Appassionata 147 csillagozás

Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata Szilvási Lajos: Appassionata

1944. ​október 15-én öt magyar katona megszökik a frontról. Csak ők maradtak életben a századból, amely annak idején a keleti hadszíntéren kezdte meg tragikus sorsát. Parancsnokuk, Türr Pál főhadnagy, már csak egyet akar: Túlélni a háború utolsó hónapjait biztos rejtekhelyen. Kalandos menekülésük során felvesznek kocsijukra egy sebesült angol pilótát, egy öreg munkaszolgálatos cigányt s egy gyönyörű fiatal lányt, Olgát, aki zeneakadémiai növendék, s családja elől szökik, nem akar nyugatra emigrálni. Zuárd atya, az emberséges rendfőnök jóvoltából egy premontrei rendházban lelnek biztosnak látszó menedéket. Itt, a rejtőzködés nehéz, idegfeszültséggel teli heteiben bomlik ki a regény konfliktusa a kommunista Szojka gépkocsivezető és Türr főhadnagy között. Dönteniük kell: segítenek-e kiszabadulni a kolostor alatti völgybe hurcolt politikai foglyoknak, vagy végzetükre hagyják őket? Türr főhadnagy a végsőkig ragaszkodik vélt igazához. Nem akar részt venni az akcióban, mire három embere… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1961

"A Könyv", Budapest, 2001
Aldina, Budapest, 1994
Szépirodalmi, Budapest, 1980
484 oldal · keménytáblás · ISBN: 963151580X

bunker

Szilvási Lajos: Appassionata

A Harrix kihívás egy közös olvasása juttatta ismét kezembe Szilvási Lajos egy regényét, a fiatal koromban már olvasott Appassionátát. Ez a kötet az író hírnevét megalapozó első regényciklusban, a ’60-as évek elejéig bezárólag keletkezettekben szerepelt, ahol még a kalandos elemek uralkodtak, s a második világháborús antifasiszta ellenállási mozgalom legendáriuma szolgáltatta a témákat.
A hatvanas-hetvenes években a legolvasottabb szerzők közé tartozó Szilvási ebben a regényében egy, a háborúban megcsömörlött polgári identítású katonatiszt főhős kerül konfliktusba baloldali gondolkodású, kommunista lelkületű tisztiszolgájával, ill. a közösségi gondolkodással. Ennek jegyében a II. VH keretei közt mások sorsáért kell életük kockáztatásával áldozatot hozni. A regényben az író nyitva hagyja hősei sorsát, a lényeg, azaz az üzenet a másokért, egy közösségért akár az önfeláldozással együtt járó cselekvése, amely példaként szolgál az akkori szocializmust építő társadalomban az olvasók, azaz a közgondolkodás formálására. Az erkölcsi példaadás célja azonban nem tökéletesen párosul történelmi és karakteri hitelességgel, de a jól megírt, magát szinte olvastató regény érzelmes szerelmi szála emlékezetes marad minden olvasó számára.

"A Könyv", Budapest, 2001
JBollok92>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Újabb nagyszerű történet Szilvásitól, újabb remek karakterekkel, érzelmességgel. A vége kicsit nehezen emészthető, egyébként nagyon tetszett.

brigi11 P>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Jajj, de jó volt újra Szilvásit olvasni. Még akkor is, ha a végén legszívesebben sarokba hajítottam volna az egészet. Még akkor is, ha a könyv utolsó harmadában folyamatos harcot vívott egymással a szívem és az eszem. Még akkor is, ha ismételten bebizonyosodott, hogy Szilvási nem tudott női karaktert alkotni. És most még napokig fogok reménykedni, hogy nem csak ennyi volt a vége.

Emmus>!
Szilvási Lajos: Appassionata

„Mindent tud az emberekről. Ritka adomány. A mértéket is pontosan tudja, miből, mennyi kell. Írjon, írjon, írjon!” – írta neki Szabó Magda.
A zene, a szív, az elfásultság és a kilátástalanság együttese hatja át Szilvási munkáját azt meg hogy hogyan és miként ábrázolja a szereplőit Szabó Magda két mondtatban tökéletesen megfogalmazta.
Nekem nagyon tetszett.

suzyfox>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Azt hiszem vagy 20 éve, vagyis még húszon innen már beleolvastam egy Szilvásiba. Akkor nem igazán tetszett, amit olvastam, így azóta kerültük egymást. Ez a mű a mentett könyveim közül való, sokáig csak polcdíszként funkcionált, meg valahogy úgy éreztem, hogy kell nekem néhány Szilvási regény. Hogy miért, azt nem tudom, mert ő valahogy olyan fiús-férfias írónak látszik. Én meg nem vagyok se fiús, se férfias :)
Ebben a könyvben van egy kis háború, kis szerelem, kis hideg, kis kommunizmus, kis eszetlenség, kicsit több halál, meg még több filozofálgatás és moralizálás. Türr főhadnagy sokat töpreng és nem mindig egyenes, de persze, amikor beüt a rossz, neki kell megoldani mindent. Néhol leült a történet, néhol pörgött, Olga sokszor volt idegesítő és ez sokat rontott az olvasási élményen.

