Az ​emelet és más horrornovellák 41 csillagozás

Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Gyilkos ​játékok, túlvilági gyerekek, életre-halálra szóló bújócska. Emberi szörnyeteggé vált szülő, bosszúszomjas diák, gyerekekre vadászó rémség. Csupán néhány téma Az emelet sötét novellái közül, amelyekkel a viszonylag csekély számú magyar horrorirodalmat igyekszünk most kibővíteni. Ezekben a rövid, ütős „rémpercesekben” felnőttek és gyerekek küzdenek meg hol egymással, hol legbelsőbb félelmeikkel. Rettegésük, bizonytalanságaik ismerős remegést válthatnak ki mindazok gyomrában, akik még emlékeznek rá, hogy soha nem szabad benézni az ágy alá, és a takarót elalvás előtt mindig nyakig fel kell húzni.

De leküzdhetjük-e a félelmet, a másvilág hívó szavát? Hol van a határ az élők és a holtak világa között? Vajon aki egyszer átlépett ezen a képzeletbeli vonalon, már végérvényesen elveszett?

A horror mélységei felszínre hozzák a bennünk tomboló feszültséget, hogy aztán a szórakoztatás erejével próbáljanak meg ismét lecsillapítani. A kötet novellafüzéreiben feltárulnak… (tovább)

Talentum House, Balassagyarmat, 2023
Pergamen Libro, Balassagyarmat, 2022

Tarja_Kauppinen IP>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Szollár Bence harmadik novelláskötete főként gyermekekről és szülő-gyermek kapcsolatról szóló szövegeket tartalmaz, a zsánerhez illően sötét és nyomasztó hangulattal. Rövid, tömör írások, melyekben örvendetes módon nem viszi el a fókuszt a nyomasztásról explicit erőszak, vagy más hatásvadász elem. Az egy csillag levonás oka, hogy tematikailag néhol kissé repetitív, és az én ízlésemnek túl sok novella operál benne természetfeletti motívumokkal. Sokkal ütősebbnek éreztem azokat a szövegeket, amelyek a realitás talaján maradnak, azoknál, amelyek klasszikus horrorelemekhez nyúlnak a félelemkeltés érdekében. Aki egy sötét hangulatú, feszes, cseppet sem terjengős novellákat tartalmazó kötetre vágyik, az bizton megtalálja benne a számítását.

Teljes recenzió: link

Gelso>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Második könyve a szerzőnek, amit az idén elolvastam, és azt hiszem, hozzám közelebb állt a korábbi novelláit összefoglaló kötet.
Minden hibájával együtt úgy érzem, hogy abban is a legnagyobb hatást azok a novellák gyakorolták rám, amelyek szülő-gyerek kapcsolatokat ill. drámai hangvételű, meghökkentő témákat tettek nagyító alá.
Tudom, hogy ez a kötet arra hivatott, hogy a szerző (általam) eddig még nem ismert írói oldalát bemutassa, és tudom, hogy az általa leginkább kedvelt zsáner a horror – de én szívesebben maradok a földön és olvasom a valóság és még a valóhoz közeli képzelet vagy a kettő közt létező éles határvonalat elhalványító sávon játszódó történeteknél.
A novellák rövidségüknek és tömörségüknek köszönhetően épp annyit árulnak el szereplőiről, amennyi a cselekmény elmeséléséhez, kibontásához szükséges, ezután számomra már az van a fókuszban, hogy a csúcskonfliktus és a befejezés mindenek előtt érzéseket ébresszen bennem, és hasson rám valahogyan – leginkább drámaian.
Szollár Bence novellái közt megtaláltam az én legfontosabb szempontjaimnak tekintett elemeket, úgymint a drámai hangulatkeltés, meghökkentő hatáskeltés, sokkoló benyomásgyakorlás – szerintem ő kiválóan el tudja novelláival a fentieket érni és valamilyen emlékezetes érzést/hatást ébreszteni az olvasójában.
Szurkolok azért, hogy szánjon időt arra is, hogy ne csak a horror kedvelő olvasói örüljenek, hanem azok, is, akik a drámai írásokat, vagy pszichotrillereket részesítik előnyben.
Tehetséges írónak tartom a szerzőt, és kívánom, hogy mielőbb találjon egy következő formát, műfajt, témát, amellyel megörvendeztet majd bennünket, akik várjuk a további műveit.
spoiler

KingucK P>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Aránylag edzett vagyok a horror, bár inkább a thriller műfajban, mégis nehezen kezdtem hozzá, mert a gyerekekkel elkövetett gonoszságokról még mindig nehezemre esik olvasni. Ezért a rövidsége ellenére elég lassan haladtam vele, többször félretettem, hogy egy másik olvasmánnyal enyhítsem a hatást. A Frontláz olvasása után tisztában voltam az író stílusával, ezért nem volt számomra meglepő a forgatókönyv szerű rövid velős írásmód.

