Lányok 31 csillagozás

Szilvási Lajos: Lányok

A ​Lányok Szilvási Lajos elfeledett regénye. Bár a megjelenésekor sokan olvashatták, mégsem lehetett hallani róla az elmúlt évtizedekben. Az író életművét alaposan ismerők is meglepődtek, hogy Szilvási Lajosnak van egy ilyen című regénye, és ez nem is egy dobozban lappangó mű, hanem olyan, amelyiket nagy példányszámban adtak ki. Mindennek az az oka, hogy nem könyv formában, hanem egy napilapban, folytatásokban jelent meg 1956-ban. Mivel a napilapok a mának szólnak, így könnyebben elfelejtődhet a tartalmuk, mint a könyveké. Most viszont 63 év után könyvként is megjelenhet a Lányok.

Szilvási Lajosnak nem ez az egyetlen regénye, amelyik először napilapban jelent meg. A Riadó a tárnák felett is a Szabad Ifjúság hasábjain került az olvasókhoz, de azt a regényt a következő évben könyvben is kiadták. Az elmúlt évtizedekben ugyan nagyon nehezen lehetett hozzájutni, de a gyűjtők tudták, hogy létezik.

Bízunk abban, hogy ennek a Lányoknak, ennek az elfeledett regénynek a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

maya75>!
Szilvási Lajos: Lányok

Kb. 25 éve nem olvastam Szilvásit, de akkor mindent, ami elérhető volt. A Lányok eleje ugyanannyira tetszett, mint a korábbi könyvei, nagyon érdekel az a korszak, különösen az, hogy milyen lehetett akkor fiatalnak lenni.Viszont egy idő után tele lett propaganda szöveggel, amitől számomra elvesztette a kezdeti varázsát. Összességében nem volt rossz, de nem is a legerősebb darabja az életműnek. :)
off

Szilvási Lajos: Lányok

Ez a regény már évtizedekkel ezelőtt elkészült, könyv formájában mégis 2019-ben jelent meg először. Úgy tűnhetett el mindenki szeme elől, hogy kizárólag újságban jelent meg – 1956 tavaszán és nyarán a Szabad Ifjúság hasábjain, folytatásokban. Nekem, aki a legnépszerűbb sorozatoknál is megvárom, míg lezárulnak vagy legalább 3 évad összegyűlik belőlük, valószínűleg összeomlott volna az idegrendszerem, míg a “Vége” felirat megjelenésére várok az újságosnál.

De hála Istennek – és az Alinea Kiadónak – most egyben olvashattam el.

Nagyon izgultam, hogy csalódás lesz, hiszen első regény(ek) ritkán sikerül(nek) kifogástalanul, de a Lányok szívet melengető, élvezetes, és tartalmaz egy kicsit mindent abból, amit Szilvásiban annyira szeretek: egyformán megértett, remekül ábrázolt felnőttek és kamaszok; egy csipet József Attila, és nagyszüleim fiatalságának kora.

(Talán azt sem szentségtörés azt állítani, hogy aki az Abigélt szerette, az ezt is fogja.)

Ildó>!
Szilvási Lajos: Lányok

Szilvási is egy olyan író, akihez időnként jó vissza-visszatérnem, már olvasási válságból is sikerült kimentenie, mindig számíthatok rá, ha könnyű, gyorsan olvasható olvasmányra, de mégis maradandó élményre vágyom.
     Ez a történet is tartalmaz mindenféle jellemzően Szilvási alapanyagot, de ami a legfontosabb: hétköznapi embereket. Mindegy neki, hogy fiatal vagy idős, férfi vagy nő, annyira életszerűen átadja a lényét minden karakterének, érdekessé tudja tenni őket. Minden könyvét áthatja az adott kor szelleme.
     Ez a története is olyan kis szívet melengető. Az egyéni tragédiák, hullámvölgyek után végül minden szereplőjéről gondoskodik, hogy megtalálják a boldogabb helyüket. És igen, ez jó szó rá, Szilvási mindig gondoskodik a regényei szereplőiről, így vagy úgy, de mindig méltóképp.

