A ​mesés Gondwána 16 csillagozás

Szepes Mária: A mesés Gondwána Szepes Mária: A mesés Gondwána

Párafátyolba burkolódzó egzotikus magaslatok, elhagyott városok, fenséges sziklaóriások, amelyek néma tanúként tekintenek le a mélybe. Ha vallomásra lehetne bírni őket, sokat mesélhetnének a múlt ködébe veszett civilizációkról, melyek mágikus kultúrája a történelem kezdete előtti időkben velük együtt eltűnt bolygónkról. Vagy mégsem? Talán kozmikus távolságokból figyelnek bennünket, most, a harmadik évezred küszöbén? Lehet, hogy mélységes szánalommal igyekeznek megmenteni bennünket végzetes bajainktól? Erről szól a népszeű írónő megkapó szépségű, izgalmas regénye.

Eredeti megjelenés éve: 1999

Édesvíz, Budapest, 2014
Édesvíz, Budapest, 2014
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635292035
Édesvíz, Budapest, 1999

Szepes Mária: A mesés Gondwána

Ez a könyv egészen furcsa és szürreális kaland volt. Spirituális elemekkel átszőtt, sci-fibe oltott rémisztő utópia. A kisregény és a négy elbeszélés egyaránt sötét képet festett az emberiség jövőjéről spoiler. Igazán pozitív képet, reményteli megoldást ezekre a katasztrofális körülményekre egyik történetben sem találtam. Sokkal inkább annak a bizonyítékát, hogy nincs az a fejlett technika vagy tudomány, amely meg tudná menteni az emberiséget a szenvedéstől, háborúktól, nyomortól. Sőt, a legjobbnak tűnő találmányok fordulhatnak az ember ellen. A történetekben uralkodó világvége hangulatot csak egy-két helyen enyhítette a spirituális szemléletmód által kínált biztatóbb lehetőség, többségében viszont spoiler. A bonyolult mondanivaló a kacifántos megfogalmazásokkal több helyen kisütötte az agyamat.:D Csak remélni tudom, hogy a világ nem jut el odáig, mint a könyvben. A mesés Gondwána elérésének hatalmas ára van.

Ginko_108>!
Szepes Mária: A mesés Gondwána

Színvonalas írás volt, ez kétségtelen. Ugyan másra számítottam, de voltak benne igencsak elgondolkodtató részek. Azonban szerintem az írónő többre is képes volt, pl. A Vörös Oroszlán sokkal jobban tetszett.

Chrysalis>!
Szepes Mária: A mesés Gondwána

Hajlamos vagyok elfeledkezni arról, hogy nehéz Szepes Máriát olvasni. Legalábbis vannak igazán fantasztikus művei és még nem sokszor fogtam hozzá ilyenekhez.
A mesés Gondwána elsőre egy romantikus kis regénynek tűnt, tekintve a címét, a könyv borítóját, sőt még a rövid tartalmát is.
Utána persze kiderült, hogy azért ez nem is olyan egyszerű és bőven vannak benne futurisztikus elemek, kifejezések, elméletek. Mint ahogy helyüket tökéletesen megálló, majdhogynem ijesztő megállapítások, konklúziók, előrevetítések is.
Hogyan lehet egy idő után megmenteni a Földet és az emberiséget, kik és hogyan élhetik túl a végső kataklizmát, van-e esély a túlélésre, a megértésre, az üdvözülésre. Van-e egyáltalán értelme a további létformáknak?
Hát kérem, sok kérdés, sok válasz, pedig maga a kis kötet vékonyka. Főleg úgy, hogy ami nekem hihetetlen meglepetés volt (és nem is annyira tett boldoggá), a könyvben helyet foglal még négy futurisztikus novella. Emiatt kicsit úgy is éreztem, hogy A mesés Gondwána valahogy befejezetlen. Én még elviseltem volna egy pár oldalt a történethez.
De Szepes Mária így is úgy is Szepes Mária.

Zsuzsanna_Everling>!
Szepes Mária: A mesés Gondwána

10 évvel ezelőtt ez volt az első Szepes Máriám. Azóta már túl vagyok egy-kettőn. Engem mindig feltölt, más dimenziókba repít, akármit olvasok tőle. Ez most is megtörtént, bár nem tett rám olyan mély benyomást, mint a nagyregényei. Szívesen olvastam volna még az „új emberiségről”. Így valahogy hiányérzetem van. Igaz, Szepes Máriából sosem elég.
A könyv végén található rövid történetek is csak újabb bizonyítékot adnak arra, az írónő a tudományok és biológia terén is magabiztosan mozog. 3 történet, 3 stílus, mind Szepes Mária.

Lalauda P>!
Szepes Mária: A mesés Gondwána

Alapvetően tetszett az egész könyv, csak a regény volt számomra néhol kicsit unalmas vagy kicsit nehezebben emészthető. Lassan haladtam vele, de csak azért, mert mindig adott gondolkodnivalót. De a vége nagyon jó volt, lezártnak, kereknek, egésznek éreztem a történetet.
Az elbeszélések közt volt számomra olyan, ami teljesen megfogott, olyan, ami „csak” érdekes volt, és olyan is, ami kicsit kevésbé volt számomra érdekes. A legjobban az tetszett, amibe a tolókocsis idős néni van, aki lelkiekben még mindig a gyerekkorában él. A legelgondolkoztatóbb pedig talán az utolsó volt. Milyen ára is van az örök életnek?

Zöldövezet>!

– […] Szellemi síkon a szeretet nem birtoklás, szorongás, hanem a tiszta fény szolidaritása.

Zöldövezet>!

– […] Egyetlen fekélyes beteg helyett sem fekhetsz rá a műtőasztalra, hogy belőled vágják ki a fertőző sebet.