Huszadik ​századi magyar novellák 6 csillagozás

Szilágyi Zsófia (szerk.): Huszadik századi magyar novellák

A sorozat új kötete a múlt századi magyar rövidpróza legjobbjait sorakoztatja fel, a klasszikusoktól a kortársakig – negyven szerző remekművét.

A művek szerzői: Békés Pál, Bródy Sándor, Cholnoky Viktor, Csáth Géza, Darvasi László, Déry Tibor, Esterházy Péter, Ferdinandy György, Galgóczi Erzsébet, Gelléri Andor Endre, Gerelyes Endre, Gion Nándor, Grendel Lajos, Hajnóczy Péter, Hunyady Sándor, Kádár Erzsébet, Kaffka Margit, Karinthy Ferenc, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Lázár Ervin, Lengyel Péter, Mándy Iván, Mészöly Miklós, Molnár Ferenc, Móricz Zsigmond, Nádas Péter, Nagy Lajos, Németh László, Ottlik Géza, Örkény István, Parti Nagy Lajos, Sánta Ferenc, Spiró György, Szabó Magda, Szép Ernő, Szilágyi István, Sziráky Judith, Tamási Áron, Tar Sándor, Tersánszky Józsi Jenő, Tolnai Ottó

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Dekameron

Noran Libro, Budapest, 2018

Tar Sándor

Eiffel-torony · Felvonulási tér, Budapest

Szilágyi Zsófia (szerk.): Huszadik századi magyar novellák

A kötetben levő novellákat a következőképpen értékeltem:
Bródy Sándor: Az öreg író házassága – három csillag
Békés Pál: Dadogós Igor – négy és fél csillag
Darvasi László: A veinhageni rózsabokrok – négy és fél csilag

