A ​vetőkártya főhadnagya 2 csillagozás

Szobotka Tibor: A vetőkártya főhadnagya

Az ifjúkori készülődéstől az érett írásokig ível ez a szép kötet: átfogó képet fest Szobotka Tibor egész elbeszélő-életpályájáról. Szelídség, szkeptikus bölcsesség, derű, s mégis valami nyugtalan szomorúság lengi át ezeket az elbeszéléseket. A teremtő fantázia ihlető közege nemcsak az élet maga eseményeivel, történéseivel, hanem az irodalom, a művészet is. A szerző mélységes humanizmusa, csodálata az ember alkotta értékek iránt magától értetődő természetességgel mossa el az élet és irodalom merev határait. Hiszen a tét: mindig az ember sorsa, akkor is, ha Goethe utolsó szerelméről, s akkor is, ha egy szállodában látott idegen lányról van szó.
Az összegyűjtött novellák egyharmada most kerül először kötetben az olvasók elé.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Magvető, Budapest, 1982

SteelCurtain>!
Szobotka Tibor: A vetőkártya főhadnagya

Rém ritka az olyan író, aki képes tragédiát és gyilkos szatírát ugyanolyan zseniálisan megírni. Szobotkánál viszont csak az a kérdés, hogy a tragédiába bele kellett e érnie, vagy csupán spontán döntés eredménye az, hogy fiatalkori írásait inkább a brilliáns, olykor már az öncélúság határait súroló humor dominálja. A magyar irodalom méltatlanul háttérbe szorított zsenije ő!

Edit_Bíró>!
Szobotka Tibor: A vetőkártya főhadnagya

Ez volt a harmadik „találkozásom” Szobotka Tiborral, miután felfedeztem, hogy egy napon születtünk (csak persze nem ugyanabban az évben), és ez alkalomból olvasni szerettem volna valamit tőle. Sokakkal ellentétben ő nekem csak másodsorban a Szabó Magda férje, megismerkedésünk apropója ugyanis J.R.R. Tolkien Hobbitja volt, amit ő fordított magyarra A Babó címmel.
Ez a kötet már a halála után jelent meg, Szabó Magda aktív közreműködésével, melyről a Liber Mortis című naplókötetében olvastam. Igencsak sokszínű gyűjtemény ez a vaskos novelláskötet, és hamar ráismertem benne arra a sajátos humorra, amelyből Szabó Magda útirajzaiban már kaptam egy kis ízelítőt pár tőle idézett mondat erejéig. Néhány írás ugyan kevésbé ragadott magával, de túlnyomórészt szerettem olvasni, és alkalomadtán a regényeiből is veszek majd kézbe.

birogeri P>!

Én a löncsöt feltételekhez kötöttem. Ha tízig számolok, és nem jön be az ajtón egy hindu, akkor nem megyek.
Nem mentem.

70. oldal, A monokli (Magvető, 1982)