Nyitott ​házasság – korszerűbb életstílus 3 csillagozás

Szilágyi Vilmos: Nyitott házasság – korszerűbb életstílus

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Szilágyi Vilmos: Nyitott házasság – korszerűbb életstílus

Elég szerencsétlen ez a borítófotó a könyvhöz, mert éppen azt az előítéletet erősíti, amivel szakítani szeretne, vagyis ami szerint a nyitott házasság (a közvélekedés szerint) azt jelenti, hogy a férj és a feleség is szabadon „megcsalja” a másikat, csak egymás mellett élnek, és csupán a házassági eskü tartja össze őket stb. A könyvből azonban kiderül (de ezt már kevesen fogják elolvasni), hogy a nyitott házasság valami egészen másról szól, és annak voltaképpen csak a legvégső fokozata, a bizalom legmagasabb és legszilárdabb szintjén megvalósítható – de nem kötelezően bekövetkező – része a szexuális kapcsolatteremtés külső partnerekkel. Szóval talán jobb lett volna a nyitott helyett a „demokratikus” vagy a „modern” jelzőt használni, mert a nyitottról mindenkinek rögtön a képen látható felállás jut eszébe. spoiler

Pancsurka>!
Szilágyi Vilmos: Nyitott házasság – korszerűbb életstílus

Valamikor évekkel ezelőtt került fel a várólistámra ez a könyv, kíváncsi voltam, hogyan is kell elképzelni egy nyitott házasságot vagy egy nyitott kapcsolatot. Vannak benne érdekes és szimpatikus felvetések, mégis nehezen tudom elképzelni, hogy a valóságban hogyan is tudna működni egy ilyen dolog. Az a nagyfokú bizalom, ami egy nyitott kapcsolathoz kell, nagyon nehezen építhető ki (legalábbis szerintem), de nemcsak a partnerben, hanem saját magában is nagyon kell bíznia az embernek.
Abban viszont nagyot tévedett Szilágyi Vilmos, hogy x éven belül ez teljesen elfogadott és természetes dolog lesz, és ez fogja felváltani a házasságot.

Rézi>!
Szilágyi Vilmos: Nyitott házasság – korszerűbb életstílus

Elég régi könyvről van szó, új gondolatot én sem találtam benne. Mindenesetre érdekes, hogy egy ilyen meglett férfi szakember a nemi egyenlőséget, házimunka egyenlő elosztását propagálta már akkor. Fennáll a gyanú persze, hogy mindezt pusztán az olvasmányaiból ollózta össze, ugyanis a feminizmus burka meg-meg repedezett a szövegen, és kikandikált némi szexizmus a sorok közül. Azért ajánlom mindenkinek, aki magyarul akar olvasni erről a témáról.

Carmilla >!

A tapasztalatlan ember bizalma gyakran naiv és irreális. Amikor valaki alighogy megismerkedett egy szimpatikus partnerrel, máris bizalmába fogadja, és föltárja neki titkait, ezzel saját csalódását készíti elő. Bizalmat csak a kipróbált jó barát érdemel!

121. oldal, Vannak-e "veszélyes igazságok"? (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: bizalom
Carmilla >!

A civilizáció kezdete sokak szerint egyben a monogámia általánossá válását jelentette. Ez azonban csak részben igaz. Ahogyan Engels írta, a monogámiát a férfiak találták ki a nők számára; magukra nézve azonban egyáltalán nem tartották kötelezőnek.

21. oldal, Magántulajdon és házasság (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Engels · monogámia
Carmilla >!

A szerelem azért viszi ugrásszerűen előre a személyiségfejlődést, mert lehetővé teszi saját lelki határaink átlépését. Nyitottságot teremt, melynek révén képesek vagyunk befogadni egy másik ember lelkivilágát, s gazdagodunk az ő élményeivel, tapasztalataival, látásmódjával.

82. oldal, Egyéniség és házasság: a "sündisznódilemma" (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: nyitottság · szerelem
Carmilla >!

Minthogy a féltékenység lényege, hogy feltételezi a partner feletti kizárólagos rendelkezés jogát és ennek veszélyeztetettségét egy vetélytárs által, nyilvánvaló, hogy önzés, hatalomvágy és tulajdonosi szemlélet nélkül nincs féltékenység. Ezekhez gyakran társul a szorongás, a düh, a gyűlölet, a bosszúvágy és hasonló negatív érzelmek.

150. oldal, Betegség-e a féltékenység? (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: féltékenység
Carmilla >!

A jó házasságot sokan tévesen úgy értelmezik, hogy abban nincsenek viták, nézeteltérések és konfliktusok. Ehelyett békesség, szeretet és megértés uralkodik.
    Ez azonban tévedés, méghozzá veszélyes tévedés!
    Veszélyes, mert irreális, mert a viták kerüléséhez vezet és azokkal együtt lemond a párkapcsolat fejlődésének belső mozgatóerőiről, dinamikájáról. Feszültségek és ellentmondások nélkül azonban nincs fejlődés!

127. oldal, 9. Konfliktusok kreatív kezelése (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: konfliktus · tévedés · vita
Carmilla >!

[…] …a nemi szerepek merev elkülönítése nemhogy hasznos, hanem egyenesen káros mind egyénileg, mind társadalmilag, mivel elválasztja, sőt szembeállítja egymással a férfiakat és a nőket. Ha kezdettől fogva más-más szerepekre, feladatokra nevelik a nemeket, ha soha sincs mód arra, hogy kilépjenek a nekik szánt szerepekből, akkor a másik nem mindkettőjük számára idegen világ marad. Akkor a „nemek harca”, ellenségeskedés elkerülhetetlen. A nemek szerinti specializálódás megnehezíti, hogy helyettesíthessék egymást, amire pedig a családban gyakran szükség lenne. Akadályozza a közös érdeklődés és a kölcsönös megértés kialakítását.

69. oldal, A szerepkülönbségek viszonylagossága (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: szerep
Carmilla >!

[…] Pedig aki csak egy embert szeret, és mindenki más iránt közömbös, annak szeretete – ahogyan E. Fromm (1956) megállapítja – nem is igazi szeretet, hanem „szimbiotikus kötődés” vagy kiterjesztett önzés.

154. oldal, Korlátozott-e a szeretetképességünk? (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: Erich Fromm · szeretet
Carmilla >!

[…] Van némi igazság abban a – Napóleonnak tulajdonított – szállóigében, hogy „a házastársi hűség a legbiztosabb út az impotenciához”.

156. oldal, Szükség van-e szexuális kizárólagosságra? (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: impotencia · Napóleon
Carmilla >!

A túlfűtöttség és a fölfokozott elvárások lehetetlenné teszik a partner reális megismerését, értékelését. A szerelmes kivetíti a benne élő partnerideált valakire.

144. oldal, Romantikus szerelem - "túlfűtött" szex (Idegenforgalmi, 1988)

Carmilla >!

A féltékeny nem a másikat félti, hanem önmagát. S nem azért, mert reális veszélyben van, hanem mert betegesen bizonytalan, s ezt túlzott kapaszkodással, a másik kisajátításával próbálja ellensúlyozni. A magabiztos, lelkileg önálló, autonóm ember nem hajlamos a féltékenységre, még akkor sem, ha szerelmes. Az érett szerelem ugyanis kölcsönös és kiegyensúlyozott, s inkább áldozatra kész, mint kisajátító.

149. oldal, Féltékenység, bizalmatlanság (Idegenforgalmi, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: autonómia · féltékenység