darkfenriz>!
Szilágyi Zsófia (szerk.): Huszadik századi magyar novellák

Annyi sok érdekes írás, nagyon színes kötet. Összességében elmondható, hogy a századeleji írók világa sokkal jobban elkápráztatott, a nagyra tartott kortársak némelyike pedig számomra abszolút semmitmondó. Élvezetes kötet, a 4-es a nagy hullámvölgyek fokmérője.
Bródy Sándor – Az öreg író házassága: Egy még nem öreg, de önmagát öregnek érző író életének újbóli kiszínesedését örökíti meg Bródy. 4,5
Cholnoky Viktor – A kövér ember: Én sem szerettem soha, ha a vonaton ismeretlenül elkezd valaki csevegni. Tetszik a történetet mesélő mogorva stílusa. Hanem aztán egész misztikusba csap a forró nyár esti Balatoni vonatozás, bizony ilyen melegben a jég is kiolvadhat…5,0
Molnár Ferenc – Az óriás: Visszaröpít a század első felének Pestjére, a városligeti éjjeli nyüzsgésbe, melybe egy kis egzotikus hangulat is keveredett. 5,0
Krúdy Gyula – Előhang egy kispörkölthöz: Sajátos búcsút vesz a nagyvilági uraság hajdanvolt szerelmeitől, Irmát például malacpörkölt képében adja át a feledésnek. 4,5
Móricz Zsigmond – Szegény emberek: A szegénység, a katonaélet és az emberi irigység mind közrejátszik ebben a tragédiában. A szegény ember már mindenkiben ellenséget lát. A folyó nem csak földrajzi értelemben választ el társadalmi rétegeket, a lelki és egzisztenciális folyó sokkal szélesebb mederben folyik. Borzasztó mégis a lélek legmélyét magába foglaló írás. 5,0
Kaffka Margit – Fekete karácsony: Nem túl érdekfeszítő történet egy félrelépő asszonyról, annak érzéseiről és a karácsonyi idillbe vegyülő romantikáról. 3,0
Nagy Lajos – Bérház: Életképek egy ’30-as évekbeli pesti bérház lakóiról, külön lakások, külön sorsok, gondolatok, érzések. 3,5
Szép Ernő – A nyúlláb: Apró szösszenet egy kisfiúról a táblánál és a kezében szorongatott nyúlláb korábbi életéről. 3,5
Kosztolányi Dezső – Cseregdi Bandi Párizsban, 1910-ben: A franciául nem beszélő ifjú kalandos útja, majd a párizsi éjszaka visszaröpítenek minket abba az időbe, amikor a párizsi magyar nagykövetségen nem tudott magyarul a Monarchia tisztje, amikor még vonattal lehetett Párizsba eljutni és 700 koronának elég kellett lennie 6 havi költség fedezésére. Már ha valaki nem szórja két kézzel a pénzt, mint Bandi…5,0
Csáth Géza – Eroica: Művészi ábrázolása a hősies halálnak, amely nem csatatéren, hanem a lágy szeptemberi éjszaka holdvilágos báljában következik be a szeretett báróval. 5,0
Karinthy Frigyes – Találkozás egy fiatalemberrel: Álomszerű találka a Duna-parton a fiatalkori személyiséggel, amely lázadó, követelőző, szemben a jelenkori íróval, aki megfontoltabb, földhözragadtabb, álmait már félig-meddig elengedő. 4,5
Tersánszky Józsi Jenő – A szilveszteri malac: Nagyon vicces anekdota a talán két háború közti Pest melletti életről. Malacfogás, borozás, vendéglátó korhely gazdák és a kalandos HÉV-ezés szilveszter táján. 5,0
Hunyady Sándor – Logody első ebédje: Utánozhatatlan XX. század első évtizedei hangulat, vidéki városka előkelő társadalmi rétegei és a szerencsétlen flótás, aki megcsinálja a szerencséjét. Könnyű, mint az ebédről maradt maradék hidegen. 5,0
Déry Tibor – Filemon és Baucis: Egy harcok dúlta városban két, egymás mellett egész életen át kitartó öregember szeretetéről és önmagukhoz képest hőstettükről szól. 4,0
Tamási Áron – Szép Domokos Anna: Melankolikus várakozás a Kárpátokban a szerelmetes ifjú után, a háború pusztító hatása minden kornak szégyenteljes foltja. 5,0
Kádár Erzsébet – A diófa: Egy csodálatos régi ház a Várnegyedben, felújítva, beköltözik a bankár családja. De az asszony éjjelente hallani és érezni véli az ebédlő padlója alatti vén diófát, amint illatozik és hajlong a szélben. Oh, ha az mesélni tudna. 4,5
Németh László – Horváthné meghal: Igazi családi dráma az öröklés kérdéséről. Egyik oldalon a haldokló öregasszony és egyetlen fiacskája, akire a házat iratni akarja, másikon a három lyány, kiknek ura nagyon ellenére van a dolognak. Vajon győz a megsemmisítő anyai akarat vagy családjaik érdekében tudják magukat tartani? 5,0
Szirákhy Judit – Ködben: Elég felejthető és zavaros történet, inkább benyomások tömkelege. 3,0
Gelléri Andor Endre – A szállítóknál: Nosztalgikus pesti történet a „városi napszámosokról", amikor a stráfkocsira bútorszállítókat vettek fel néhány pengőért, amikor még szánkóval húzták fel a kasszákat a bérházak emeletére 50 pengőért. Nem volt egyszerű világ. 4,5
Örkény István – Niagara nagykávéház: Vajon milyen titkot rejthet a lengőajtó a kávéház konyhájába vezető folyosón? Miért tér vissza mindenki kipirulva, szemében különös csillogással? Nikolits Úr is megismerheti a titkot, ahogy a kávéházi olvasó. 4,5
