Élj ​kreatívan! 38 csillagozás

Önmegvalósítás és problémamegoldás a mindennapokban
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

Miképpen oldhatunk meg alkotó módon váratlan helyzeteket?
Hogyan aknázzuk ki, ha több minden érdekel bennünket?
Miként láthatunk a problémákban lehetőséget, és meríthetünk a kudarcból ihletet?

A kreativitás ma fontosabb, mint korábban bármikor – ez a 21. század egyik túlélőkészsége. Segít szembenézni a kihívásokkal, megoldásokat találni eddig ismeretlen problémákra, elszakadni a megszokottól és kiteljesíteni az életünket. Ez a kíváncsi hozzáállás mindannyiunkban fellelhető és fejleszthető.
A könyvben nemzetközileg elismert szakértők és inspiráló történetek segítenek kreatív énünk fejlesztésében, valamint hazai szakemberek osztják meg nézeteiket a kreativitásról és motivációról.
A kötetben ismertetett módszerekhez a szerző gondolatébresztő, interaktív feladatokat is összeállított, hogy felszabadíthassuk kreatív energiáinkat.

Eredeti megjelenés éve: 2020

HVG Könyvek, Budapest, 2020
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633048610 · Illusztrálta: Nagy Norbert
HVG Könyvek, Budapest, 2020

LeZsu>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

Szlafkai Éva: Élj kreatívan! Önmegvalósítás és problémamegoldás a mindennapokban

Ötletes. Jól megírt. Olvasmányos. Szóval minden megvan benne, ami egy élvezetes olvasmányhoz szükséges. A címből azért már lehet tudni, hogy itt nem egy pszichológiailag kiemelkedő kötetről van szó. off Kicsit kevésnek találtam benne a kutatási eredmények bemutatását. A témában inkább azokra vágytam.

Széni>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

nem ez az első HVG könyv, amit olvastam és eddig nagyobbrészt meg voltam elégedve a kiadványaikkal, nincs ez másként Szlafkai Éva művével sem. az Élj kreatívan! egy meglepően interaktív ismeretterjesztő kötet; nincs olyan oldal a könyvben, ahol ne intézne felénk Éva egy kérdést vagy feladatot, ezért az ember akarva-akaratlanul folyamatosan elgondolkozik, elmereng az olvasottakon, önmagán, az életén, ha csak addig is, amíg magában válaszol az adott kérdésre, feladatra. a szerző maga is úgy gondolja, hogy ha valaki elolvassa ezt a könyvet, nem oldódik meg az élete, de még talán egy adott problémája sem. azonban nagyon jó táptalaj a növekedéshez, gondolatébresztő és formáló ereje van. engem itt-ott magamhoz térített, valahol nagyon helyeseltem Éva felvetéseivel, voltak olyan részek, ahol azt éreztem, hogy elvetettem valamit és lehet, hogy ha most nem is, később még lesz belőle valami. a kötet olvasása során nagyon sok külföldi és hazai ember nézőpontját, tanulmányát, gondolatait megismerhetjük, ezzel is színesebb a tartalom. minden nagyobb részt „Szikratöltőpont" zár, amely feladatokat, egyfajta gyakorlást rejt – ha valaki mélyebben el szeretne merülni a témában, még munkafüzetet is tud letölteni ingyen, amibe le tudja jegyezni a saját megoldásait. én ezt a részét most nem végeztem el, de fejben dolgoztam végig a kötet olvasása közben.
lehet, hogy sok embernek az Élj kreatívan! nem mond újat vagy többet annál, amelyet eddig is tudott, de mindenképp egyedi az a mód, ahogy Éva a kreativitás, az önmegvalósítás és a problémamegoldás témakört megvilágította és prezentálta.
azt gondolom, nekem még rengeteget kell tanulnom és fejlődnöm; Éva sokszor említi, hogy a mai világ annyira gyors minden tekintetben, hogy egyszerűen muszáj alkalmazkodnunk a változásokhoz és nem engedni, hogy a változások stresszeljenek minket – ha pedig mégis stresszelnek, akkor meg kell tanulnunk ezeket a helyzeteket kezelni, és ebben nagy segítségünkre lehet a kreativitás. igen, ez az, ami sokszor gondot okoz: a változás és a vele járó szorongás.
az Élj kreatívan! jól összeszedett és nagyszerűen elénk tárt ismeretterjesztő kötet. örülök, hogy elolvastam.