A történetek sötétek, komorak és talán nem lesz nagyon spoileres, hogy nincs boldog befejezésük. Így már a sztori elején elkezdtem sajnálni a karaktereket. Talán azért mert Steven Kingen edződtem, nekem hiányzott a lélektani és történeti háttér kibontása és levezetése, számomra inkább egy-egy történet összefoglalásának érződtek a novellák.

Gyors és ütős horrorszösszenetekre kell számítani, csak erős idegzetűeknek!

_BenGa>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Rólam tudni kell, hogy a horror és thriller zsánere körülbelül semmilyen érzelmet nem tud kiváltani: míg mások szörnyülködnek, vagy hetekig borzasztó rémálmok közt vergődnek kényelmetlen ágyukban egy-egy erősebbnek gondolt alkotás után, addig én fapofával haladok a történetben. Kíváncsi voltam, hogy Bence könyve mit hoz ki belőlem.

Már az első történetnek sikerült meglepnie nem várt befejezésével, ezt jó előjelnek gondoltam. A kötetben 25 novella található, ezek nagyjából egységes színvonalat képviselnek. Közös jellemzőjük, hogy a család és a gyerekek köré épülnek fel, nagyban felhasználva a természetfelettiben rejlő lehetőségeket. Helyenként kicsit ismétlődő, de ez a tényező nem annyira zavaró, nem fogjuk miatta a könyvet félbehagyni. Érezni a Bencében rejlő tehetséget, viszont van még mit csiszolni a stílusán. Ha sikerrel történik mindez, nagy jövő állhat előtte a magyar piacon.

Összességében elégedett vagyok, a művet pedig csak ajánlani tudom azoknak, akik még nem ismerik Bence munkásságát. Akiknek pedig volt már szerencséjük hozzá, azok pedig ne hagyják ki ezt se. :)

off

Bookworm__08>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Már egy jó ideje néznék egy igazán jó horror filmet, de alig találni igazán jót. Most ezzel a történettel megkaptam amit szerettem volna izgalom, borzongás, feszültség, így még többet szeretnék. *.*
Aahh annyira imádom a horrort, vevő lennék rá egyes novellákat rendes könyvét is megírna az író.
A feszültség folyatósan ott van mindenhol. Emiatt számomra letehetetlen volt.
Imádtam ezeket a kis történetetek, nagy csattanókkal zárulnak a történetek amitől csak a kérdések áradata fogalmazódott meg bennem.

Kedvenc történeteim: Kutyus, a babaház, babák, a teadélután, a kert, a festmény, a fésülködőasztal. (Ezekről szívesen olvasnék bővebben.)

Ha imádod a horrort vagy csak lenne kedved egy kis borzongáshoz mindenképp olvasd el a sok történet mellett biztos lesz olyan amit te is imádni fogsz!

Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Ezúton is köszönöm Szollár Bencének és a @Pergamen_Libro_kiadó, hogy olvashattam a kötetet.

Mikor Bence megkérdezte, hogy szeretném-e elolvasni ezt a kötetét is, már tudtam a Frontláz című könyvéről, hogy mire is számíthatok, azóta már olvastam az Egy szál rózsát is. Ezek után azért tudtam, hogy milyen stílusban is ír. Bár elmondta, hogy ez kicsit visszafogottabb, mint az előzőek, azért számítottam rá, hogy nem hagy gyomorforgás, megbotránkozás és hasonlók nélkül. Tényleg tudott újat mutatni nekem, hiszen ez tényleg más volt.

A borítója teljesen visszatükrözi a novellák hangulatát. IMÁDOM! ♥ Ha sorrendet kellene felállítanom az eddig megjelent horror novelláskötetek között, akkor egyértelműen a következő lenne a sorrend:
1. Az emelet
2. Egy szál rózsa
3. Frontláz