Ottlik Géza – Pangásos papilla: Egy házasságba beleunt férfi fellélegzik, amikor halálos betegséget vél felfedezni feleségénél. Később ráeszmél, hogy mégiscsak szereti, ezért merész manőverbe kezd. Végül nem egészen az történik, amire számított. 4,0
Szabó Magda – Teréz: Egy feleségéhez ragaszkodó férfi, az előző novellával pont ellentétes, mert a tragédia bekövetkezik, de egy új kezdetet is jelent számára. 4,0
Mándy Iván – Egyérintő: Távol áll tőlem ez a stílus, nem is tudok róla mit mondani. 3,0
Mészöly Miklós – Anyasirató: Terjengős fogalmazás, nehéz megszokni, utána sem lesz sokkal egyszerűbb az értelmezése. Azért a róka és a boát hordó asszony párhuzamát ki lehet hámozni. Az író tehetséges, de néha zavartak a furcsa igéi és szóhasználata. Túl művészi akart lenni, a kevesebb néha több. 3,0
Karinthy Ferenc – Baracklekvár: Nosztalgiázós nyárestét felelevenítő olvasmány a kisebbik Karinthy tollából, hogy milyen volt nála híresebb apja mellett felnőni, hogy családjuk kávéházas nagy társasági életet élt és miként mondott fel a mértékletes házinéni 12 üveg baracklekvár miatt. 5,0
Sánta Ferenc – Sokan voltunk: Olvastam már korábban ezt a szívenütő történetet, de tényleg megdöbbentő az a szegénység, ami a messzi Székelyföldön volt akkoriban és azok a megoldások, amelyekkel az idős családtagok elindultak a Büdösbe. 5,0
Galgóczi Erzsébet – Ott is csak hó van: Világvégi helyszín, a téli kályha melletti várakozás, a havas táj álomszerűvé teszi a disszidálni szándékozók utolsó itthoni perceit. 4,0
Gerelyes Endre – Kilenc perc: Az ökölvívás küzdelméről, a higgadt, majd elboruló fejről, aztán a baráti összeborulásról oktat ez a történet. 4,0
Ferdinandy György – Furcsa, idegen szerelem: Álomszerű képek egy egzotikus szigeten tengődő író tollából, aki a szerelmet idősen is megkóstolja, az írást sok minden ihleti, végül mégis a magány marad a trópusi naplementében. 4,5
Lázár Ervin – A keserűfű: A sváb kitelepítés idejéből Lázár Ervin írt egy csodálatos, kicsit népmesére hajazó történetet, ahol a csoda meg tud történni és a történelmi igazságtalanság misztikus köntösbe burkoltan él tovább. 5,0
Szilágyi István – Foggal és bütyökkel: Rövid idő alatt hosszú évtizedeket átívelő történet a falusi rokkantakról, akik csak tehetetlenül figyelik a sok politikai változást. 4,5
Lengyel Péter – Nyár: Nosztalgikus borsodi nyárvégi idill, zakatoló vonattal, nyaraló turistákkal, golopi mezei ücsörgéssel. Inkább hangulat, mint komoly történet, de engem most szórakoztatott. 4,5
Tolnai Ottó – Palics: Gyermekkori visszaemlékezés a vajdasági tájakra, vidékies leírásokkal, egy röffencs társaságában. 4,0
Gion Nándor – Mint a felszabadítók: Egyszerű falusi történet a kántor szerelméről, egy diófa bútor rendelésről és annak keserű bevégeztetéséről. Végül talán mindenki megkönnyebbül. 4,0
Tar Sándor – Nóra jön: Brutális történet az elmegyógyintézetből, ahol talán a legnormálisabbnak tűnő a legőrültebb. Eddig sem szerettem a májat, ezután talán még jobban utálom. Tényleg csak erős idegzetűeknek! 4,5
Hajnóczy Péter – A fűtő: A kisember önérzete, igazságtalanságán esett csorbájának kiküszöbölése kicsit csinovnyikos vizekre dobál minket, ugyanakkor benne van a szocialista Magyarország mindenféle jellemzője, szakszervezeti bizalmitól kezdve a jó öreg gyárig, ahol a lelked is kileheled, mégis élvezed. 5,0
Nádas Péter – Sanyika: Elkényeztetett úri gyerekek szülinapi zsúrjára érkezik Sanyika, aki maga is hasonul a társaságoz. Repülnek a tányérok, folyik a tejszínhab, fröcsköl a kakaó. Sanyika pedig vissza se néz. 4,0
Spiró György – Apámmal a meccsen: Kordokumentum talán a ’70-es évekből, ha utána számolok. Sajnos az író hangneme tiszteletlen, helyenként ugyan próbál az apjával együttérezni, de a vívódás miatti kicsapongások, apja rákja iránti figyelme sokszor zavaróan önző. Az, hogy mit fog örökölni, meg ki fogja őt gyászolni, központi téma, ezért nekem olyan felemás. 3,5
Grendel Lajos – Ami a híradókból kimaradt: Sajna elég nagy katyvasz harcban álló panelekről, lakóbizottságokról, fegyveresekről és a téli parkban várakozásról. 3,5
Eszterházy Péter – Pápai vizeken ne kalózkodj!: Értékelhetetlen semmi, nulla ez a teljesítmény. 0,5
Parti Nagy Lajos – A hullámzó Balaton: Jóllakva ne kezdj neki ennek a novellának, mert csak az éktelen zabálás a téma, versenyszerűen, igazolt játékosként. Végül a hétvégi zabálások maradnak, nyugdíjas módra. 4,5
Békés Pál – A dadogós Igor: Gyerekek egymás között, egy közös ellenségkép legyártását teszi lehetővé az orosz katona dadogós fia, akit otthon is ütnek-vernek, társai is. Aztán a magyar-orosz vb-meccs után minden megváltozik. 4,0
Darvasi László – A veinhageni rózsabokrok: Már korábban is olvastam egy Darvasi kötetben. Tipikus nyelvezet, álomszerű légkör, olyan könynyűnek tetszik minden. Majd a bódító rózsabokrokról eljutunk egy gyilkosságig. 5,0

