Fasiszta ​lelkek 3 csillagozás

Pszichoanalitikus beszélgetések a háborús főbűnösökkel a börtönben
Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek

„Önök így köszöntötték egymást: „Kitartás, éljen Szálasi!” Ön rendelte ezt el? /Nevet./ Én csak azt rendeltem el, hogy a testvérek köszöntése ez legyen: Kitartás! Az Éljen Szálasi!-t ők tették hozzá……- /Hevesebben./ sohasem fogok hivatkozni bizonyos dolgokra… De a zsidóság, amelyik ma él, csak nekem köszönheti életét… Ki merte volna március 19.-e után megtenni azt, amit én tettem?… Amikor meghallottam, hogy a zsidóságot kiviszik az országból külországi munkaszolgálatra, a párt vezetőségének hivatalos értekezletén ezt mondtam: Nem szabad kiengedni az országból egyetlen zsidót sem! Olyan gazdagok vagyunk mi, hogy napi négymillió munkaórát nélkülözni tudjunk? Nem szabad egyetlen létező és komolyan felhasználható munkaerőt kiengedni az országból! Maradjanak csak itt bent, dolgozzanak nekünk!”

/Részlet a Szálasi Ferenccel folytatott beszélgetésből/

Róluk szól: Dövényi Nagy Lajos, Endre László, Görgey Vince, Kolozsváry-Borcsa Mihály, Szálasi Ferenc

Pelikán, Budapest, 1993
Faust, Budapest, 1946
300 oldal · puhatáblás

Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek

Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek Pszichoanalitikus beszélgetések a háborús főbűnösökkel a börtönben

Nagyon érdekes volt :-)

madárka>!
Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek

Más az, amikor az ember történészek munkáit olvassa egy-egy korszakról vagy személyiségről. Amikor ezeket olvasom, távolságot tudok tartani. (Sőt, ez még a visszaemlékezések olvasásakor is így volt eddig.)
Ez a könyv viszont… Alig bírtam néhány oldalnál többet olvasni belőle egyszerre, mert mérhetetlen undor vett rajtam erőt. Hihetetlen volt olvasni, hogy ezek az „emberek” néhány órával a kivégzésük előtt is vígan nevetve beszéltek arról, hogy ők valójában semmit nem tudtak, egyébként pedig a zsidók megérdemelték a sorsukat. Hihetetlen, hogy a műveletlenség, a butaság és a korlátoltság hova vezet.

Egyébként nagyon jó, hogy a könyv elkészült, és nagyon jó a felépítése is. Erre adom a csillagokat, és nem a tartalomra!

G0211>!
Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek

Igazából a könyvnek a pszichoanalízishez és a tudományossághoz semmi köze. Maguk a szerzők vázolják a könyv előszavában, hogy ezekből a „villáminterjúkból” nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a kérdezettek személyiségéről. No, szemmel láthatóan nem is ez volt a cél. A szerző (Szirmai) – jó elvtárshoz méltóan-kivétel nélkül a legnegatívabb epitheton ornansokkal címkézi fel az összes „háborús bűnöst”, majd az orvosi „szakvélemény” (Dr. Gartner) a beszélgetés végén igazolja, hogy az „interjúalany” valóban egy műveleten, hülye, vérszomjas, gyáva, frusztrált és hazug bűnöző. A könyv erőteljes kommunista propaganda, az érdekességét viszont maguk az interjúk adják. (Bár megjegyzem, kétséges egy-kettőnek a hitelessége, mivel magnetofon nem volt helyszínen, csupán Szirmai jegyzetelt.)
A legérdekesebb interjúalanyok számomra: Zöldi, Gera, Kun, Pálffy, Hubay és Szálasi (talán a legérdekesebb) voltak.

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

Az emberi érzésvilág természetrajzához tartozik: hatalomhoz jutni legtöbbször annyit jelent, mint a hatalommal visszaélni.

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

Aki a virágot szereti rossz ember nem lehet!

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

A legtöbb háborús bűnös azt állítja, hogy kommunista, de legalábbis szocialista volt. Tetteik után nem kell szót vesztegetni, hogy mik voltak valójában.