Galaktika ​62. 5 csillagozás

Sziládi János (szerk.): Galaktika 62.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1985

A művek szerzői: Roger Zelazny, Alexei Panshin, Szerdahelyi István, Hargitai Károly, Bogáti Péter, Nemere István, Herbert W. Franke, Brian W. Aldiss, Hosi Sinicsi

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika


Várólistára tette 4


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Sziládi János (szerk.): Galaktika 62.

Roger Zelazny: A Mars rózsája – hangulatos „old Mars” történet, amelyben egy költő a marsi művészetet tanulmányozza, és rádöbben, hogy egy alkotás értelmezése akár egy civilizáció sorsát is befolyásolhatja. (4/5)
Alexei Panshin: Hogyan fedezte fel Georges Duchamps a világ meghódítására szőtt összeesküvést? – egyperces abszurd. Fogalmam sincs, hogy nevetnem kéne-e, vagy a fejemet csóválnom.
Bogáti Péter: Az eljátszott teremtés – sokrétű társadalmi/vallásfilozófiai gyökerű történet, amelyben egy űrexpedíció tagjai egy idegen eredetű könyvet próbálnak értelmezni. Hihetetlen potenciál van benne, ugyanakkor viszont hatalmas lyukak is tátonganak a történet szövetén. (3,5/5)
Hosi Sinicsi: Elvesztettük barátunkat – kisiskolásoknak valószínűleg tanulságos lenne ez a kis szösszenet, de felnőtt olvasóknak nem ajánlom.
Nemere István: Kísérletek – afféle matrjoska-novella, amely azt mutatja meg, hogy az univerzumban mindig van egy még tágabb nézőpont. Kezdetben ötletes, de hamar önismétlővé válik (3/5)
Herbert W. Franke: Balra van a halál – egy jó fizikai alapötlet, amire egy józan ésszel teljesen értelmetlen történetet épít fel a szerző. Szöveges matekpéldát is láttam már jobbat. (1,5/5)
Herbert W. Franke: Zárt terület – hidegháborús ihletésű novella egy tudósról, aki egyre inkább elveszíti a valósággal való kapcsolatát. Az ócska, színpadias csattanó viszont nagyon nem kellett volna bele (3/5)
D. F. Hannigan: A vén Rutherford doktor – eltalált hangulatú gótikus rémtörténet a XIX. század végéről, egy alkimistáról és rögeszméjéről. (4/5)
Brian W. Aldiss: Ámen és kész – szatirikus novella egy olyan világról, ahol az ember a gépekhez imádkozik és tőlük vár útmutatást (4,5/5)
Steve Cartmill: Sürgős küldetés – eléggé túlírt kémtörténet, amelyben csak a kitalált nevek és helyszínek próbálják elfedni, hogy a világháborúról szól. Magánál a novellánál sokkal érdekesebb a novella háttere: a szerző ugyanis meglehetős pontossággal ismertette az spoiler működési elvét egy évvel azelőtt, hogy azt nyilvánosságra hozták volna. (3/5)

5 hozzászólás
atomarcú P>!
Sziládi János (szerk.): Galaktika 62.

Érdekes, színes válogatás a Galaktika második folyóiratszáma. Nincs már tematika, a hangsúly a sokoldalúságon van, a novellák mellett jó néhány rovattal. Előbbi kategóriában a legerősebbek Roger Zelazny, Brian W. Aldiss, Bogáti Péter és Cleve Cartmill írásai. Az utolsó értékét legalább annyira köszönheti az eredeti megjelenése körüli szenzációs „legendának”.
A cikkek sorából Kuczka Péter a szerkesztői előszóban rögtön támadó pozícióba helyezkedik, és a könyvpiac árdrágító hiénáit ostorozza. Megtudhatjuk még, hogy Lukács Györgynek semmi köze nem volt a sci-fihez, a szovjetek is láttak ufókat, és kapunk egy furcsa, félvak összegzést a japán tudományos-fantasztikus irodalomról, aminek kihagyásai jellemzően fontosabbnak tűnnek, mint amikről valójában szót ejt. Kissé lesajnáló kritikákat is olvashatunk Vladimir Páralról és Michael Endéről, érdekes belegondolni, talán ez is közrejátszott abban, hogy mindkét szerző művei végül az Európánál jelentek meg, nem a Móránál off. Jaschik Álmos fantasztikus, hátborzongató képeit jó elnézegetni, a filmrovat pedig elég nyilvánvaló rendszerezgetésbe kezd, amiről a végére bebizonyítja, hogy nem is igazán érdemes foglalkozni vele. off Lezárásként egy soha el nem készült, tematikus sci-fi lexikon két szócikke érkezik. Ebben kábé minden is benne volt. Magyarok, külföldiek, szórakozás, okosságok… Volt jobb, és lesz is, de ez a szám attól még teljesen rendben van.


Hasonló könyvek címkék alapján

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 1.
Burger István (szerk.): Galaktika 338 XL
Ficsor Zoltán (szerk.): X Magazin II/1 (2.)
Koch György (szerk.): Elképzelni az elképzelhetetlent 2
HiperGalaktika 01
Kuczka Péter – Kulin Katalin (szerk.): Riadó a Naprendszerben
Michaleczky Péter (szerk.): A hipertér vándorai
Németh Attila (szerk.): GFK 300
Dan Abnett (szerk.): Sabbat hadjárat
Isaac Asimov – Martin H. Greenberg (szerk.): Gyilkos idő