Farkas_Szonja>!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Adott egy bájosan pukkerliző, csábítóan szép gépíró-kisasszony, aki hideg számítással rá se hederít a vidám bonvivánok és szeretetreméltó charmeurök próbálkozásaira, graciózusan nagyobb protektorra vár. És milyen jól teszi. Csupa kábító parfume, csupa csábító elegáncia, s csupa részegítő narancs- és virágillat… Kissé bugyuta, de határozottan élvezhető.

silona>!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Szinte láttam magam előtt a filmet peregni, természetesen fekete-fehérben…

Amilgade>!
Szomaházy István: Mesék az írógépről

Jaj, nagyon tetszett!! Bárki bármit mondhat Vilmáról, szerintem tökéletesen előrevetíti a mostani lányok/asszonyok sorsát, természetét.

Aurore>!

A vezérigazgató úgy tervezte, hogy ez évben az egész nyarat a főváros mellett lévő villájában tölti, de a sors beleszólt a terveibe: az amúgy is ideges ember julius elején egyszerre csak rosszul lett, fejfájás és álmatlanság kezdte gyötörni, reggel pedig, fölkelés után, úgy érezte, mintha egész éjjel fát vágott volna. Honti, szokott neuraszténikus túlzásával, a kellemetlen tüneteket a haldoklás kezdődő stádiumának tartotta, de a professzor, akit egyizben éjjel félkettőkor hivatott, alapos vizsgálódás után kijelentette, hogy a megsemmisülés komor pillanata még nem áll éppen küszöbön.

A méltóságos úr elutazik (Singer és Wolfner 1905, 156. old.)

Aurore>!

– […] Ismeri a kegyelmes úr Rauchot, a börzei diszponensünket?
– Azt a vörös bácsit, aki csak nedvesen tud beszélni?
– Azt.

Szentgróthy gróf (Singer és Wolfner 1905, 179. old.)

Farkas_Szonja>!

Honti azonban, aki szerelem dolgában hideg és józan bankár volt, nem sokat törődött a felesége viselkedésével; ő, a maga egyszerű elméjében, szentül meg volt győződve afelől, hogy az emberi életnek nem is lehet más rendeltetése, mint hogy a feleség csillogjon és szórakozzék, a férj pedig tisztességes árfolyammal helyezze el a zálogleveleket a külföldi papírpiacon…

Az elnök-igazgató c. fejezet

Mesék az írógépről sorozat · Összehasonlítás