Útvesztő 4 csillagozás

Szilágyi Cs. Tibor: Útvesztő

Az Útvesztő misztikus utazás. Az életen magán felháborodott elme útkeresése valahol önmagán kívül, a fantázia, az álom és a valóság határán. Kalandok Kelet mesés tájain, az utcai harcosok sötét világában, a komputerizált jövőben és a budapesti valóságban, más dimenziók démonai és a hozzánk hasonló, hétköznapi alakok között. Regények, novellák, versek és filmtervek. Szilágyi Cs. Tibor ha az életet túléli nagyszerű író, zenész vagy filmrendező lehetett volna. Hősei kivételes, mégis magányos alakok, akik egyedül állnak az egész világgal szemben. Életük állandó küzdelem az életben maradásért, az egyetlen esélyük mégis a halálba menekülés.

Duna International, Budapest, 2005

Szilágyi Cs. Tibor: Útvesztő

Az elején még egyáltalán nem tetszett, jóval alacsonyabb pontszámról indult az egész, de a végére azért csak feljött… A disznó évét pokolian untam: terjengős és semmitmondó, nem vezet sehonnan sehová, kusza és értelmetlen. Kihagyható! A versek és dalszövegek (magyar és angol nyelven) hullámzó színvonalúak. A legerősebb írás szerintem egyértelműen a Vadludak Budapest felett: egy zaklatott, sodró, különleges utazás ez. A filmelemzések/filmkritikák is jók (David Lynch!), és a könyvvégi rövidebb valamik (tárcák?) szintén. A lapokon véletlenszerűen felbukkanó családi fotók pedig nem hagynak kétséget afelől, hogy emlékkönyvet tartunk a kezünkben, sajnos.

AnneTheCat
Szilágyi Cs. Tibor: Útvesztő

Amikor azt hiszed, hogy a te helyzeted borzalmas, majd elolvasol egy könyvet és felmerül benned, hogy hol állsz te attól, hogy borzalmasnak nevezhesd azt, ami körül vesz?
EZ az a könyv, ami hasonlókat vált ki az emberből.
Ugyan a sötétség és a kilátástalanság itatja át a könyv minden egyes oldalát, mégis úgy érzem, hogy pozitívan hatott rám, hiszen annak ellenére, hogy eltelt már egy idő azóta, hogy olvastam, van, hogy eszembe jutnak mondatok, helyzetek a könyvből, amik jobb irányba terelnek. A könyvben szereplő írások szereplői javarészt tökéletes elrettentő példák, egészen jól láttatja a szerző, hogy mi mihez vezet.
Sajnálom, hogy csak ennyi maradt az olvasók számára a tehetséges író/költő/zeneszerző/zenész/forgatókönyvíró/rendezőből, túl korán ment.

Carmilla

Ki alacsonyítja le az emberek hetvennyolc százalékát, hogy úgy viselkedjenek, mint valami automaták, gépek?
    Mindenki érzi, hogy szar van a palacsintában, de valamiért senki nem szól, tűrjük ezt a rohadt világot.

108. oldal, Morpheus (Duna, 2005)

Carmilla

Tudat alatt érezzük, hogy börtönben élünk?

75. oldal, Morpheus (Duna, 2005)

Csak egy megalázott
a fájdalmat
amire nincsenek szavak
hogy tudod jól
csak egy rabszolga vagy

207. oldal, /vers cím nélkül, részlet/ (Duna, 2005)

Carmilla

a lakásodra még élve érkezem,
de a testedet
már rég nem élvezem

343. oldal, TE /részlet/ (Duna, 2005)

Carmilla

Minek élni, ha az ember nem válhatott azzá, aki lenni akart? És főleg: nem szégyen-e egyáltalán életben maradni mindazok után, amin keresztülment?

362. oldal, Vadludak Budapest felett - pszichotikus utazás - (Duna, 2005)

Carmilla

(…) Ezzel nem akarom elleplezni utálatomat, mert a tévé sorozatok nélkül is gyártja az embereket valósággal, szub- és kultúrástul. Fogyasztói szokásokkal, egyenvéleménnyel fölszerelt kis egyedek kerülnek ki a nappalinak nevezett gyárból, hogy aztán szintén termelni induljanak, a folyamat szinte ördögi.

454. oldal, "Jöjj és szeress!" (Duna, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: televízió
Carmilla

Jamaicában füvet szívnának, nálunk a Vad angyalt zabálják tonnaszám.

455. oldal, "Jöjj és szeress!" (Duna, 2005)

Carmilla

És a műparkok, a szemerkélő esőben, a satnya, élettelen fákkal, ez aztán végképp betesz neki.
    Csoda, hogy az itt lakók nem követnek el kollektív szuicidomot, a mindennapi katatón sokk hatására. Ezért van a tévé, meg az egész politika, hogy nyugton tartsák ezeket a nyomorultakat.

109. oldal, Morpheus (Duna, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: politika · televízió
Carmilla

– Ne félj, kicsim, te közénk tartozol!

32. oldal, Thanatos (Duna, 2005)

Carmilla

…ha valamit igazán gyűlöl az anyjában, akkor az az esti tévénézés, az, hogy mindenféle szemét szarral tömi a fejét, mérgezi a levegőt a helyen, amit az otthonuknak nevez.

91. oldal, Morpheus (Duna, 2005)