Energia, ​civilizáció, szintézisigény 1 csillagozás

Szergényi István: Energia, civilizáció, szintézisigény

Az energiáról gondolkodni – szerteágazó hatása miatt – globális rálátást indokolna, nem csupán a természettudományok és a technológia szempontjából, hanem geopolitikailag is, továbbá az emberi tudás és viselkedés, valamint a világ sok más problémájának ismeretét.
A témakör megkívánná, hogy a közvélemény, főként pedig a döntéshozók megismerjék és megértsék az energia fontosabb összefüggéseit – írja bevezetőjében a szerző.
Szergényi István, a kiváló energetikai szakember szíve utolsó dobbanásáig a magyar energiapolitika szüntelen jobbítását kívánta szolgálni. Eközben tudományos érdeklődése és irodalmi tevékenysége egyre inkább kiterjedt a rendszerezés, a mind bonyolultabb világenergetika megértése, valamint a szintézis keresésének irányába. Ebben a témakörben alkotott maradandót, a könyv olvasója e munka eredményeit ismerheti meg.

>!
Typotex, Budapest, 2015
254 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632798585

Kiemelt értékelések

ppayter>!
Szergényi István: Energia, civilizáció, szintézisigény

„Az Energia, civilizáció, szintézisigény ránézésre nem különösebben vonzó, külsőre átlagos, költséghatékony tankönyvre vagy más egyetemi kiadványra emlékeztet, ám ez csak részben utal a tartalomra. Persze használható tankönyvként – gyakorlatilag minden olyan kurzuson, ahol az energetika kérdése előkerülhet és számít a közgazdasági, illetve kulturális/civilizációs nézőpont –, ahogy a felépítése, szerkesztése, az egészen triviális kifejezéseket és fogalmakat magyarázó lábjegyzetek is ezt a vonalat erősítik, ám a kötet ötven-hatvan százaléka simán elmegy népszerű ismeretterjesztésnek is.

Érdekes, hogy milyen vékony a határ szakkönyv és ismeretterjesztő irodalom között. A tankönyves stílusjegyeket elhagyva, izgalmasabb dizájnnal és a jelenleginél is olvasmányosabb szöveggel, egy kicsit kevesebb adattal, több illusztrációval és egy kis humorral jóval szélesebb kört is meg lehetne szólítani.

Már rég nem a korlátlan (vagy legalábbis annak tűnő) energia korában élünk, az erőforrások érezhetően csökkennek és az energiaigény növekedésének hatásait is nap mint nap tapasztaljuk. Ha másért nem, legalább az alacsonyabb számlaösszeg miatt figyelünk az eszközeink energiafogyasztására, de komolyabban aligha merülünk el a részletekben, pedig érdemes lenne. Szergényi ebben nyújt segítséget, rengeteg érdekes és fontos összefüggésre mutat rá, és ez az, amitől univerzálisan ajánlható lesz a könyv.”


Bővebben, @Renningan gondolataival kiegészítve: http://kultnaplo.blogspot.com/2016/03/szergenyi-istvan-…


Hasonló könyvek címkék alapján

Michael Roaf: A mezopotámiai világ atlasza
Kákosy László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája
Gábris Gyula – Probáld Ferenc – Szabó Pál (szerk.): Európa regionális földrajza I-II.
Gábris Gyula – Marik Miklós – Szabó József: Csillagászati földrajz
Szabó József (szerk.): Általános természetföldrajz I-II.
Kovács Zoltán: Népesség- és településföldrajz
Wolfgang Behringer: A klíma kultúrtörténete
K. A. Ribnyikov: A matematika története
Bereczkei Tamás – Hoffmann Gyula: Gének, gondolkodás, személyiség
Kiss Dezső – Horváth Ákos – Kiss Ádám: Kísérleti atomfizika