Posztpetőfi ​Sándor: Bábuk ura 3 csillagozás

Összes barguzini versek és magyarnóták
Szilágyi Ákos: Posztpetőfi Sándor: Bábuk ura

A kéziratok a legkülönfélébb szibériai és transzszibériai lelőhelyekről kerültek elő: részben Alekszandr Petyofi (magyarán: Posztpetőfi Sándor) kései burját, mordvin, cseremisz és szkíta leszármazottai őrizték meg kegyeletből ezeket az ő számukra tökéletesen érthetetlen, mindazonáltal szent családi ereklyeként tisztelt szövegeket, részben a cári Ohrana, a szovjet Cseka, az NKVD és a Katorga i Gulag nemrég megnyitott archívumaiban maradtak fenn – többnyire a feljelentésekhez csatolt hiteles másolatok formájában."

Szerzőről: Szilágyi Ákos (1950): József Attila-díjas és Babérkoszorú-díjas költő, esztéta, szerkesztő, Pulitzer-emlékdíjas közíró, Oroszország-kutató, habilitált egyetemi docens.

Noran, Budapest, 2017

LuPuS_007 P
Szilágyi Ákos: Posztpetőfi Sándor: Bábuk ura

Szilágyi Ákos: Posztpetőfi Sándor: Bábuk ura Összes barguzini versek és magyarnóták

Az egész 5 csillagról indult, mert tényleg érdekes az 1956-ban meghalt DNS alapján azonosított kaukázusi nő, tényleg Petőfi Sándor.
Majd 50-70 oldal Petőfire hajazó, időnként Arany, József Attilába váltó költői képek mellé behozza az aktuál politikát és innen számomra egyenes zuhanó repüléssel tart a talaj felé amit Hernyó család költészetével erősít meg.
Petőfit, Aranyt és József Attilát talán 100 év múlva is olvasnak/tanítanak majd, ám szerzőnk nem középiskolás fokon nem fog tanítani senkit……………….szerintem

tengshilun IP
Szilágyi Ákos: Posztpetőfi Sándor: Bábuk ura

Az a gond, hogy írtam erről a könyvről egy recenziót, és mivel lehetséges, hogy azt közölni is fogják, ezért durva illetlenség lenne akár csak részleteket átemelni ide. Úgyhogy összefoglalom: kellemes politikai pamflet, Orbán Viktor és/vagy Fidesz szimpatizánsok számára azért lenne kötelező, hogy lássák, van olyan ember ma Magyarországon, aki képes uszkve 200 oldalnyi verset megírni csak azért, hogy kritizálja a kétharmados álmot.
És akkor el is érkezünk a kötet korlátaihoz: jó a 10. oldalon, jó a 20. oldalon, sőt, a 30.-on is az; de amikor a százvalahányadik oldalon is lényegében ugyanazt olvasod (merthogy a versek témájuknál és a formai jellemzőiknél fogva igen behatároltak), akkor már azért a rendszerkritika is unalmas egy kicsit. Nem azért, mert kritika, hanem azért, mert ugyanazt szajkózza az egész köteten keresztül. Nem tud sokszínű kritikával élni.
Eddig a tartalomról, a formai részéről pedig annyit, hogy a Petőfi verseit utánzó stílus miatt kis könnyed, ütemes alkotások ezek, de ha valaki esztétikai gyönyört, vagy magasköltészetet keres (nem tudok most jobb szót, mint ezt), akkor NE ezt a kötetet válassza.

CIKÁZNAK ÁT

cikáznak át a gondolat
mint zúgó paripák –
egyeztetni ma nem divat
rab igét s rabigát

lakáj urára ránevet
dicséri ostorát
szivet cserél ha kell s nevet –
adja az ostobát

de egyszer ennek vége lesz
s megszületik a vád:
király király te tetted ezt –
érdemelsz gyors halált

látod szemük? nézd hány örül
levervén koronád
egy sincs ki akkor könyörül –
szolgáid legkivált

kivált ki ma itt énekel
és lovat ad alád
hátba döfni majd álnokul
nem lesz rest a galád

mindennek újra neve lesz
a tű fokán nem jutsz át
mert mind itt marad ami rossz –
s néven nevez hazád

Kuszma P

száll a turul hát csak szálljon
szálljon mintsem szája járjon
de akárhová is szálljon
vele szállni ne muszájjon –
éljen a magyar szabadság éljen a haza!

147. oldal, Turul-nóta

síppal-dobbal kétharmaddal
megszavazta a nép

86. oldal, VERÉBKASZÁRNYA

nekem ugyan tökre mindegy
hol a haza? ott egy – itt egy
egyik fenn – ég magosában
másik lenn e kőmozsárban