Levelek 2 csillagozás

Sziénai Szent Katalin: Levelek

Szent Katalin leveleit már életében elkezdték gyűjteni. Kortárs feljegyzéséből tudjuk, hogy „családjának” tagjai a nekik szóló leveleket lemásolták és elküldték egymásnak, hogy mások is meríthessenek tanításukból. Így jöttek létre a kisebb, lelki épülés céljából gyűjtött levélcsoportok.
Az első nagyobb méretű gyűjteményt egy tanítvány, Ser Cristofano di Guano Guidini állította össze Katalin halála után. Cristofano ugyanis mint jegyző tudta, hogy az írásos dokumentumoknak később milyen nagy értéke lesz, ezért hamarosan és a számára elérhető legszélesebb körből összegyűjtötte a leveleket.
Francesco Buonconti is gyűjtötte a leveleket. Ez a gyűjtemény később Volunnio Bandinelli bíboros birtokába került és a ő hagyatékával származódott tovább. A múlt század első felében még forrásként használták, utána elveszett.

Szent István Társulat, Budapest, 1983
892 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633602378 · Fordította: Csertő György

aled>!

A lélek, aki ismeri önmagát, a legnagyobb kegyelemnek tartja a szenvedést.

Kapcsolódó szócikkek: kegyelem · szenvedés
aled>!

„Viseld csak el ma, én lelkem. Holnap talán véget ér életed. Gondold csak meg, hogy meg kell halnod és nem tudod, mikor."

Kapcsolódó szócikkek: halál
aled>!

És eszi ezeket a gyümölcsöket saját akaratának ízlése szerint, azaz önként esik a halálos bűn vétkébe, amit az önszeretet érlel. Ó, tudod, mennyire veszedelmes ez? Annyira, hogy megfosztja az embert az önismeretétöl, amelyből az alázatosság erényét megszerezhetné…

aled>!

…a legnagyobb szenvedést érzi, mivel igen rendetlenül szereti önmagát. Így tehát az akarat az, ami a szenvedést okozza: vesd el az önakaratot és megszűnik minden szenvedés. Mi módon lehet megszabadulni tőle? Úgy, hogy levetjük a régi embert, önmagunkat, és magunkra öltjük az új embert.

aled>!

A szenvedés oka ebben az életben is, a pokolban is az önakarat. Mi módon lehet megszabadulni ettől az akarattól…

aled>!

A halál fája ez, aminek gyökerei a gőgben vannak. A gőgből születik az önszeretet és az önszeretetből a gőg; mert amint az ember ilyen szeretettel szeret, eltelik önmagával és összes gyümölcsei halált szülnek, megfosztvána lelket a Kegyelem életétől.

aled>!

A lélektől a kegyelem életét senki sem veheti el, ezért senki sem árthat neki annyit, amennyit árt önmagának, amikor gyűlölködik. Az embert a gyűlölet és a szeretet emeli fel a keresztre.

Kapcsolódó szócikkek: kegyelem · kereszt
aled>!

…a szenvedések megtisztítják a lelket bűneitől és hibáitól, gyarapítják benne a kegyelmet […].

aled>!

A bűnnel az ember elveszíti a teremtésben kapott méltóságát, és az ördög adósa lesz.