2022.08.18-án reggel, amikor felkeltem, úgy készültem, hogy megyek vezetni, mielőtt azonban elindultam volna, megreggelizek. Igen ám, a reggeliből nem lett semmi, mert annyira izgultam, hogy fog sikerülni a vezetés. Szóval reggeli helyett elkezdtem az első novellát olvasni, mely A kutyus címet kapta. Imádom a kutyákat, így külön öröm volt, hogy ezzel kezdtem. Ezt az egy novellát olvastam csak el ezen a reggelen, de már ekkor tudtam, hogy ez a kötet is nagyon fog tetszeni. Ez az érzés még most is kitart, pedig már befejeztem az olvasását. Mikor kezembe vettem a kötetet, de még nem kezdtem el az olvasást azt hittem, hogy nem érhet meglepetés. Pozitívan csalódtam. Kedvenc novellám, talán A kutyus és a Lájk voltak, természetesen mind tetszett. :)

Teljesen magába szippantottak az írások. Bár sajnos kettőt már az Egy szál rózsa című kötetben olvastam, így azokat átugrottam. Ezt sajnáltam, ezért vontam le egy fél csillagot az értékelésnél. Ugyanakkor a novellák olvasásának élményéből nem vett el semennyit. Mindet nagyon élveztem, szórakoztatóak és érzelemdúsak voltak. Ha bárki is feltenné nekem azt a kérdést, hogy nem sokalltam még be Szollár Bence írásaitól, neki egyértelműen azt válaszolnám, hogy NEM! :D Imádom, amit művel Bence a történeteivel. Még egy ilyen elborult elmével, mint Ő nem találkoztam, és ezt pozitív értelemben írtam. Persze vannak még jó páran, hasonló cipőben járnak, csak más zsánerben alkotnak. Ez így jó és így szép, van miből válogatni olvasnivalók terén. (Ne haragudjon meg senki, nem negatív kritikának, véleménynek szántam, ez mind a lehető legjobb értelemben értendő. Másik bejegyzésemben, ha ismét olyan szerző könyvével hoz össze a sors, akkor róla is áradozni fogok.)

Tényleg kicsit visszafogottabbak lettek a novellák, mint az előző két kötetben helyet kapott írások, de ezek is tele voltak érzelmekkel, mondanivalókkal. Úgy gondolom könnyebben emészthetőek és kevésbé voltak durvák, megbotránkoztatóak. Ugyanakkor belőlem ezek is megannyi érzelmet váltottak ki. Ebben a kötetben is olvasható a címadó novella.

Itt is sok fontos témát jár körbe az író. Bár horror műfajban ír és sok írásban fellelhető a halál és ez a központi téma, mégis a sorok mögött mély tartalom rejtőzik, csak meg kell találni. A novellák főszereplői gyermekek. Középpontban a halál mellett a gyász is helyet kap. Ezen kívül megjelennek a szellemek, szellemidézés, pszichés betegségek, balesetek és paranormális jelenségek is.

Ahogy olvastam a legtöbb novellát, már a kezdete után olyan mértékű kíváncsiság tört rám, hogy vajon mi lesz a végkimenetele, amire nem számítottam. Rettentően élveztem majdnem minden írást. Elmondhatom, hogy tényleg nem viseltek meg annyira mint az Egy szál rózsa című kötetben lévő alkotások, de hatással voltak rám. Bár horror írásokon, jeleneteken nem szokás mosolyogni, néha-néha azért elmosolyodtam. :)

Kíváncsian várom, hogy mit tartogat még számomra Szollár Bence. Vajon még mindig tud újat mutatni? :D Ezekkel a kötetekkel sikerült kilépnem a komfortzónámból, hiszen mint írtam nagyon ritkán olvasok horror műfajban. Most ehhez is kicsit közelebb kerültem. Nagyon örülök, hogy elolvashattam az írásait. Ha anno nem kér meg az író, hogy olvassam el a Frontláz című művét, lehet sosem vettem volna magamtól kézbe a műveit. Egy cseppet sem bántam meg, hogy elolvastam a köteteket. Bátran ajánlom a műfaj kedvelőinek, akik pedig ismerkednének a zsánerrel, nekik elsősorban ezt a kötetet ajánlanám első olvasásra. https://szemrevalo.wordpress.com/2022/08/29/szollar-ben…

AniEg P>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

„- Neked vannak testvéreid? […] Hol vannak most?
– Nem volt kedvük eljönni. Otthon maradtak.
– A házatokban?
– Nem. A kertben. A nagy fa alatt. Ahová az apukánk ásott el minket.”

Kezdjük ott, hogy rendkívül utálok félni, azt meg pláne nem bírja a gyomrom, ha gyerekeket bántanak (még olvasva is totál kiborulok tőle). Ezért ritkán olvasok ijesztőt, pl. horrort. De most (az Otthagyod a fogad c. kötet olvasása után) nagyobb volt a kíváncsiságom a félelmemnél, így bátorkodtam belevágni ebbe a novellagyűjteménybe.
Az első novella elolvasása után azért masszívan elgondolkodtam, hogy hogyan tovább… mert volt itt szinte minden.