Vhrai P>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

A kiadvány nekem nagyon tetszik, nem gondoltam volna, hogy egy “hvgkiadós” könyv ennyire be fog jönni. Kitűnő a kötése, figyelemfelkeltő a színvilága, és tipográfiailag is nagyon rendben van. A felépítése pedig egyenesen zseniálisan van megoldva. Az elméleti része rendkívül jól felosztott, a fejezeteken és alpontokon belül egyaránt címmel ellátott szemelvényeket lapunk, így sűrűn van alkalmunk megállni átgondolni az addig leírtakat. Mindemellett a szerző igazán bevonja az olvasót a kötetbe, az egyes részek után található kérdéseket illetve feladatokat tényleg érdemes megoldani. sőt, ehhez Szlafkai Éva oldalán találhatunk egy letölthető munkafüzetet, ami nyomtatható is egyben, így aki nem akar a kötetbe irkálni, mint én, nagy hasznát fogja ennek venni. Speciel én most csak végigrohantam rajta, de a későbbiekben biztosan elő fogom venni a füzetet. Tartalmi szempontból amit számomra közvetít a könyv az az, hogy a kreativitás nem csak velünk született adottság, hanem fejleszthető, ehhez rengeteg tippet kapunk. Legjobban azok a részek maradtak meg bennem, ahol már a konkrétabb dolgokról esett szó, minthogy honnan lehet inspirációt meríteni. Példának okáért szerepel a kötetben az olvasás is, mint ilyen. A szerző ugyanis egy könyv hatására alapította a 365létszikrát. Egyébként a mű megpróbálja elénk tárni a kreativitás teljes folyamatát az ötlet megszületésétől egészen a kivitelezésig. Az elvetendő ötleteket sem tartja kudarcnak, hanem fejlődési lehetőségnek, amelyek alapján a későbbiekben még nagyszerű dolgok születhetnek. Az interaktív kérdések és feladatok mellett kapunk néhány konkrétabb módszert is, miként engedhetjük szabadjára, ám mégis rendszerezve a gondolatainkat. Ilyen a Mind map rendszer, vagy az Kreatív tégla. Speciel én listamániás vagyok, de feltétlenül ki akarom próbálni a “mindmapozást” a későbbiekben. Végezetül csak annyit, hogy kész élvezet volt ezt a kötet olvasni, nagyon közvetlen, érthető, és a hatására elhiszem, hogy még bennem is rejtőzhet némi kreativitás.

konyvkritika>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

Szlafkai Éva könyve nem csak inspiráló és motiváló, hanem rengeteg tudást, személyes tapasztalatot és megannyi praktikus gyakorlatot és tippet is tartalmaz. ⁣

A kreativitás nem egy olyan dolog, ami csak művészeknek vagy zseniknek adatott meg. A kreativitás fejleszthető, tanulható és bárki számára elérhető lehet.⁣

Kíváncsisággal, tudásvággyal és rugalmas hozzáállással mindannyian egy olyan nézőpontra tehetünk szert, ami segít az önmegvalósításban és a mindennapi problémák megoldásában.⁣

Kreativitás, produktivitás és praktikusság jellemzi ezt a könyvet, amire szerintem mindannyiunknak szükségünk van.⁣⁣⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/szlafkai-eva-elj-kreativan/
⁣⁣⁣

Lovebooks>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

A címéhez méltán valóban megmutatja a szerző – saját és mások gondolataival, tapasztalataival – ,hogy miként tudunk kreatív, kreatívabb életet élni. Sok hasznos jó tanács lapul a könyvben, érdekes információk arról, mások hogyan csinálják, miben hisznek, mit tettek a saját sikerük érdekében.

Bővebben:

Haru109>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

Nagyon szeretem Éva FB csoportját, rengeteg gondolkodást segítő/kimozdító posztja van és kihíváson is vettem részt nála, itt találkoztam először azzal, hogy könyve is van.
Kicsit talán lassan haladtam, pedig bevallom nem csináltam végig a szikra töltőpontos feladatokat (ezek fejezetösszefoglaló feladatok, amik megmocorogtatnak és nagyon jók), de úgy gonodoltam, hogy a következő elolvasáskor jobb lesz elvégezni őket. Félreértés ne essék, a könyv remek, pont ezért haladtam lassan vele, mert sokat gondolkodtam, formálódtam közben. Örülök, hogy a polcomon tudhatom és elő-elővehetem a későbbiekben.

