Szökőév 37 csillagozás

Szilvási Lajos: Szökőév

„Kalandor ​vagy?… Bónisné a szemembe mondta, hogy a te urad, Eszter, vagy egy virtigli kalandor, vagy valami fenenagy ember a védőszentje, hogy így mer hazardírozni… Kalandor vagy? Bónisnénak azt mondtam, hogy nem tudom, mi vagy, csak azt tudom, hogy paraszt volt minden ősöd, és ezen a mostani helyeden azokat akarod védeni, akik még ebben a bolond világban is mernek megmaradni parasztnak…”
Az asszony, akinek a szavai visszajárnak Vinczellér János emlékezetébe, már halott. Özvegyen hagyta a negyvenéves férfit, árván a három gyerekét. És Vinczellér János, aki a Horka megyei Tanács mezőgazdasági osztályának a vezetője, egyszerre csak szembekerül egy, az egész további életét meghatározó dilemmával: vagy tengelyt akaszt a megye „mindenható notabilitásaival”, vagy pedig megalkuszik, hogy ezen az áron folytathassa, amit eddig is tett, s ami miatt sokan valóban kalandornak nevezik, vagyis érdek nélkül szolgálja az Upor menti vidék kisembereinek boldogulását.
A három napba… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1982

Szépirodalmi, Budapest, 1984
Szépirodalmi, Budapest, 1982
Szépirodalmi, Budapest, 1975
ISBN: 963150476X

matraimelinda
Szilvási Lajos: Szökőév

Nagyon életszagú történet két ember egymásra találásáról. Arról, hogy a Jóisten az égben „ügyesen mozgatja a szálakat”, alakítja az emberek sorsát, és persze nem csak szökőévente.:) Egy felbomlóban lévő család regénye is, de korrajz is lehet, mely visszavezeti az olvasót a nagy történelmi felvonások színpadára. Szilvási minden egyes oldalon/lapon nagyon emberi tudott maradni.

Kahoko
Szilvási Lajos: Szökőév

Olyan régóta ott porosodott a könyvespolcomon, már épp ideje volt elolvasni. Milyen buta voltam, hogy eddig hozzá se nyúltam (ezt már sok hasonló esetben gondoltam…). Panka volt a kedvencem, meg a kusza mondatai. „Apa, mért hozzánk sose mindig nem jön a tündér?”
Nagyonjóezakönyvszeretem!

AeS P
Szilvási Lajos: Szökőév

Ha valaki sok Szilvásit olvas, esetleg elhatározza, hogy megismerkedik az életmű egészével, akkor elég hamar rádöbben arra, hogy a regényei nagyjából egy kaptafára épülnek, de legalábbis jól elkülöníthető tematikával dolgozott.
Van a fiatal szerelem és ééreetlen, remélem összehoz minket a vééleetlen-problémakör, az agglegény-maradok-de-hódítani-akarok-problémakör, meg ugye mindig kiderül, hogy a szocializmusért végzett munka fontosabb bárminél.
Ami a Szökőévet különlegessé teszi, az az egyedülálló apa problematikája, ami tudomásom szerint más Szilvási-regényben nem bukkan fel. Persze ugyanúgy szerelmes, meg szocialista, mint minden más könyvében, de ez, és az egyes fejezetek gyermekszemszögből való ábrázolása ad valami sajátságos bájt a történetnek, ami miatt ha csak egy Szilvásit olvasol el életedben, akkor az ez legyen.

Babesz
Szilvási Lajos: Szökőév

Az egyik kedvenc Szilvási-könyvem :)) biztos, hogy még valamikor újra el fogom olvasni

evic
Szilvási Lajos: Szökőév

Nem egészen értem, hogy ez a könyv hogy jelenhetett meg ’81-ben nagy példányszámban. Mert az teljesen rendben van, hogy a szereplők elvtársazzák egymást. No de a konfliktus!? Hogy történhetett, hogy az elvtársak nem kérték meg Szilvási urat, hogy találjon ki a könyve számára valami más bonyodalmat? Lehet, hogy az első két fejezet lírai szóvirágain nem tudták átrágni magukat?