A kötetben szereplő novellák mindegyike rendkívül nyomasztó, hátborzongató írás, melynek fókuszában többnyire a gyerekek (és nők) ellen elkövetett borzalmak állnak, Egyik-másik novella paranormális elemekkel fokozza a sokkoló hatást.
A félelmeim ellenére örülök, hogy mégis belevágtam.
Kifejezetten tetszett a a novellák Örkényi „egypercesek” stílusa. Rövid, velős írások voltak, ütős csattanóval, izgalmas, izzasztóan nyomasztó hangulatkeltéssel a horror műfajának megfelelően. Továbbá az is tetszett, hogy a cselekmény inkább a félelemkeltő hangulatra koncentrált a trancsírozós jelenetek helyett.
Kezdő horror olvasóként abszolút win-win szitu volt. Kalandoztam a (számomra idegen) horror világában, viszont mire a para-mutatóm kiakadt volna, már ott is volt a befejezés. A következő írást pedig akkor tudtam elkezdeni, mikor újra elég bátor lettem hozzá.
Azért kissé furcsa ezt mondani ezekre a hátborzongató történetekre, de tetszettek.
Leginkább a Kutyus, Hóember, A dolgozat, A múlt árnyai, Lájk c. novelláktól vert le a víz, de a Sötétben c. novella olvasása közben féltem a legjobban.
Ha egy kis rapid-para élményre vágysz, ajánlom figyelmedbe ezt a kötetet. ;)
Köszönöm az élményt és a felkérést @szollárbence

gazibla IP>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Bence remek novellákat ír, kicsit a végére a kötet egysíkú lett ezért vontam le egy csillagot, de izgalmas és vérfagyasztó volt minden novella. Szeretem Bence stílusát, nagyon tehetséges író.

Zoltan_Greenwood P>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Bence kis novelláskötete nekem nagyon tetszett!
Egy kezdő írótól sztem jó kis félelmetes horror történeteket olvashatunk .
Pici hibákat néha fel lehet fedezni de ez annyira nem vészes.

Viszont az új könyvre már nagyon kíváncsi vagyok!!
Hajrá Bence!

Tímea_Szabó_4>!
Szollár Bence: Az emelet és más horrornovellák

Nehéz írnom a könyvről, mert nagyon nem az én műfajom a horror. A könyvben tetszettek a csattanók. Mindegyik novellánál kíváncsi voltam, hogy mivel is fog meglepni az Író.
Akik olyanok mint én és nem igazán kedvelik a műfajt a tanácsom az, hogy kisebb részletekben olvassák el a könyvet.

SignoraSchneider IP>!

Ha erre a képedre nem kapsz több ezer lájkot, kicsim, akkor valami nagy baj van a világgal.

159. oldal, Lájk (Pergamen Libro, 2022)

SignoraSchneider IP>!

Joe Stenson kilépett a verandára – kezében egy zöld labdával, és egy piros cigarettásdobozzal –, beleült hintaszékébe, és jókedvűen rágyújtott.

SzemreValó_könyvek>!

– Egész életemben ilyen gyönyörű kislányokra vágytam.

92. oldal - A szeánsz

E_K_Mindaleth P>!

Ismerős, mégis taszító sötétség töltötte be a kis helységet. A plafonról lefelé csüngő villanykörte félénken pislákolt, mintha még maga a fény is rettegne idelent.

E_K_Mindaleth P>!

A padlás tele volt rég elfeledett játékbabákkal, amik – más társaság nem lévén – egymást figyelték a sötétben.

betweenhorrortales>!

– Egy barátnőm ajánlotta magát. Azt mondta, ön tud segíteni.
– A holtakat még én sem tudom visszahozni.

SzemreValó_könyvek>!

– Nem kell kaja! – fakadt sírva a lány, miközben az asztalra hajtotta fejét. – Én lajkokat akarok!

156. oldal - Lájk

SzemreValó_könyvek>!

– Jaj, Dorka! Úgy viselkedsz, mint egy hároméves, akitől elvették a maciját.

156. oldal - Lájk

betweenhorrortales>!

Az apja azt tanította neki, hogy a földmunka szerencsejáték: az ember sosem tudhatja, mikor veri el a jég a termést, lesz-e termés egyáltalán, de Joe valahogy mégis élvezte az egészet. Hiszen, gondolta a férfi, az élet sem más, mint puszta szerencsejáték – vagy bejön, vagy nem…