Halló, ​itt vagyok! 6 csillagozás

Írásos emlékek egy 1980-ban kezdődött rádióműsorról
Szilágyi János: Halló, itt vagyok!

A Halló, itt vagyok! című hétfő éjszakai rádióműsor közönségfogadtatása a rajongás és az elutasítás szélsőségei között ingadozik. És éppen ez mutatja, hogy sikere van. Ha csak rajongás fogad egy műsort, akkor kétes (mert gyorsan mulandó) a siker; ha csak elutasítás fogad egy műsort, akkor kétségtelen (vagyis gyorsan bevallandó) a bukás.
Van-e titka a Halló, itt vagyok! sikerének? Minden sikernek van egy előre körvonalazhatlan, utólag nehezen földeríthető titoktartománya.
Mi kellett a sikerhez? Először is: sok hallgató otthon a telefon mellett, aki kérdez és választ vár. Másodszor: egy hallgató a stúdióban, aki szintén kérdez, ám választ is ad. Harmadszor még több hallgató otthon a rádió mellett, aki csak hallgat, ám magában ugyancsak kérdez és válaszol. Negyedszer pedig: egy társadalmi hiány, amelyet ez a telefonos kapcsolatfajta betölt. Bármelyik tényező hiányzik, a siker elmarad.

Eredeti megjelenés éve: 1986

Zeneműkiadó, Budapest, 1986
266 oldal · puhatáblás · ISBN: 963330640X

Aurinko
Szilágyi János: Halló, itt vagyok!

Szilágyi János: Halló, itt vagyok! Írásos emlékek egy 1980-ban kezdődött rádióműsorról

Kedves Szilágyi elvtárs!
Maga mindig igazat mond, és megpróbálja jobb belátásra téríteni az embereket. Ezért volt ilyen sikeres a műsora, hogy még könyv is lett belőle. (De, hogy egyeseknek milyen problémáik vannak xD)

Szilágyi János: Halló, itt vagyok!

Az Első rész, a „Furcsák” beszélgetései tetszettek a legjobban. Ezek olyanok, mint megannyi életre kelt Örkény egyperces.
    Tényleg igazi békebeli hangulatot sugároznak ezek a társalgások. Mindenféléről szó esik bennük, amik az embereket akkoriban foglalkoztatták: magánéleti bonyodalmak, homoszexualitás, eutanázia, öngyilkosság, prostitúció, testi fogyatékosság stb., és ami különösen figyelemre méltó (és számomra szimpatikus), hogy semmi politika! Mára ez valahogy megfordult. Bármi is legyen a téma, valahogy mindig a politikánál kötnek ki a beszélgetők, sajnos…
    Tetszett az is, hogy a könyv végén a sajtóvisszhangokból negatív és pozitív véleményeket egyaránt beválogattak. Mára ez is teljesen egyoldalúvá vált: csak a tömjénezés (pl. fülszövegek), vagy a sárdobálás megy…

Juanita81
Szilágyi János: Halló, itt vagyok!

Elejétől a végéig szórakoztató könyv, igazi retró-feelinggel.

Carmilla

Más dolog elképzelni egy pofont, és más dolog kapni.

212. oldal, Hétköznapi karácsony (Zeneműkiadó, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: pofon
Carmilla

(…) A hit tehát tartást ad, de nem jogosít fel erőszakosságra. A hit nem fél deci pálinka, amit erőnek erejével a pajtásomba akarok tölteni, ha én már a hatása alatt vagyok. Ön pedig ezt teszi. Ne próbáljon meg mindenáron meggyőzni az Ön meggyőződéséről.

48. oldal, Az örök élet titka (Zeneműkiadó, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: hit · meggyőzés · meggyőződés
Carmilla

(…) Sosem ment a fejembe, hogy aki rajtakapja a párját egy másikkal, miért az idegent kezdi ütni, miért nem a hozzá közelállót pofozza fel.

229. oldal, Koholt vád (Zeneműkiadó, 1986)

Carmilla

– Minden emberi kapcsolatom megszűnt, légüres térben élek. És tudja, ebben is ugyanazt a föloldhatatlan kettősséget érzem; egyfelől nagyon hiányzik az emberek közelsége, másfelől tökéletesen megértem őket, hogy nem nyitják rám az ajtót, nem telefonálnak, mert árad belőlem a rosszkedv, a levertség, a mérhetetlen pesszimizmus. Ki szeret ilyen emberrel szót váltani? Senki.

259. oldal, A kör bezárult (Zeneműkiadó, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
Carmilla

(…) Mi történik, ha az összes lámpát bekapcsolom?… Bennem attól még ugyanúgy sötétség van.

259. oldal, A kör bezárult (Zeneműkiadó, 1986)

Carmilla

Aki úgy érzi, hogy neki sikerült a végső, az igazi, a tökéletes boldogsághoz eljutnia, az becsapja magát. A soha el nem érhető boldogság felé vezető úton sikereket elérni, eredményeket felmutatni, valamire jutni – az az igazi boldogság.

262. oldal, Mit ér a boldogság? (Zeneműkiadó, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Carmilla

Ha valaki boldogtalan, az ne éljen. Mi értelme akkor az egésznek?

118. oldal, Boldog halott nincs (Zeneműkiadó, 1986)

Carmilla

(…) Ha más nem volt, megittam a Figaró arcvizet vagy a kölnit, de az is előfordult, hogy megittam a barátom magnópucolásra használt denaturált szeszét. Szóval, ha nem volt valami rendes ital, bármit megittam, mert képtelen voltam másképp dolgozni.
     – Mi a foglalkozása?
     – Gépkocsivezető vagyok.

144-145. oldal, Feltápászkodás (Zeneműkiadó, 1986)

Carmilla

Mindannyian furcsák vagyunk, különcök, érdekesek, érthetetlenek és mások. Mások, mint a többiek. Ebből következően a többiek mások, mint mi. Ha ezt belátjuk, akkor ritkábban fogunk felháborodni az 1-es buszon. Ennyi az egész.

195. oldal, Felháborító! (Zeneműkiadó, 1986)

Carmilla

(…) Azt hiszem, mindenki úgy próbálja az életét alakítani, hogy az számára kedvező legyen, még akkor is, ha ez másoknak visszatetsző.

35. oldal, Gyerek mindenáron (Zeneműkiadó, 1986)