Napszél 47 csillagozás

Szepes Mária: Napszél Szepes Mária: Napszél Szepes Mária: Napszél

"El akartuk fogadni e gyanúsan abszurd és kísértetiesen gyönyörű új édent, mert a mi valódi paradicsomunkat, amellyel a természet megajándékozott bennünket, alaposan összedúltuk és kizsaroltuk, s voltak olyan történelmi időszakok, amikor kis híján elpuszítottuk. Egyszerűbbnek tűnt „újrakezdeni mindent”…csak kultúránk értékeit átmentve az Eridanusra…Mi gyújt bennünk kozmikus nosztalgiát, hogy véges élethosszunkkal kivándoroljunk fényévmilliók távolában keringő bolygónkra…ahelyett hogy termékeny kék csillagunkat, a Földet tisztítanánk meg minden ártalomtól? Éppoly képtelenség ez, mintha értelmessé fejlődött halak hirtelen tömeges kivándorlásba kezdenének az óceánból valamiféle kopoltyú pótló szkafanderbe, hogy alkatilag meghatározott vízilényként a szárazföldön vergődjenek…A Föld beteg. Kórságait magunk okoztuk. Nekünk kell leküzdenünk őket. Megvannak az eszközeink hozzá!"

Eredeti megjelenés éve: 1983

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kozmosz Fantasztikus Könyvek

Édesvíz, Budapest, 2019
Édesvíz, Budapest, 1997
164 oldal
Kozmosz Könyvek, Budapest, 1983

eme>!
Szepes Mária: Napszél

Nekem nem kellene Szepes Máriát olvasnom. Vagy ha igen, kizárólag a Pöttyös Pannit. A Vörös Oroszlánnal való nem túl jól sikerült találkozást jelzésnek is vehettem volna: ne nyúlj hozzá, nem neked való. Nem is értem, hogy mégis miért…
A Napszél elvileg egy sci-fi, amely a műfaj kliséire építve próbál választ keresni olyan kérdésekre, mint a múlt vétkei és ezek következményei, az emberiség fejlődésének és fennmaradásának lehetőségei ésatöbbi.
A regény középpontjában a mesterséges Édenben, egy steril műbolygón, a Cerberuson élő kozmikus nemzedék négy tagja – két nő és két férfi –, akik a szellemi-erkölcsi-érzelmi fejlődés egy magasabb szintjén (?) keresik a megoldást a Földet lassan megsemmisítő emberiség túlélése számára. Ekkor történik valami különös: egy kozmikus robbanás, majd a képbe – a Naprendszerbe – szó szerint bepörög egy, az ismert természeti törvényeknek fittyet hányó bolygó. És láss csodát, ez a bolygó – bár szerves anyag egyáltalán nem mutatható ki rajta – tökéletesen megfelelne emberi lakóhelynek.
A négy cerberusi és msáik öt, földi kutató vállalja a nem kis veszélyt jelentő expedíciót a két, lila és zöld nappal is rendelkező bolygóra. A megfigyelés és lassan megfigyeltté, kísérleti egérré válás története során a kozmikus, haladó nemzedék „morális esztétikája” a „földhözragadt” nemzedék animális ösztönlényiségével ütközik és kerül megmérettetésre, egy kis lila napszél felforgató hatása alatt.
A végkicsengést erőteljesen befolyásolta a nyolcvanas évek ideológiai napszele, amúgy ennek hatását a gyakori patetikus és didaktikus passzusok, de a regény egészének problémafelvetése is mindvégig jelezték a mérőberendezéseken. Mondanám, hogy néha kiakadt a mutató, ha nem sejteném, hogy az ilyen kütyüknek nincs mutatója.
Az írói teljesítményre inkább nem térnék ki, beszéljenek inkább a csillagok helyettem.