gesztenye11 >!
Szilvási Lajos: Lányok

A könyv címe „Lányok” ugyan, de a könyv nem csak a lányokról, egy budapesti gimnázium IV. osztályosairól szól. Szól a korról, amelyet igyekszik bemutatni (1953), és szól arról is, amikor megjelent (1956). A Középiskolások című könyvvel összevetve meglátszik a különbség – nem annyira átpolitizált, mintha 1956. októberének szelleme derengene fel, egy kicsit korábban (a történet a Szabad Ifjúság című napilapban, részletekben jelent meg, 1956 tavaszán-nyarán). Hogy Szilvási abból megsejtett-e valamit, nem tudhatom. De a történet kedves, ugyanakkor a való életet mutatja. Szó van benne középiskolai sztrájkról, egyetemi professzor – gyári művezető közös találmányáról, egy bimbódzó szerelemről, a pesti éjszakai életről, egy túlbuzgó DISZ-apparátcsikról és emberi sorsokról. Mert Szilvási az embereket ismerte legjobban (pedig az írás idején még csak 24 éves volt!). Nem tudok el nem játszani a gondolattal, hogy ha ezekről az emberekről a szerző írt volna az 56-os forradalom után, illetve a rendszerváltás ("gatyaváltás") után, akkor milyen sorsot szánt volna nekik. Ez már soha nem fog kiderülni, de akit érdekel az a korszak, és szereti Szilvási stílusát, annak ezt a könyvet feltétlenül ajánlom!

Kisgubanc>!
Szilvási Lajos: Lányok

Nagyon szerettem ezt a történetet, egy kicsit Abigélt juttatta az eszembe. Nagyon jól érezhető volt a társadalmi, politikai helyzet, a gondolkodásmód. Tetszett, hogy Szilvási minden karakterének külön teret enged és megjeleníti a belső vívódásokat. Kedvem lett további írásait is elolvasni a szerzőnek.

Gabriella_Balkó>!
Szilvási Lajos: Lányok

Egyszerűnek mondható történet a kommunista ideológia (párt, DISZ) árnyékában, ahol már a történet elején lehet borítékolni, hogy kik találnak egymásra. Olvasható, de azért vannak jobb művei is. :) Bár ugye figyelembe kell venni, hogy az első írásai közé tartozik.
Ami lerontotta az olvasás minőségét, a rossz tördelés. Sok helyen hiányzott a gondolatjel, mint párbeszéd kezdete, vagy a beszédben a gondolat, leírás megjelenítése. Továbbá 2 szóban az „y” betű „v”-nek volt írva… Még legalább 1x átolvashatta volna valaki. Így elég ellenőrizetlennek és összecsapott kiadásnak tűnik.

csucsorka IP>!

Csúnya lányok nincsenek, csak buták. A csinos nőnek az a titka, hogy úgy használ fel mindent, hogy az a leginkább megfeleljen az adottságainak.

csucsorka IP>!

Márta, ha tehetné, alkotórészeire bontaná Kató mosolyát, hogy megtudja, őszinte-e az öröm, amit kiolvasni vél tekintetéből.

varadiera>!

Ne dönts senkinek a sorsárol, ne avatkozz bele senkinek az életébe, s ne befolyásold senkinek a jövőjét mindaddig, amíg számba nem vetted teteinek körülményeit.

Katona_Korán_Ágnes>!

Minden embernek más a sorsa. Mindegyikünknek sok a gondja, baja. Mindegyikünk tetteit ezernyi hatás, helyzet, tényező befolyásolja, vagy váltja ki."

Katona_Korán_Ágnes>!

Emberek vagyunk valamennyien, élő, cselekvő lények. Alakulunk, változunk. Hibázunk és vétünk egymás ellen. Használunk, vagy ártunk egymásnak. Ki-ki a maga módján. Mindannyiunknak rengeteg a tennivalója. Egymásért. Csak az a baj, hogy erről megfeledkezünk néha. Tesszük a dolgunkat és elfeledjük, hogy minden tettünk egymásért való. Fel kellene már fedeznünk egymást, belenézni egymásba és észrevenni mindenkiben az embert.

Bartha_Niké P>!

Meg kellene magyarázni mindenkinek, hogy a boldogságot meg lehet találni. És nekünk sokkal könnyebb megtalálnunk, hiszen a tiszta emberek elől nem rejtőzködik, hanem éppen azt várja, hogy utána nyúljunk. Lehet, hogy rövid a karunk. Akkor lépni is kell egyet. S vannak, akiket éppen lökdösni kell a boldogság felé. Ne légy lusta erre! Ha teheted fogd meg mások kezét és vezesd oda őket, ahol megtalálhatják a boldogságot.