Diridongó 7 csillagozás

Válogatás 70 év legszebb verseiből óvodásoknak
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

„Ez a város meseváros, / senkiföldjével határos.” A versek világában összeér a valóság és a képzelet. Van, aki piciklin száguld, más falevélből készít nyuszit, vagy épp gesztenyéből embert.
Az elmúlt 70 év gyerekirodalmának klasszikusaiból és a kortársak legizgalmasabb verseiből válogat ez a kötet, hogy az óvodásoknak kedvet csináljon az olvasáshoz. Hiszen „Előttünk az egész élet: / majd még egy csomót mesélek!”

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A művek szerzői: Ágh István, Bartos Erika, Bella István, Cseh Katalin, Csoóri Sándor, Csukás István, Donászy Magda, Erdős Virág, Farkas Beáta, Fecske Csaba, Finy Petra, Gáti István, Gazdag Erzsi, Gyárfás Endre, Havasi Attila, Horgas Béla, Ijjas Tamás, Jász Attila, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Kassák Lajos, Keresztesi József, Kiss Judit Ágnes, Kiss Ottó, Kollár Árpád, Kovács András Ferenc, Lackfi János, László Noémi, Miklya Zsolt, Molnár Krisztina Rita, Nemes Nagy Ágnes, Nyulász Péter, Orbán Ottó, Romhányi József, Rutkai Bori, Szabó Lőrinc, Szabó T. Anna, Szepesi Attila, Szilágyi Domokos, Tamkó Sirató Károly, Tandori Dezső, Tóth Krisztina, Turbuly Lilla, Varró Dániel, Veress Miklós, Vörös István, Weöres Sándor, Zelk Zoltán

Móra, Budapest, 2020
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634865711 · Illusztrálta: Láng Anna

Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó Válogatás 70 év legszebb verseiből óvodásoknak

Jó kis válogatás lett ez.
Van benne egy kevés klasszikus, mint Tamkó Sirató Károlytól a Pinty és ponty, Kányádi Három széklába, vagy Weörestől a Galagonya, szóval olyan versek, amiket már mindenki csak énekelve tud előadni :) Aztán (waldorfos?) ovis versek, mint Szilágyi Domokos Aratási mondókája, vagy Csoóri Dióbél bácsija. Felsorakoznak a kortárs viccesek is, mint Szabó T. Anna Kalózdala, Keresztesi Józseftől a Lápi Trotty természetrajza, és persze az elmaradhatatlan Varró Danik (pl. Szösz néne) vagy Havasi Attilától a Némely kukacok életstílusáról (ezen persze külön kamaszosan felsikkantottam örömömben, itthon ugyanis töretlen lelkesedéssel várunk egy új kötetet tőle). Nagyon örültem még Kassák Lajos Testvérkék c. versének, a sok Nemes Nagy Ágnesnek (egyre jobban szeretem a gyerekverseit), és Farkas Beáta Palomena Prasinájának. Ez utóbbit a hat éves kétszer kérte (nekem háromszor kellett elolvasnom, mire rájöttem, hogy igenis vannak benne rímek). Kár, hogy semmit nem lehet tudni a szerzőről.
Az illusztrációk szépen kísérik a kötetet, és külön hála, amiért a könyv végén van szerzőlista, születési évekkel ellátva.

Havasi Attila
Némely kukacok életstílusáról

Almafa-ágnak a sarkában
kiskukac eszeget az almában.
Egyenes lukakat lakmároz,
befele törekszik a magházhoz.

Körtefalombnak a zöldjében
nagykukac eszeget a körtében.
Lukból nagyot és görbét rág,
kifele igyekszik a körtén át.

Bikkfa hegyében a bikkmakkban
közepes kukac esz cikkcakkban.
Odabent rágcsál réges-rég,
sehova se siet, csak éhes még.

23. oldal · Havasi Attila

Farkas Beáta
Palomena Prasina / háziállat

Régóta szerettem volna valamilyen állatot,
leginkább gekkót vagy görényt.
Apa erre azt mondta, nem jöhet sem négylábú,
                                                    sem kétlábú,
                                                    sem lábatlan állat
ide, a 3. emeletre.
Mégis lett háziállatunk.
Hatlábú!!!
Egy barna színű „zöld bogyómászó poloska”.
Viharos őszi szél fújta be az ablakon,
fáradtan, átfagyva.
Most kint lakik a verandán,
egy cserepes növény levelein.
Az a jó, hogy nem kell sétáltatni
és etetni sem.
De lehet vele játszani:
ő elbújik, én megkeresem.

Kapcsolódó szócikkek: poloska
Umbridge_prof>!