Diridongó 17 csillagozás

Válogatás 70 év legszebb verseiből óvodásoknak
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

„Ez a város meseváros, / senkiföldjével határos.” A versek világában összeér a valóság és a képzelet. Van, aki piciklin száguld, más falevélből készít nyuszit, vagy épp gesztenyéből embert.
Az elmúlt 70 év gyerekirodalmának klasszikusaiból és a kortársak legizgalmasabb verseiből válogat ez a kötet, hogy az óvodásoknak kedvet csináljon az olvasáshoz. Hiszen „Előttünk az egész élet: / majd még egy csomót mesélek!”

Eredeti megjelenés éve: 2020

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A művek szerzői: Ágh István, Bartos Erika, Bella István, Cseh Katalin, Csoóri Sándor, Csukás István, Donászy Magda, Erdős Virág, Farkas Beáta, Fecske Csaba, Finy Petra, Gáti István, Gazdag Erzsi, Gyárfás Endre, Havasi Attila, Horgas Béla, Ijjas Tamás, Jász Attila, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Kassák Lajos, Keresztesi József, Kiss Judit Ágnes, Kiss Ottó, Kollár Árpád, Kovács András Ferenc, Lackfi János, László Noémi, Miklya Zsolt, Molnár Krisztina Rita, Nemes Nagy Ágnes, Nyulász Péter, Orbán Ottó, Romhányi József, Rutkai Bori, Szabó Lőrinc, Szabó T. Anna, Szepesi Attila, Szilágyi Domokos, Tamkó Sirató Károly, Tandori Dezső, Tóth Krisztina, Turbuly Lilla, Varró Dániel, Veress Miklós, Vörös István, Weöres Sándor, Zelk Zoltán

Móra, Budapest, 2020
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634865711 · Illusztrálta: Láng Anna

csgabi P>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó Válogatás 70 év legszebb verseiből óvodásoknak

Mar-cica, aki szétszedte a bal karomat két hete, élvezettel hallgatta a felolvasást, amivel a táppénz alatt szórakoztattam a kennelbe zárt fenekét.

pveronika>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

A versek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a gyerekek nyelvvel és irodalommal való megismertetésében, hiszen a dalokon és az éneklésen kívül (amelyek sokszor szintén versekre épülnek), a mondóka és vers az első, ami igazán tetszik egy babának, hiszen bár a szöveget nagyon pici korukban még nem értik, de a ritmusokat, rímeket, hanglejtést már igen. Aztán később elkezd egyre több értelmet nyerni számukra a rímek mögötti tartalom, és ezzel együtt elkezd kinyílni a világuk is.

A Diridongó egy nagyon szép válogatás az elmúlt 70 év legszebb verseiből, amelyben olyan klasszikusok mellett mint Weöres Sándor, Zelk Zoltán, Gazdag Erzsi vagy Nemes Nagy Ágnes, helyet kaptak a 21. század alkotásai is többek között Varró Dániel, Bartos Erika vagy Lackfi János tollából. A könyvben öt témakörben találhatunk verseket: Galagonya – Versek növényekről, A mackó mind kíváncsi – Versek állatokról, Körúti szél – Versek a városban, Mennyboltba – Versek otthon, Bors néni beszélget a Holddal – Álomversek. Nagyon tetszett ez a megoldás, és úgy gondolom, hogy szépen sikerült a témák szerint csokorba szedni a költeményeket.

Nagyon tetszett, hogy a könyv végén születési idő szerint fel vannak sorolva a kötetben szereplő költők, de annak is örültem volna, ha maguknál a verseknél is feltüntetésre kerül, hogy melyik évben íródott a mű.

Látszik, hogy a szerkesztő, Szlukovényi Katalin igazán széles palettáról igyekezett válogatni és nagyon sokszínűen kötetet sikerült megalkotnia. Annyira jó volt találkozni néhány olyan verssel, amelyről az óvodás éveim jutottak eszembe, ugyanakkor nagyon tetszettek a modern versek is, bár hogy őszinte legyek, egy óvodás számára úgy gondolom, hogy továbbra is a rímelő versek a befogadhatóbbak.

Ahogy ez a gyűjtemények esetében a legtöbbször előfordul, voltak olyan versek, amik nagyon tetszettek, és voltak, amik kevésbé. Szívem szerint én nagyon hiányoltam azokat a klasszikusokat, amelyek valamilyen történetet mesélnek el, mert például az én kisfiamnak ezek a kedvencei, és sokkal jobban szereti őket, mint azokat a verseket, amelyek inkább csak a rímekre építkeznek. Igazából egy darab ilyen típusú mű sincs a válogatásban, holott sok olyan vers van, ami hosszú évtizedek óta bizonyítja, hogy maradandó költemény, így például örültem volna akár Móricz Zsigmond Iciri-Piciri, A török és a tehenek vagy akár Nemes Nagy Ágnes Cirmi és a tej című versének is. (Ezek egyébként pont benne vannak a szintén Móra Kiadós Hóc, hóc, katona című kötetben is, de ezeken kívül is számos ilyen típusú vers létezik még.) Szintén fájlaltam, hogy bár sok nagy név van felsorakoztatva a kötetben, sokszor úgy éreztem, hogy olykor mégsem a legkiemelkedőbb műveiket sikerült kiválasztani.

Összességében szerintem ez egy kívül-belül szép verses kötet, amelynek minden kisgyermekes család polcán ott van a helye. A kötetben szereplő költeményeket Láng Anna gyönyörű illusztrációi gazdagítják, ami sokat hozzátesz az olvasásélményhez. Én őszintén ajánlom!

