A ​vonal alatt 40 csillagozás

Szív Ernő: A vonal alatt

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Délmagyarország, Szeged, 1994

Bakó András · Szív Ernő

Szeged

gesztenye63 P>!
Szív Ernő: A vonal alatt

”… a tárcanovella se más mint egy madár, melynek egyik szárnya az esendőség, a másik pedig a szép valószerűség.”
”Szív Ernő pedig a hírlapíróknak ama kiveszőfélben lévő fajtájához tartozott, akik kizárólag az emberi életet figyelték.” ”Mert hiszen az író mégiscsak arra esküdött föl, hogy beszélni fog a világról, leírja, ábrázolja azt, a megnevezés könnyedségével és szépségével otthonosabbá teszi.”
Amit pedig Szív Ernő a vonal alatt művel, az egy komplett életérzés, egy humanista, emberközpontú világlátás, az íróember minden érzékenységével, ingadozásával, küszködésével és erős, konzekvens véleményével, önmaga igazságának szemérmes, ámde határozott képviseletével.
Acsarkodó, megosztó világunkban, eme bizonytalan és elbizonytalanító időkben, különösen jól esik Szívre ébredni, vele kávézni, mellette utazni, a világ folyásán kissé elmélázni és tajtékos napjainkhoz derűt (és erőt) meríteni belőle.
Ehhez a kis válogatáshoz Jolsvai Andráson kívül, többek között @olvasóbarát hívta fel a figyelmemet (Jolsvai természetesen csak képletesen!). Hálás vagyok érte. spoiler
Számomra egyértelműen léleképítő villanások voltak, nem kétséges, hogy ezek a tárcák és szereplőik a kedvenceimmé váltak és hiányozni is fognak mind – nem csak a hírlapíró maga, de alanyi költőnk, Bakó András, meg Szív Ernőné is, kit az Úristen (vagy csak Darvasi) megkímélt a keresztnév cipelésének terhétől, no és természetesen a kisember, a politikus, a pincér, de még maga az arkangyal, Gábriel is.

Lusta voltam a részolvasásaim rezüméjét egyenként kiemelni, de ha valakit esetleg érdekel, az innen rákukkanthat néhány hevenyészett gondolatomra:

Szív Ernő: A vonal alatt

"Olyan az életünk, hogy folyton belelóg másokéba.
Elszabadulnak rólunk szavak, lélekalkatrészek, tökéletlen kis pontatlanságok,
és ki tudja, hol állnak meg, kit találnak meg, kit találnak el."

Ezt mondta Szív Ernő és számomra erről szólt ez a könyv.
Direkt mondok könyvet. Azt is mondják elbeszélések, azt is, hogy ezek tárcák -csak,
valahogy nem olyan könnyedek ezek a mondanivalók. Belevágnak az ember
húsába, csavarnak egyet a szívén. spoiler Szív Ernő közel kerül az emberhez,
önhittségével, esendőségével, gyarlóságával, gyávaságával és ugyan ezek miatt
a tulajdonságok miatt nem engedjük mégse közel magunkhoz.Fura író ez a Darvasi.
Úgy ír, hogy szeressem, és mégse. Nem tudom eldönteni, hogy megcsókoljam,
vagy pofon vágjam. Az olvasó nem marad közömbös.Ha pedig kíváncsi az ember
előbb utóbb egy másik Darvasi László könyvet is a kezébe vesz, és jól teszi.☺

n P>!
Szív Ernő: A vonal alatt

Szív Ernő nem akart mindent látni, de amit látott, azt mind akarta.

Nem írok most ide értékelést. Azt szeretném csak mondani, hogy annyira megszerettem Szív Ernőt, hogy a Merítés áprilisban megjelenő Kortárs magyar irodalom rovat első cikke róla fog szólni. Már meg is írtam. Addig türelem, és olvassátok el a könyvet! Ennél jobb ajánlót nem is tudok! :)

Mert minden igaz, ami a világon megtörténik. És a világon minden megtörténik. A dolgok pedig akkorák, mint az ember. Akkorák a világ dolgai, mint az ember kedve. És ugyanaz a dolog hol nagy, hol pedig parányi, ahogy nagy vagy kicsi bennük a kedv.

tgorsy>!
Szív Ernő: A vonal alatt

Szeretem a humorát, az iróniáját, a világszemléletét, a mikszáthi megbocsátását.
Szeretem egyenként, hetente, és szeretem csokorba kötve.
Szívesen ajánlom szívfájdalom ellen Szív Ernőt.