Joya>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

Lazán, de követem a szerző ténykedését, amivel kapcsolatban vegyes érzelmeim vannak. Kíváncsiságból kezdtem bele a könyvbe, ami viszont abszolút pozitív benyomást tett rám. Nagyon sok újat nem mondott, de volt pár nagyon értékes gondolat, ami újdonság volt számomra. A könyv maga jól összeszedett, átgondolt, sok gyakorlattal és hivatkozással. Az írás stílusa olvasmányos, haladós, jól érthető. Jó szívvel ajánlom másoknak is!

Hanima>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

A kreativitásról, mint elméletről rengeteg infót összegyűjtött Éva. Szuper interaktív feladatokat is felhoz, temérdek kérdés, amit „megbeszélhetsz magaddal”, de párban is érdemes csinálni. Újraolvasás volt nekem, kerestem feladatokat egy témában, és sok más hasznos infót, kapaszkodót is találtam. Kihívás is követte ezt a könyvet, aminek utánakerestem.

Jankovics_Dóri>!
Szlafkai Éva: Élj kreatívan!

En szimplán receptre írnám fel.mindenkinek Szerintem a mai világban alap tudás amit össze szedett a szerző nem koplett képletet ad hanem gondolkozni kényszerít szuper könyv

Poufsouffle>!

Ha úgy véled, hogy a kudarcok utat mutatnak, a hibák tanítanak, a változások rugalmasabbá, mások sikerei pedig motiváltabbá tesznek, akkor szemléletmódod hozzásegít ahhoz, hogy elégedettebben és sikeresebben éld meg a hétköznapjaidat. Ha törekszel rá, hogy folyamatosan tágítsd a látótered, a komfortzónád határait, gátlás helyett hajtóerőnek használd a félelmeid, a tiedtől eltérő véleményeket, és alternatív megoldási javaslatokat is elfogadsz, akkor a korábbinál jóval szélesebb és színesebb úton tudod terelgetni az életedet. Ne falakat építs, hanem radírvégű ceruzával rajzold meg a kereteidet, határaidat, hogy könnyen átrajzolhasd ezeket.

74. oldal, II. fejezet - Tekints fejlődési szemléletmóddal az életedre!

Szelén>!

A kreativitás tanulható, fejleszthető, készségszintre emelhető. A kreativitás nemcsak a művészek és a tudósok sajátja, hanem a hétköznapi embereké is. Mindnyájan kreatívak vagyunk – csak másképp. A kreativitáshoz rugalmas hozzáállás és kíváncsiság, tudásvágy kell, hogy olyan nézőpontból láthassuk a világot és benne önmagunkat, amely révén kiszélesíthetjük az életterünket, bővíthetjük a lehetőségeinket, megnövelhetjük az életenergiánkat, és elégedettebbé tehetjük mindennapjainkat.

Kapcsolódó szócikkek: kíváncsiság · kreativitás
Poufsouffle>!

Bízz magadban és abban, hogy folyamatosan és mindenből fejlődni fogsz. Tanulj a kudarcokból, motiváljanak mások sikerei, és keresd a kihívásokat, valamint hidd el, hogy különféle életvariációkban is kipróbálhatod magad. Igyekezz felállítani a saját kereteidet, de tartsd szem előtt, hogy ha túl szűk, megfojthat, ha túl tág, elveszhetsz benne. Ha viszont valamit nem tudsz befolyásolni (időt, körülményeket, a házi karantén tényét stb.), akkor a hozzáállásodat azért még mindig lehet: vagyis dönthetsz, hogy mit kezdesz az így rendelkezésedre álló lehetőségekkel. Kerüld el a rutingondolkodás csapdáit, hallgass meg másokat, vizsgáld meg a problémát többféleképpen, térképezd fel a lehetőségeidet, és bátran indulj el olyan gondolkodási útvonalakon, amelyekre eddig nem léptél rá, hátha valami izgalmas megoldást tartogat.

318-319. oldal, VII. fejezet - Összegzés, kreatív módszerek

csucsorka IP>!