Shauna P
Szilvási Lajos: Szökőév

Első könyvem Szilvási Lajostól, de azt hiszem nem az utolsó.
Tetszett az író stílusa, tetszett maga a történet.
Csupán három napot ölel fel a regény a Vinczellér család életéből, de annyi cselekményt, annyi belső vívódást tartalmaz ez a röpke három nap, hogy az olvasó szinte csak kapkodja a fejét. A karakterek remekül kidolgozottak, átéreztem minden gondolatukat, minden tettüket.
Nekem a „gyerekszáj” adata a pluszt, attól érzetem letehetetlennek a regényt. (Pöttöm már az első megjelenésével belopta magát a szívembe és a regény végéig ott is maradt. :) )

Minka
Szilvási Lajos: Szökőév

Egy igazi remekmű a Szilvásitól már megszokott stílusban. Az elején kicsit zavart a „gyerek zagyva”, ami abban nyilvánul meg, hogy egy mondat másfél oldalon terül el, megspékelve az iskolában tanult idegen szavakkal, de utána kimondottan élveztem. A kis pöttöm hab a tortán. Szilvásinak most is sikerült kiválóan megformázni minden karaktert. Nagyon tetszett a könyv. Bekerül a kedvenceim közé.

csiszarattila
Szilvási Lajos: Szökőév

Szilvásitól megszokott, érdekes történet, de az írótól szokatlan befejezéssel.

mazsa

Mert kevesebbet vállalni, kisebb teljesítményre ítélni magad, mint amekkorára képes vagy, ez a legesztelenebb pazarlás.

Megbénító jóakarat - 5.

Brigitta_Szöllősi

Ma reggelre beletörődtem, hogy meg kell adnom magam. Az eszem még mindig tiltakozik, de minden, ami az eszemen kívül van bennem, a szemérmetlen érzékeim, az erőszakos idegeim… minden hozzád hajszol.

mazsa

Ne mondd mindjárt, hogy lehetetlen, arról, mi első percben nem valószínű!

Felemás csütörtök - Ébren hajnalban - 3.

mazsa

Akármit tesz az ember, mindig csak más emberek rovására teheti.

mazsa

…mert képzeld, apa, minket úgy figyelnek mindig, például még Pankát is az óvodában mindig nézik, hogy tiszta-e rajtunk, vagyis mindig tiszta-e rajtunk, ami van, mert Babett szerint azt képzelik, hogy egy apa nem tud tisztán járatni, miért hiszik? Azért, mert ilyen az élet?…

mazsa

Mindenki végighallgat, mindenki megbámul, mindenki megcsodál, hogy te jóságos atyaisten, ha vagy a mennyekben, hát még ma is léteznek ilyen elmeháborodott teremtményeid…?

Megbénító jóakarat - 3.

mazsa

– Tegyük föl, hogy van rá okom. Ha nem neveti el magát, jellemezhetem úgy is a helyzetemet, hogy bizonyos etikai kényszer hatása alatt.
Fordul a csizmája sima sarkán. Szembenézni velem.
– Mi az, hogy etikai kényszer? – Faggató, tán haragos is a szeme. – Mi az?
Szép. Szeretem. Rá kell mosolyognom.
– Bizonyos helyzetekben belső morális hatás alá kerül az ember. Nevetségesen hangzik?
– Nem. – Mintha villant volna egyet tág pupillája. – Az elmekórtanban kényszeres cselekvés a neve.

Vonzásban, görcsben

Ninácska

Alszik. Markolja erős ujjakkal a vállam. Vánkos az arca alatt a zsibbadt bal karom. Félénken ketyeg bele a fülébe az órám. Elsáncol hajnalig kettőnket a világtól ez a nádfödeles pince az uporvári szőlőhegy gerincén.
Éjfél van. Fölhallik a völgyből, a minoriták tornyából az óraütés.

takiko

…van egy öreg néni, tropára öreg, mondjuk nyolcvannyolc, és nincsen őneki egyáltalán senki családja, hogy segítsen őneki valaki, és az osztály mindig patronálja.
– Mitmontál?
– Azt mondtam, hogy patronálja. Az osztály. Vagyis mindig elmegyünk őhozzá, fölváltva, beosztás van, Liza nénihez, úgy hívják, és akkor ottan őnála rendesen kitakarítunk, mondjuk kisöprünk, és a csajok fölmosnak a konyhájában, meg minden. Mindig úgy megyünk őhozzá patronálni, hogy két fiú, két nem fiú, vagyis lány, tudod. Mert a fiúk hát nem nagyon szeretnek fölmosni, csak a lányok inkább. A fiúk csak mindig bevásárolnak inkább őneki, az öreglánynak.