latinta P>!
Szív Ernő: A vonal alatt

Igen, tudom, hogy a könyv – mint tárgy – mindenféle anyagból készül(t) (v. ö.: Vörösmarty Mihály: Gondolatok a könyvtárban*), de azt is tudom, hogy ha már a technika odáig fejlődött, hogy némi segédeszköz beiktatásával hozzá lehet férni viszonylag nehezebben beszerezhető, vagy valamivel régebben megjelent művekhez…

… akkor ezzel a hírlapírós szövegfüzérrel most így találkozhattam. (https://moly.hu/linkek/23749)

Lenyűgözően könnyed, elegáns a stílusuk ezeknek a rövid írásoknak, egészen jól esett őket olvasgatni.

Azt nem mondanám, hogy innen-onnan csipegetve közülük lenne érdemes megismerkedni velük, mert – noha valóban viszonylag rövid tárcák ezek, ahogy a címadó történet a helyüket is kijelöli a lapban: A vonal alatt – igencsak egymásra – is – épülnek.

Jó érzés volt megismerkednem velük.

* https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Verstar-ver…

P. S.: Innen is lehet gyűjtögetni: https://pim.hu/hu/dia/dia-tagjai/darvasi-laszlo#, juhé!

Salgó_Oszkár P>!

Részlet a Salgó-lexikon egy szócikkéből:

Luxus-matéria:

Vmely Szív Ernő (vö. -» Darvasi László) alkotta tárca, elbeszélés, esetenként dzsessznovella szöveganyaga. Luxus, mert a kifejezésmódot oly gondos kivitelezés jellemzi, amelyben nincsen kompromisszum. A matéria mindig a legfinomabban válogatott szavakból, fordulatokból áll. Szófordulatokból persze, itt nem a cselekmény és nem a mi? hanem a hogyan dominál.

Hejjdehujjdejó olvasni!

SzRéka P>!
Szív Ernő: A vonal alatt

Lehet velem van a baj, vagy a sötét és őszies időjárás hatott így rám, de nem tetszett a könyv. Az összes novella végéről hiányoltam még valami pluszt, egyes befejezéseknél egy egyértelmű lezárást. Jobb esetben tovább tudtam lépni rajta, amikor azonban nem is értettem a történéseket, akkor nagy szükségem lett volna rá. És ahogy haladtam előre, úgy lettem csalódottabb, illetve sikerült egyre kevesebbet felfognom.
Szív Ernőnét kedveltem, rajta kívül sajnos más pozitívumot alig tudok említeni. A humort nem találtam meg, és tényleg szomorú vagyok miatta, mert izgatottan vártam.

danaida>!
Szív Ernő: A vonal alatt

ez volt az első olvasásom Szív Ernőtől (nem is értem magam, hogyan tudtam eddig nélküle élni??) és egyből nagyon megkedveltem, a stílusát, a hangulatát, a finom a humorát, az Esti Kornélos/Kosztolányis áthallásait.. kicsit még irigykedem is a szegediekre, hogy van egy ilyen Szív Ernőjük

hetcsillagkozt >!
Szív Ernő: A vonal alatt

Szív Ernő magábaSzív. Alig bírtam letenni – a könyvet, mondanám, de jobbhíján csak a laptopom.
Én is szeretnék egyszer olyat, mint az egyik írásában, Szív Ernőt karácsonyi ajándéknak, ráküldenék valami pasast, hogy keresse meg az ünnepi forgatagban, rángassa be egy kocsmába és rendeljen neki annyi fröccsöt amennyit csak magába tud dönteni, hogy aztán írjon nekem.

Batus>!

Az érzésekkel szabad ugyan vitatkozni, de nem érdemes.

A világ dolgai

AfterEight>!

Akkorák a világ dolgai, mint az ember kedve. És ugyanaz a dolog hol nagy,
hol pedig parányi, ahogy nagy vagy kicsi bennünk a kedv. A világ ajándék,
és benne az összes dolog ajándék, becsomagolva a kedélyek ezer színű papírjába.

hetcsillagkozt >!

Olyan az életünk, hogy folyton belelóg másokéba. Elszabadulnak rólunk szavak, lélekalkatrészek, tökéletlen kis pontatlanságok, és ki tudja, hol állnak meg, kit találnak meg, kit találnak el.

Szív Ernő és az éjszaka

AfterEight>!

