A ​víziló, Sziporka és Bamba Géza 3 csillagozás

Szoboszlai Margit (szerk.): A víziló, Sziporka és Bamba Géza

Békés Pál, Faludy György, Janikovszky Éva, Spiró György, Tandori Dezső, hogy csak pár nevet említsek abból az illusztris szerzői névsorból, akiknek az írásait A víziló, Sziporka és Bamba Géza című mesekönyvben olvashatjuk. Az Ab ovo kiadó nem kevesebbre vállalkozott, minthogy legjobb kortárs szépíróink és költőink munkáiból állított össze egy szép, nagy, vastag mesés- és verseskönyvet. Olvashatunk a róka és a kakas viszontagságos szerelméről, egy csődbement állatkertről, Bonifác lovagról, a babaarcú démonról, medvékről, farkasokról, vízilovakról, Mátyás király Réka nevű leányáról. Olvashatunk rövidebbeket és hosszabbakat, kisebbek és nagyobbak szája íze szerint valót, komolyat és vidámat , de egytől egyig színvonalas, mai meséket, Fodor Anikó remek illusztrációival.

A művek szerzői: Varró Dániel, Faludy György, Békés Pál, Janikovszky Éva

Ab Ovo, Budapest, 2001

Fay
Szoboszlai Margit (szerk.): A víziló, Sziporka és Bamba Géza

Az egyetlen bajom az antalógiákkal, hogy nem minden szerző azt a csillagozást érdemli, amit adok. Voltak köztük nagyon jók, de többségében nem annyira tetszettek. Határozottan nem a kedvenceim a kortárs gyermekmesék és versek. Legalábbis ezek.

Beja
Szoboszlai Margit (szerk.): A víziló, Sziporka és Bamba Géza

Naigen, antológia és én. Azért a másfél csillag mínuszba, mert… talán ide nem is tudok mit írni. Elméletben mesekönyv, gyakorlatilag vannak benne olyan mesék, amitől falnak mentem. Szerethetők meg nem szerethetők, de így van ez jól.
Ami miatt még is hazajött velünk a Könyvhétről, az a hátránya is számomra (gyk.: antológia).
A rajzok nekem nagyon tetszenek benne, és azt hiszem, pár íróhoz meg is hozta a kedvem;)
Azt meg, hogy még egyszer el/fel fogom-e olvasni, a jövő zenéje. Talán, ha a kölök kéri. Talán, ha ki-, felolvastam minden mást itthon, és a 'jobbakat' ismét. Az is lehet, hogy majd egyszer megint az egészet, s más lesz a csillagok állása;)

Fay

A víziló arra vágyott,
hogy kívánsága teremtsen szép világot.
Jusson puszi, lufi, csokinyuszi minden gyereknek,
gondtalan pihenés a fáradt öregeknek.
Az állatoknak is jó szó, abrak,
a sötét gondolatokra fény.

101. oldal (Szécsi Magda: Virág-világ víziló hátán)

volna

Ez rémületet keltett bennük. Bár ez nem félelemmel teli rémület volt, hanem az a fajta, amikor megtiszteltetve érzik magukat a nyilvánvaló csodától, és a dolog súlya alatt bénán állnak. Aztán erőt vesznek magukon, és elszaladnak. Hiszen ki merészelne szembenézni azzal, hogy egyszer, legalább egyszer az életben ő is méltó egy csodára?

Andrassew Iván: Az aranyhal (16.o.)