Buddha ​tudat – Zen buddhista tanítások 0 csillagozás

Szigeti György (szerk.): Buddha tudat – Zen buddhista tanítások

Egy napon Ikkjú felment a Hiei-hegyre, ahol zarándokok gyűltek össze, hogy megtekintsék a templomok szútra-gyűjteményeit. Ikkjú letelepedett egy fa alá, és elszunyókált. A közeli főtemplom apátja kijött, és így korholta:
– Ma mutatjuk meg a szent szövegeket! Itt nem lehet aludni! Takarodjon innen, maga szentségtörő tökfilkó!
– Mi jobb? Papírra nyomtatni a buddhizmust, vagy megvalósítani a szívben? Jómagam az utóbbit választom, úgyhogy hagyjon magamra!

190 oldal · ISBN: 9637310460 · Fordította: Szigeti György

Amikor éhes vagyok, eszem

Egyszer egy szerzetes megkérdezte Paj-csangot:
– Mester, teszel erőfeszítéseket az úton?
– Igen.
– Milyeneket?
– Amikor éhes vagyok, eszem. Amikor álmos vagyok, alszom.
– Hát nem ezt tesszük mindnyájan?
– Nem, mert amikor esztek, megállás nélkül töritek a fejeteket, amikor aludni tértek, folyton álmodoztok.

A gyümölcs

Valamennyi szenvedés egy megvilágosodás-csíra, hiszen a szenvedés ösztönzi a halandókat a bölcsesség kutatására. Te csak azt mondhatod, hogy a szenvedés hozza létre a buddhaságot, azt viszont nem, hogy a szenvedés a buddhaság. A tested és a tudatod a szántóföld. A szenvedés a mag, a bölcsesség a rügy, és a buddhaság a gyümölcs.
(Bódhidarma)

chhaya>!

A nem-tudom a te kincsed

Ha megtartod a nem-tudom tudatot százszázalékosan, akkor a démonjaid nem lelnek téged sehol. A szenvedés nem talál téged sehol. Miközben megtartod a nem-tudom tudatot, nem érint téged sem a karma, sem a nehézség, sem az élet, sem a halál, sem a jövés és a menés, sem a jó és a rossz – vagyis egy szóval, semmi sem érint téged. Ez a nem-tudom a te legértékesebb kincsed, vele mindent megtehetsz. A nem-tudom nem függ Istentől vagy Buddhától, a hínajánától, a mahájánától vagy a zentől. Nem függ élettől vagy haláltól.
(Szung Szán)

Gyakorlás

Egyszer egy szerzetes megkérdezte Nan-csüant:
– Hogyan gyakoroljunk?
– Mit tudom én!?
– Gyakoroljunk egyáltalán?
– Én nem tudlak akadályozni.
– Hogyan kellene gyakorolnom?
– Tedd azt, amit éppen teszel, s ne kövess másokat!

Hal

Egyszer Rjókan egy fiatal szerzetessel vándorolt. Megálltak egy teaháznál, ahol étellel kínálták őket. Az ételben hal is volt, amit a fiatal szerzetes érintetlenül meghagyott, miként az ortodox buddhisták közt szokás, Rjókan azonban habozás nélkül bekapta.
– Az ételben hal is van – szólt a fiatal szerzetes.
– Bizony, és milyen finom – válaszolta Rjókan mester vigyorogva.

王狐狸>!

A tudás tévedés, a tudatlanság pedig zűrzavar.

42. oldal - A mindennapi tudat az út