Nazanszkij>!

[…] úgy a karomba kapaszkodott, mint a reménytelenség.

37. oldal, Előhang egy kispörkölthöz (Noran Libro, 2018) · Krúdy Gyula

Kapcsolódó szócikkek: reménytelenség
Nazanszkij>!

Nem dohányzott, nem ivott. Sportolt. Igazság szerint gégerákot kellett volna kapnia Csepel levegőjétől, egyedszázadot húzott le a füstben és a koromban.

471. oldal, Apámmal a meccsen (Noran Libro, 2018) · Spiró György

Kapcsolódó szócikkek: Csepel
Nazanszkij>!

[…] egy palacsintasütő oly fényes ábrázattal lógott a falon, mint a telihold az égen.

245. oldal, Niagara nagykávéház (Noran Libro, 2018) · Örkény István

Kapcsolódó szócikkek: palacsintasütő
Nazanszkij>!

Már harmadik hónapja éheztünk, s két hete csak egyszer ettünk egy nap. Anyám már marékkal mérte a puliszkát. Egy marék, két falás, másnapig semmi. Négyen gyerekek az ágyban feküdtünk a nagy pokróc alatt. Ott melegedtünk, és láb alatt sem voltunk. Apám már nem járt napszámba, élet után. Eleget próbálta. Sok volt a szegény, kevés a gazda, neki nem jutott. Ült egész nap a kis vékán a kályha mellett. Nagynéha odajött hozzánk, és mesébe fogott. De amilyen hirtelen jött, olyan váratlanul abba is hagyta. Ilyenkor így szólt: „Majd holnap elmondom a többit.” – Azzal ment vissza a maga gondolatához. Sohasem mondta végig. Nem is bántuk. Akkorákat hallgatott mesemondás közben, hogy jobb volt, ha megül a helyén.

321. oldal, Sokan voltunk (Noran Libro, 2018) · Sánta Ferenc

darkfenriz>!

Az a nyolcvan esztendő oly lassudan emésztette meg, hogy a halál már csak az utolsó grádicsnak tetszett abba a nagy pincébe, amely a megsemmisülés.

209. oldal, Horváthné meghal · Németh László

Nazanszkij>!

A felvonulási téren járunk. A tribün. Az alapzaton semmi. Itt állt a Sztálin-szobor. Öngyilkos nagyanyám ötvenhatban szerzett egy darabot a füléből, őriztem egy ideig, valahol elkallódott.

470-471. oldal, Apámmal a meccsen (Noran Libro, 2018) · Spiró György

Kapcsolódó szócikkek: Felvonulási tér, Budapest
Nazanszkij>!

Üres és hideg volt a lakás, mert az ablaka északra nézett. Az ilyen lakások nyáron is hűvösek. Szent Pál apostol napján is olyanok, akár a jégverem […]

551. oldal, A veinhageni rózsabokrok (Noran Libro, 2018) · Darvasi László

Nazanszkij>!

Tető alatt a harmadik emelet. Harmadik emelet 42. Egyszoba-konyha. Nincs otthon senki. Poloskák a repedésekben s ágydeszkák réseiben nyugszanak, svábok a sparherd alatt, a fáskiszni és a fal között. A szobában kétajtós, barna politúrozott szekrény, így van beírva a végrehajtó jegyzőkönyvébe is. A szekrényben hét darab zálogcédula, szépen összehajtva, lejárati sorrendben. A vízvezeték a konyhában csöpög, csapja már hat hete elromlott. „Azt is temiattad nem tudom megcsináltatni, te ágrulszakadt! Hányszor mondtam már, hogy ne nyúlj hozzá, mert mindig elcsavarod, hanem, ha víz kell, hát szólj!” A konyha ajtaja be van zárva, az ajtó fölött a két négyzet alakú ablak nyitva, itt árad ki a büdösség a szabadba. Kívülről azonban valami enyhébb, de végtelenül nagyobb terjedelmű büdösség veri vissza, így hát marad belőle mindig annyi, amennyi némi védelmi eszközül szolgál mindenféle ellenség ellen: koldus, részletes, könyvügynök, villanyszámlás, adóügyi kézbesítő, hitelező. Megtörtént már, hogy egyszer egy hitelező visszafordult, s azt fuldokolta, hogy majd eljön a jövő héten. Olyan egyén, aki valamit hozna, pénzt, állást, ajándékot, akár csak jó hírt, olyan egyén a tapasztalatok szerint átlag kétszáz évenként egyszer jelentkezik, s mivel a ház épült anno 1882, könnyen lehet, hogy még száznegyvenkilenc esztendeig várat magára.

96-97. oldal, Bérház (Noran Libro, 2018) · Nagy Lajos

Kapcsolódó szócikkek: poloska · vízvezeték

TAR SÁNDOR
[…] 1999-ben került nyilvánosságra, hogy 1978-tól a III/III-as ügyosztály besúgójaként tevékenykedett.

569. oldal, A kötet szerzői (Noran Libro, 2018) · Szilágyi Zsófia

Kapcsolódó szócikkek: Tar Sándor