Hópárduc P>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Az óvodából kikerülő kislányom miatt olvastuk el.
Szép kis versekből áll a kötet, klasszikusoktól kezdve.
Érthető és egyszerű.

Juca P>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Csodaszép válogatás, varázslatos illusztrációkkal. Már ránézni is szemet gyönyörködtető látvány erre a kötetre.

A könyv 5 csoportba különíti el a benne szereplő verseket: Versek növényekről, Versek állatokról, Versek a városban, Versek otthon, Álomversek. A végén megtalálható a kötetben szereplő versek szerzőinek névsora, összesen 48 fő.

Van benne néhány kedvencünk, amit a Bóbitából ismerünk, mint a Galagonya, Kis versek a szélről, Haragosi.

Gyerekkoromból ismerős Zelk Zoltán: Téli fák és Ágh István: Virágosat álmodtam című verse.

Az újak, illetve számomra ismeretlenek közül tetszett Bartos Erika: Őszi nyuszi, Szepesi Attila: Kisnyúl él a Holdban, Tamkó Sirató Károly: Szembeszél című verse.

Lányomnak a számára ismeretlenek közül nagyon tetszett Kassák Lajos: Elkényeztetett bárány, Szabó T. Anna: Pisszegős, Lackfi János: Nudli (itt az undi szó tetszett neki), Szabó T. Anna: Fakatica című verse.

Aminek nagyon örültem, hogy szerepel a kötetben Csoóri Sándor: Dióbél bácsi című verse, valamint Gazdag Erzsitől az Itt a farsang áll a bál, amiket énekelni szoktam lányomnak. :)

Biztosan sokat fogjuk forgatni ezt a könyvet, örülök, hogy beszereztem.

Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Jó kis válogatás lett ez.
Van benne egy kevés klasszikus, mint Tamkó Sirató Károlytól a Pinty és ponty, Kányádi Három széklába, vagy Weörestől a Galagonya, szóval olyan versek, amiket már mindenki csak énekelve tud előadni :) Aztán (waldorfos?) ovis versek, mint Szilágyi Domokos Aratási mondókája, vagy Csoóri Dióbél bácsija. Felsorakoznak a kortárs viccesek is, mint Szabó T. Anna Kalózdala, Keresztesi Józseftől a Lápi Trotty természetrajza, és persze az elmaradhatatlan Varró Danik (pl. Szösz néne) vagy Havasi Attilától a Némely kukacok életstílusáról (ezen persze külön kamaszosan felsikkantottam örömömben, itthon ugyanis töretlen lelkesedéssel várunk egy új kötetet tőle). Nagyon örültem még Kassák Lajos Testvérkék c. versének, a sok Nemes Nagy Ágnesnek (egyre jobban szeretem a gyerekverseit), és Farkas Beáta Palomena Prasinájának. Ez utóbbit a hat éves kétszer kérte (nekem háromszor kellett elolvasnom, mire rájöttem, hogy igenis vannak benne rímek). Kár, hogy semmit nem lehet tudni a szerzőről.
Az illusztrációk szépen kísérik a kötetet, és külön hála, amiért a könyv végén van szerzőlista, születési évekkel ellátva.

dianna76 P>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Vannak benne szívemhez közel álló versek, de olyanok is, amik nem annyira tetszettek. A kivitelezés szép, és igényes. Tetszik, hogy klasszikus és kortárs versek egymás mellett kaptak benne helyet.

Móra, Budapest, 2020
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634865711 · Illusztrálta: Láng Anna
Mesék_Miminek>!
Szlukovényi Katalin (szerk.): Diridongó

Nagyon tetszik a válogatás, lírai is, játékos is, jók a tematikus körök, és elképesztően széles látókörű a merítés. És: végig megvan az az érzésem, hogy ezek a versek valóban az óvodás korosztály számára íródtak. Nagyon letisztult, egy oldalon egy vers van, könnyű tájékozódni benne a kisgyereknek is. – Az illusztrációk nekem nem tetszenek, számomra ez a stílus bár még éppen nem giccses, de mindenképpen nagyon mesterkélt, semmi játékosság vagy kedvesség nincs benne.

Havasi Attila
Némely kukacok életstílusáról

Almafa-ágnak a sarkában
kiskukac eszeget az almában.
Egyenes lukakat lakmároz,
befele törekszik a magházhoz.

Körtefalombnak a zöldjében
nagykukac eszeget a körtében.
Lukból nagyot és görbét rág,
kifele igyekszik a körtén át.

Bikkfa hegyében a bikkmakkban
közepes kukac esz cikkcakkban.
Odabent rágcsál réges-rég,
sehova se siet, csak éhes még.

23. oldal · Havasi Attila

Farkas Beáta
Palomena Prasina / háziállat

Régóta szerettem volna valamilyen állatot,
leginkább gekkót vagy görényt.
Apa erre azt mondta, nem jöhet sem négylábú,
                                                    sem kétlábú,
                                                    sem lábatlan állat
ide, a 3. emeletre.
Mégis lett háziállatunk.
Hatlábú!!!
Egy barna színű „zöld bogyómászó poloska”.
Viharos őszi szél fújta be az ablakon,
fáradtan, átfagyva.
Most kint lakik a verandán,
egy cserepes növény levelein.
Az a jó, hogy nem kell sétáltatni
és etetni sem.
De lehet vele játszani:
ő elbújik, én megkeresem.

Kapcsolódó szócikkek: poloska
Umbridge_prof>!