A kreatív emberek egyszerre okosak és naivak. Miközben bizonyos helyzetekben introvertáltan viselkednek, és általában nagyon fontos számukra az egyedüllét – hiszen az elmélyült gondolkodáshoz, a gyakorláshoz és a koncentrációhoz ez szükséges –, ugyanilyen fontosnak tartják, hogy tapasztalatot, eszmét cseréljenek, megismerjék más gondolkodásmódját, nézőpontját. A hagyománytisztelet és a lázadás kettőse is ott bujkálhat bennük, hiszen miközben tisztában vannak a határokat alkotó szabályokkal, forrong bennük a kockázatvállalási hajlandóság is, hogy elszakadjanak a biztostól, a megszokottól, a hagyományostól.

Szelén>!

A kritikus gondolkodásnál mindenképpen érdemes törekedned rá, hogy érvekkel támaszd alá a mondanivalódat, ne általánosíts, ne ítélkezz, ne keverd össze a szubjektív véleményt az objektív tényekkel, több nézőpontból is vizsgáld meg a gondolataidat, és tanulj meg kérdezni, valamint megkérdőjelezni a dolgokat.

148. oldal, III. fejezet - Légy kíváncsi a világra!

hnetusmjör>!

„Könnyű neked, neked olyan könnyen megy minden.” Sokszor halljuk ezt a mondatot, ha valamiben sikeresek vagyunk. Mindig azt válaszolom, hogy neked adom, de csak az odavezető úttal együtt.

89. oldal, Nézőpont: Kende-Hofherr Krisztina, a TMC-csoport alapító tulajdonosa

Poufsouffle>!

Az olvasás nemcsak jó hobbi, nemcsak szórakozás, és nem is csak a műveltség érdekében hasznos szabadidős tevékenység, hanem sokat fejlődhetünk érzelmileg is, ha rendszeresen olvasunk. Minden egyes könyvvel képesek vagyunk egy másik világba elutazni, ezáltal pedig új történeteket és embereket ismerhetünk meg. Amikor kikapcsoljuk magunk körül a világot, és csak a történetre koncentrálunk, elárasztanak bennünket a szereplők érzései, ez pedig a későbbiekben a saját életünkben is a hasznunkra lehet. Azt hiszem, az írók a legnagyobb tanítók. Talán már nincs is olyan probléma, amit valaki nem oldott már meg egy könyvben!

314. oldal - Nézőpont: Szabados Ági

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
lullau>!

Szakíts időt minél gyakrabban azokra a dolgokra, amelyek örömet okoznak, engedd működni a kíváncsiságod, hagyd feléledni a kérdésekre éhes gyereki ént. Alakíts ki játékos szemléletet, és jelölj ki a játékra alkalmas időt és teret. Túlzsúfoltak a napjaink, ezért nem meglepő, hogy a játékot is be kell tervezni a teendők közé: tedd is meg. A játék során – legyen mozgásos, szellemi, szabálykövető vagy éppen alkotó játék – a lényeg, hogy kikapcsolódj, feltöltődj, pihenj, szórakozz, elengedd a gyeplőt, lerázd magadról a felnőttkori szerepeket, és felhőtlenül elmerülj a gyermekeid vagy a saját gyermeki éned kíváncsi világában.

131-132. oldal, III. fejezet - Legyél kíváncsi a világra!: A benned élő kíváncsi gyerek

Kapcsolódó szócikkek: játék · kíváncsiság
hnetusmjör>!

Emilie Wapnick coach, író, művész azt mondja egy TED-előadásában, hogy szerinte a „Mi leszel ha nagy leszel?” kérdés ahelyett, hogy arra inspirálná a gyerekeket, hogy megálmodják, mennyi mindenné válhatnának, valójában pont az ellenkezőjét teszi: azt a téves elképzelést ülteti el bennük, hogy hiába érdekli őket számos hivatás, csak egyet választhatnak ezek közül.

Szelén>!

Gyakorolj empátiát, lépj bele mások cipőjébe! Ne csak a saját szemszögedből értelmezd a világot, hanem figyelj oda másokra is, hogy jól tudj velük együttműködni.

310. oldal, VI. fejezet - Hass, alkoss, fejlődj!

Kapcsolódó szócikkek: empátia