Ibanez P>!
Szepes Mária: Napszél

Szerencsére annyira leszólták ezt a könyvet, hogy bár nehezen vettem kézbe és kezdtem bele (csak a hossza volt marha csábító), a végén nem volt sok bajom vele. Néha a delíriumos látomásos részek unalmasak, meg a fejtegetések is, de egyébként az alapötlet jó volt, lehetett volna ebből izgalmast kihozni :-D Gyorsan túl lehet rajta jutni, közben azért kapunk is valamit. Főleg azt, hogy tényleg mennyire barmok vagyunk mi emberek, és azért ezek a „kutatók” is, kapnak egy steril bolygót, ami hasonlít a földhöz, de nem ugyanaz, erre mi az első lépésük? Ültetnek meg baktériumokat eresztenek szanaszét, hát nagyon nagyeszűek! :-D

mantin>!
Szepes Mária: Napszél

Nos, a könyv ad is valamit, meg nem is. Az alapsztori jó felvetés, ki lehetett volna ezt szépen fejteni, végig izgalmasan, lebilincselően. A történetvezetés jól indul, a vége felé kicsit zavarossá válik, bár érteni vélem a logikáját. A könyv második felét mintha a Solaris vagy a Sztalker ihlette volna, erősen filozófikus.
Ami nekem nagyon pozitív gondolat volt (1983-ban jelent meg a könyv!), hogy már akkor felhívja a figyelmet arra, hogy az emberiség által tönkrevágott Föld problémáját nem lehet egyszerűen egy galaktikus exodussal megoldani. A hirtelen megjelent új bolygó mintha csak az emberiség álmát testesítené meg: egy nekik kitalált élettér,ahol a tiszta lappal lehet újrakezdeni. Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. De egyrészt az emberiség képtelen levetni a rossz oldalát, bizonyos tulajdonságait, korlátait viszi magával mindenhová újragerjesztve mindazon problémákat, ami elől menekülne, másrészt előbb-utóbb utoléri az a felismerés, miszerint a Föld még mindig sokkal megfelelőbb számunkra, mint bármely más hely a világegyetemben a mesterségesen fenntartott életkörülményeivel. Vagyis jobb lenne rá vigyázni.
Ezzel szemben negatívumként éltem meg a karakterek kissé erőltetett, természetellenesen felépített személyiségét, a cselekmény időnként erőltetett folyását, a tudományos korrektség szinte teljes hiányát (pl. mindjárt azzal indít, hogy a bolygót konzekvensen csillagnak nevezi), a rövidre zárt végét még lenyelem valahogy, elvégre maradhat valami titokzatos is.

Ndrew>!

Végülis Arvam vívta meg az öregekkel, elsősorban Balin professzorral a szavak meddő párbaját az érvek érvek ellen feszülő, éles stilettójával.

Bla IP>!

A Földet, a mi valódi paradicsomunkat, amellyel a természet megajándékozott bennünket, alaposan összedúltuk és kizsaroltuk, s voltak olyan történelmi időszakok, amikor kis híján elpusztítottuk. A Föld beteg, de kórságait magunk okoztuk. Nekünk kell leküzdenünk őket….

Ndrew>!

Puha sötétség. Halvány feszültség zérópontján egyensúlyozott. Valamiféle közlések jutottak el tudatába. Nem. Nem az ő tudatába. egy léten kívüli valakiébe, aki hallhatón túlra hallgatózik. vírusviszonylatból. Nem engedheti beszivárogni az ént a nem énbe. Csak AZ van. Nyitott teljesség. a tartalom saját gondolatai burkába ömlik, de özönvízként átcsordul rajtuk. titáni jelenlétérzete növekszik. Nem szabad megriadni e kiterjedések átfoghatatlan arányaitól. a kíváncsi izgalom személyessé zár. Rövidzárlat. tartania kell e határállapotot. Csillogó permetcsepp olt ki lénye gyökerében minden félelmet és sajgást. Öröm rezgő tűhegye villan. Vagy csipeszé? Tégelyben mikroorganizmusok nyüzsögnek. Génsebészet. Kit vagy mit manipulálnak? mindegy. a formula pozitív és erős. Óriási távlatokból szavak verődnek vissza, mintha koponyája belül mérhetetlen dómmá változott volna. Párbeszéd?

Ndrew>!

A gondolatteremen átsüvítő gondolatpengék, duzzadó képek sámfára verik a fantáziámat, Mylitta!

Tamás_Vecsei>!

Csak a senki földjén pihenhet ilyen végtelen békességgel a semmi, aki már nem valaki. Az emlékeit is mossa, mossa, egyre távolabbra mossa tőle a szelíd, nagy víz, ami nem élet és nem halál. […] Lét. Semmi más, csak lét. És ez nagyon sok. Ez a legtöbb. Te nem értheted. Te még vagy valaki.