A ​világirodalom története 96 csillagozás

Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története Szerb Antal: A világirodalom története

„Ha ​a három pompás köteten, a világirodalom regényes életén, mohón és szinte megállás nélkül átvágtuk magunkat, s az első kábulatból ocsúdva visszaidézzük a szinte fizikai jóérzést, amit a rohanás okozott, rájövünk, hogy fiatalságunk támadt fel, és sodort szeszélyes törtében magával…

Csak a húszas éveink ismerték a céltalan vélemények, sommás ítéletek pergőtüzét, az értékelések és újjáértékelések, a felfedezések és megtagadások, a célzások és idézetek záporozást, a vélemények fuldokló bőségét, érvek és ellenérvek kifogyhatatlan csatáját. A hajnalig tartó baráti vitákon alkoholnál részegítőbben szállt fel a könyvek gőze, megülte agyunkat, hogy támolyogva mentünk ki a szabad levegőre. Térben és időben milyen felelőtlen száguldás volt ez, népek és stílusok, egyének és korszakok seregszemléje, micsoda távoli szellemek lettek barátainknál bizalmasabbak, szerelmeinknél ismertebbek számunkra, mennyi titok részesei voltunk, miket életük és műveik sugalltak. Voltak kegyencek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1941

Magvető, Budapest, 2006
Magvető, Budapest, 2000
Magvető, Budapest, 1994
924 oldal · ISBN: 9631419770

Johann Wolfgang Goethe · Heinrich Heine · Publius Ovidius Naso · Walt Whitman

Szerb Antal: A világirodalom története

Így kell az embereket rávenni arra, hogy Homéroszt olvassanak. Mert normális embernek egyébként eszébe se jutna. Aztán jön ez az Anti (nekem már csak Anti, több, mint 1000 oldal után), és az ember egyszerre csak mindent el akar olvasni. Nem csak Homéroszt, nem csak az összes görög-római drámát, és nem csak Shakespeare összes műveit, hanem mindent, amiről csak szó esik… Wow!

Lobo P
Szerb Antal: A világirodalom története

Ezt olvasva az embernek kedve támad mindent elolvasni a kezdetektől.

AnnieW
Szerb Antal: A világirodalom története

A könyv, aminek hatására eldöntöttem, hogy magyar tanár szeretnék lenni. :) Imádtam. Kedvet kaptam mindent elolvasni a kezdetektől, van, amit újra. Csak ajánlani tudom.

postmodjane
Szerb Antal: A világirodalom története

Szeretném komótosan, mélázva olvasni teával Unicummal.
Szeretném, hogy sok olvasója lenne.
Örülök, hogy megírta Szerb az Irodalom történetét.

Lédiell
Szerb Antal: A világirodalom története

Alapmű. Az olvasás szerelmeseinek és azoknak, akik vágynak erre a szerelemre. Gimnáziumi irodalmi tanulmányok elmaradhatatlan segítője, szinte tankönyv jelleggel. Tényleg olvastatja magát és cseppet sem avult el, legfeljebb itt-ott patinássá vált. Csak egyet sajnálok, hogy azóta született kedvencekről Szerb Antal még nem írhatott. Pl. úgy elolvasnám, mit szólt volna a Mester és Margaritához. Ha érdekel egy könyv vagy író, aki szerepel benne, először itt nézem meg, hogy képben legyek.

molke P

6 csillag!
Én nem gondoltam soha, hogy egy ilyen komoly tudományos munka ennyire szórakoztató lehet! A szerző a világirodalmat komplexen vizsgálja, együtt a történelmi korral, az utókor ítéletével – fűszerezve a saját, velős megállapításaival. Köszönet ezért a felfedezésért a könyvtesóimnak és @Trixi_Adzoa-nak, aki olvasásra kiválasztotta nekem.
Komoly témája ellenére rendkívül olvasmányos, laikusként is élvezetes volt. Amikor ismerősre akadtam – szerző vagy mű – nagyon elégedett voltam magammal :)
Legkevésbé a modern irodalomról szóló részek tetszettek, de erről itt írtam:
Volt egy-két meglepő pongyolaság a könyvben
(Csakhogy ez az érces stílus igazán szép és érces.; Börne a szabadság közeli nagy, végítéletszerű diadalát jósolja olyan eseményekből, amelyek a józan ész számára éppen az ellenkezőjét jelentik és viszont semmisnek nyilvánítja a reakció egymásra halmozódó újabb és újabb diadalait.).
Szóval mínusz egy csillag, összesen 5.

