Piros ​tojás, tapsifül 2 csillagozás

Szepesi Attila: Piros tojás, tapsifül

Több mint fél évszázad távolából látom gyerekkorom húsvétjait, beregszászi kertünk sárga és fehér nárciszai között a piros tojásokat. És hallom messziről ma is a harangok kongását, a harangokét, melyek az embertelen idegen uralom parancsára negyven esztendeig nem szólalhattak meg. Sokfelé megfordultam azóta, laktam Szegeden és Pécsett, a Jászságban meg Óbudán, de azoknak a hajdani húsvétoknak a hangulatát azóta sem tudom elfelejteni. Ebben a a kis mesében azt szerettem volna elmondani a mai gyerekeknek, hogyan képzeltem el valaha az ébredő természetet, az ibolyák és nyulak, rókák meg szentjánosbogarak készülődését a tavasz ünnepére.
    Az első fénykép, melyen a húgom meg én vagyunk láthatók, 1947-ben készült, amikor a mese játszódik, a második fénykép akkor készült rólam, amikor a kis történetet megírtam.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Tisza hangja Bába

Bába, Szeged, 1999
60 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639144363 · Illusztrálta: Majzik Andrea

Szepesi Attila: Piros tojás, tapsifül

Hogy ez milyen kedves mese!
Véletlen botlottam bele, szünidei tojásos feladatomhoz keresgélve, s bár a borító nem hívogatott, mégis belekukkantottam itt is, ott is, és a szöveg mindenütt csalogatott. Így hát vettem a bátorságot és Nyúlapó nyomába eredtem, hogy megtudjam, hova megy azzal a nyikorgó-nyekergő tojással megrakott talicskával. Illetve először azt, hogy miért nem megy már? Többet nem árulok el, tessenek utánajárni! :-)
Igazi tavaszi, húsvéti mese, kedves állatkákkal, kedvencem a versfaragó borz, akinek nem is volt borzasztó a versikéje, s a könyv végére a meseolvasó/hallgató is együtt fütyüli/zümmögi a mező népével. És nagyon szép, lírai természeti leírásokkal tarkítva láthatjuk magunk előtt a húsvét előtti rét egy napját.
Egyedül az illusztrációk nem tetszettek: lehet, hogy népszerűbb lenne a könyv bájosabb képekkel. :-(
Olvassátok f-el! Nagyobb óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánlom.

Uzsonna >!

Zümmögve szálldostak a bogarak a délutáni verőfényben.
    Kerülgették a virágokat, a sugárszirmú martilaput, a hosszú szárú gólyahírt, a fűszálak közt megbúvó ibolyát.
    A dongók mély hangon húzták: „Verset ír a hóvirág…”, a darazsak továbbzöngicsélték a dallamot: „fehéren fehéret…” A méhecskék, akik legszívesebben a százszorszép szirmára települtek, cérnahangon zümmögték: „Gólyahír meg ibolya…”
    „…Sárga pöttyöt, kéket” – zárta le a strófát a katicabogárka, és miközben átszállt az Ibolyásdomb felett, azt figyelte, kinyílt-e már a szellőrózsa.

Uzsonna >!

…Szállt, szállt a katóbogárka. Végre megpillantotta a szellőrózsákat, és kissé csalódottan hussant le rájuk. Bánatosan látta, hogy az aranysárga virág még nem tárta ki a szirmait, csak épp a bimbója – egy-egy napsugárszínű gömböcske – világított a levelek közt.

Verset ír a hóvirág
fehéren fehéret,