Genovéva_Évi>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Nagyon tetszett nekem ahogyan ír az író, még nem olvastam tőle, bár több könyve is van már a polcunkon. Engem emlékeztetett Ernest Hemingway Akiért a harang szól című könyvére, csak ez nekem sokkal sokkal jobban tetszett. Für Pál és„ társai" története. Nagyon komoly volt a történet, egy 22 éves úgymond fiú mennyire megkeseredik a háború alatt. Négy évig a fronton, az nagyon komoly megpróbáltatás, bárki számára, fiatalon ebbe belecsöppenni, túlélni, kitartani, el sem tudom képzelni hogyan lehet kibírni. Olga szeretete, szeretni akarása, naívsága, kicsi színt rakott a történetbe. Nagyon komoly lélektani részek voltak benne. Biztosan olvasok még az írótól, mert van még pár könyve, ami érdekel.

epepe>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Rég éreztem egy régi könyv olvasása közben, hogy mennyire aktuális. És milyen nagy baj hogy nem jut el azokhoz, akiket egyre nagyobb szennyáradattal áraszt el a gyűlöletkeltő kormánypropaganda. Hogy hová vezet, mikor egy ország bűnöző vezetése önös érdekből, polgárai legnagyobb közönyétől kísérve dobja oda koncként az országot az őket kitartó nagyobb hatalomnak! Ahogy most Orbánék a gyilkos Putyinnak, és mi ezt a legnagyobb közönnyel tűrjük, ugyanúgy, csak bajunk ne essen, és ugyanúgy hiszünk a csodafegyverekben. Ezek a könyvek rá tudnak ébreszteni, hogy nincs menekvés, ha nem győzzük le a közönyt akkor végünk van. A becsület áll a közöny másik oldalán. Melyiket válasszuk?

m_heni>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Az Egymás szemében befejezése után közvetlenül kezdtem neki ennek a regénynek. Édesanyám ajánlotta. Nekem nagyon tetszett és élveztem minden egyes oldalt. Nem éreztem feleslegesnek egyetlen mondatot sem. Alig bírtam letenni.
A végén olvasás közben hallgattam az Apassionata 3. tételét… hátborzongató volt.

Dénes_Hajnalka>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Első könyvem Szilvásitól, de beleszerettem az írásába; nagyon érthető, csodaszép leírásokkal, az érzelmek lefestésével, gyorsan és könnyen olvasható. Első próbálkozásaim egyike, hogy a kedcencemen túl más írótól olvasok, de keresni fogom a többi kötetét is, legfőképp ennek a regényciklusnak a köteteit. Nekem nagyon tetszett.

Hana_>!
Szilvási Lajos: Appassionata

Mint ne mondjak, engem eléggé megrázott az egész történet. Nagyon szeretem az író stílusát, olyan jól beszéli el az eseményeket. Mindegyik karaktert nagyon szerettem benne, de nagyszerű emberábrázolást kapott Türr Pál. És ajj a véége. Én vagyok az a reménytelenül romantikus alkat, hogy továbbgondoljam… Mert ez így olyan szívbemarkoló, hogy hihetetlen.

KBCsilla P>!

Anyámtól kérdeztem egyszer, kicsi koromban, hogy hol a szívem. Azt mondta: majd megtudod, ha fáj…

Diosz P>!

Aludni kellene. Bizonyára mindenki alszik már a házban. Olga álma szép lehet: tele az Apassionata hangjaival. Azt hiszem, boldog ember ez a lány. Van hová menekülnie, ha fájdalom éri. Az etüdöket, a szonátákat, a zongoraversenyeket senki sem veheti el tőle…

Diosz P>!

… – Tették, amit a lelkiismeretük diktált, ennyi volt az egész. A lelkiismeret meg amolyan furcsa kisbíró. Addig dobol, addig kiabálja, hogy közhírré tétetik, amíg végre semmi más nem jár az ember eszében, csak a kisbíró szavai…

takiko>!

Ami volt, ami elmúlt, ami megtörtént, azon már úgysem segíthetünk. S ami lesz, ami jön, ami vár ránk, ahhoz oly kevés a közünk, annyira nem szólhatunk bele… Ragadd meg a percet! A perc – biztos. A pillanatnyi jelennek talán gazdája vagy…

Bla IP>!

Ha pálinkáról van szó – úgy lát sötétben is, mint a bagoly.

Bla IP>!

Jóleső érzés melegít belülről: pontos az összhang közöttünk.

Bla IP>!

Én iszom. […] Legjobb orvosság a lelkiismeret ellen.

thimcsi>!

Carpe diem… Igaza volt annak a vén rómainak. Minden órának szakítsd le a virágát, találd meg minden percben a szépet, a kellemest, az örömet adót, s a többiről igyekezz elfeledkezni, vesd ki az agyadból a gondot, élvezd a percet, amíg élvezheted, hiszem ki tudja, mi vár rád holnap, s egyáltalán meg éred-e a holnaputánt?

111-. oldal

Bla IP>!

Előveszem a zsebnaptáram. Október tizenötödike van, vasárnap. Augusztus óta harcol magyar földön, azóta kivertek bennünket Erdélyből, leszorítottak ide az Alföldre…Mindezt alig két hónap alatt. S vajon mi lesz az újabb őszi két hónap múlva?

Bla IP>!

A kocsi megáll.Leugrok, és intek Simon Pistának is, hogy jöjjön. Leemeljük az ájult SS-katonát az ülésről.