Trillian
Szerb Antal: A világirodalom története

Igen élvezetesen mutatja be a világirodalom történetét. Szerb Antal stílusa nagyon tetszett, még a saját véleményét is beleírta. Szinte minden művet kedvem támadt a könyv miatt elolvasni. Érettségihez vagy csak érdeklődőknek ajánlom, még ha nem is értenek az irodalomhoz. Én is élveztem és értettem laikusként.

mamszi
Szerb Antal: A világirodalom története

Érettségire mert kellett, aztán mert tetszett. Olvastatja magát, mint egy Agatha Christie regény.

szikszai_2 P
Szerb Antal: A világirodalom története

Eddig is szeretem a világirodalmat, de ennyi mindent nem tudtam róla. Zseniális könyv az elejétől a végéig! Kötelező irodalom lehetne minden irodalom tankönyv helyett, mert olvasmányosabb és motiválóbb mint bármelyik. Arra ösztönöz, hogy még többet olvassunk, illetve új könyveket fedezzünk fel általa.

Frank_Spielmann I

Vannak, akik szórakozásból olvasnak, és vannak, akik műveltségüket akarják olvasmányaikkal gyarapítani; de én a harmadik olvasóra gondolok, arra, akinek az olvasás életfunkció és ellenállhatatlan kényszer – csak ez az igazi olvasó.

(Előszó)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás · olvasó
Frank_Spielmann I

Joyce-nak az egész világon igen nagy tekintélye volt, mint sok mindenkinek, akit senki sem ért meg, de senki sem meri bevallni.

Frank_Spielmann I

…a legnagyobb költők, úgy látszik, még élve megírják mennybemenetelüket…

A görögök - A dráma

Tíci SP

A jók sorsa ezen a földön a kegyetlen halál. Ez az ismertetőjelük.

Második fejezet - Az ókeresztény irodalom: Az első századok (Scorpiace)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Frank_Spielmann I

– a valóság ugyanis sohasem annyira valószínű, mint egy realista regény.

A felvilágosodás - Angol klasszicizmus

zoja

Az újklasszikusok feje Kallimakhosz. Tudós, filológus költő, verseit idézetekkel, utalásokkal tömi tele, amelyeket csak tudós és költő kartársai értenek meg; és nyilván magában örül, hogy azok sem mindig.

Frank_Spielmann I

…a rossz könyveknek szabadon kell a nyilvánosság elé kerülniük, hogy az emberek szabadon választhassák a jót.

A barokk - Északi barokk

Frank_Spielmann I

Az eredetiség modern, romantikus találmány, Catullus éppoly kevéssé ismerte, mint Shakespeare.

A római irodalom - A köztársaság kora

Kapcsolódó szócikkek: Caius Valerius Catullus · eredetiség
Frank_Spielmann I

Az ostobák elolvasnak egy könyvet, mondja [La Bruyére], és egyáltalán nem értik; a középszerű szellemek azt hiszik, hogy tökéletesen értik; a nagy szellemek olykor nem értik egészen: homályosnak találják benne, ami homályos, aminthogy világosnak találják azt, ami világos: a „szép szellemek”, tetszelgők, homályosnak akarják találni azt, ami egyáltalán nem az és nem akarják megérteni, ami nagyon is érthető.

A barokk - A franciák nagy százada

Frank_Spielmann I

A táj szeretete nagyvárosi vonás; az után vágyódunk, ami messze van.

A görögök - A késői görög irodalom

Említett könyvek