Jaj, amikor hízik a test.
Mert hiszen a hízás is micsoda. Halálfélelem. Eszik, meg iszik az ember,
mert szorong. Eszik az ember, hogy benne, a testében legyen, ami kint van,
mert ami már bent van, amit belerejt testének labirintusaiba, kanyargó belekbe,
lüktető vérerekbe és burjánzó agytekervényekbe, hát az mind az övé,
azzal ő rendelkezik.
És néha annyira fél az ember, hogy megenné, magába rejtené az egész világot,
holott az egész világot csakis a halál eheti meg.

robinson P>!

És valóban, amikor Balog Jocóné kinyitja az ajtót, az arca felderül, elmosolyodik, és azt mondja:
– Jaj de jó, hogy jöttél Szív Ernő!

Batus>!

Három könyv hever krumplihéj, tejeszacskó, kávézacc és parizerhéj között, félig temetve.
Diákkönyvtári könyvek.
Puskin: Anyegin (1967) – egykori ára 6 Ft.
Arany János: Toldi estéje (1968) – egykori ára 3 Ft.
Kosztolányi Dezső: Édes Anna (1981) – egykori ára 9 Ft.
Kikaparom, és felviszem őket.
Büdösek és foltosak. Át vannak ázva. Szív Ernőné nézi, forgatja őket. Egy büdös Puskint, egy büdös Kosztolányit, egy büdös Aranyt.
Most akkor mi van.

Én viszem le a szemetet!

encsy_eszter>!

Az olvasás egyetlen fajtája azonban mégiscsak fénybe vonja, ilyenkor az író maga-magát olvassa, saját drága, felszabadító és gyönyörűséges mondatait. Ilyenkor az író arca derűs és elégedett, az élet teljességét és nagyszerűségét hirdeti. Az író arca ilyenkor egyszerűen szép, és egészen addig az, amíg fel nem fedezi az első nyomdahibát, amit ő természetesen a korrektúrában kijavított, sőt amire többször felhívta a nyomorult szerkesztő szíves figyelmét.

robinson P>!

Magyarország történelmében feljegyeztek egy röpke, gyorsan múló időszakot, amikor a fémhúszas volt a legjobb pénz. Vajon kik jegyezték fel? Szív Ernő biztosan feljegyezte. 1992 tavasza volt ez az időszak. Ekkoriban el lehetett indulni otthonról egy fémhúszassal, és akkor ez azt jelentette, hogy tudsz venni egy hírlapot, valamint futja egy kisfröccsre is, és akkor meg volt mentve a délelőtt.

Kapcsolódó szócikkek: 1992 · Szív Ernő
AfterEight>!

– Unlak – mondta a halál, miközben kalimpáltak zoknis, szandálos lábacskái,
melyek nem értek le a székről.
– Én már mindent megpróbáltam – mondta Szív Ernő.
– Felejts el egy kis időre. De tényleg. Sztornó -bosszankodott a halál.
– Ül melletted a nő a vonaton, nézed a bokáján az ereket, szeretnéd
megsimogatni azt a bokát, miközben arra gondolsz, hogy ő is meg fog halni.
Az a lány mit sem sejt, és mosolyog rád. Ez árulás.
A kollégádra nézel, és azt látod, hogy ő is meghal. Anyád, a nőd,
a legjobb barátaid, mind, mind az én árnyékomban járnak miattad.
De még egy csavargó kutyáról is én jutok az eszedbe.
Én a halál mondom neked, Szív Ernő, hogy elárulod az életet.

Salgó_Oszkár P>!

Könyvet, mondják, nem szabad összefirkálni. Istenem, dehogynem szabad! A
könyv az enyém, a könyv én vagyok. Húzigálok a finom hártyalapokon, a durva fapapíron, a fénylapon is, mert mindez a gondolkodás, a töprengés és főként a figyelem természetéhez tartozik. Összefirkálni a könyvet, beleírni, kérdőjelet rakni, satírozni, beszélgetni vele. Az egyetemi könyvtár könyvei, például, amibe kedves értelmezési baromságokat irkáltak a bölcsész lányok, és üzengettek is, hogy „Zolikám, a Fáklya mozi előtt leszek, Fellini-előadás, szombaton, és csak neked domborodik a szégyenlőskék kardigán!”. A tiszta könyv énnekem olyan, mint akivel nem is törődtek igazán. Szűz az, aki megérdemli. Mert nekem legyen a könyv gyűrött, pecsétes és szamárfüles. Minek a test, ha nem simogatják.

Én viszem le a szemetet!