Értékelések 34

Dóra_Komócsin>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

Valóban egy szépen és körültekintően megírt könyv. Látszik rajta az alapossság és az akarás. Számomra nehezen emészthető volt a sok információ és az indokolatlan részletezés.

Bea_Drizner>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

ISMÉT BŐVÜLT A KEDVENC KÖNYVEIM SORA!
Szép Zsolt Kárpát Walzer című könyvét instán láttam meg először és szerelem volt első pillantásra a borító. Vasutasok között nőttem fel, mindig vasútállomás közelében laktunk, imádok vonaton utazni, így már ezzel is megnyert magának. A női alak pedig egyszerű és nagyszerű. Nem hivalkodó a borító, nincs rajta félmeztelen test, mégis megragadja a figyelmet. Valamiért azonban sokáig halogattam a könyv elolvasását és ma már tudom, hogy ez hatalmas hiba volt. Izgalmas kezdés után azonnal magával ragad, végig fenntartja az érdeklődést. Nem unalmas, a cselekményben pedig egyensúlyban vannak a pörgős részek és a nyugisabb helyzetek is. A történelmet keresztezi a varázslattal és ennek eredménye ez a szövevényes mese, ahol a különböző szálak gyönyörűen válnak eggyé és alkotnak egy fantasztikus egészet. A nézőpont sem konkrétan behatárolható, annyira könnyedén változik, mint egy nyári szellő, ami hol itt érezhető, hol ott. A szereplői között vannak végletes emberek és komplex személyek is, akár csak a valóságban, de nem felejti el bemutatni, hogy az embert ért hatások mennyire formálják a jellemet és a velejéig romlott ember is lehetett egykor egy családját szerető kisfiú. Az írásnak a módja gyönyörű, a hangulathoz nagyon sokat hozzátesz. A korhű viselkedés és beszéd fantasztikus volt. Az új kedvenc szavam a fertályóra. Minden annyira összepasszol, semmi felesleges szál nincs benne, sőt maradt néhány kérdés megválaszolatlanul, így kíváncsian várom a folytatást. Az évem egyik legjobb olvasmányélménye volt ez a könyv, Ken Follett Évszázad trilógiájával egy szinten tudnám meghatározni, bár azért kicsit más kategóriába tartozik a két mű.
Csak ajánlani tudom annak, akit érdekel a 19. század és/vagy a varázslat. Nem kifejezetten gyorsan haladós, mivel egy oldalon viszonylag sok sor van, így az a 651 oldal elég hosszú ideig kitart, de minden percet megért.

lukacsiviktoria P>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

Tavaly azt gondoltam, hogy teljesen eltávolodtam a fantasy műfajtól, azonban ez az év nagyon szerencsés abból a szempontból, hogy jobbnál jobb fantasykat találok és olvasok. Ebben a könyvben megvan minden, amit szeretek, történelem, a dualizmus eleve az egyik kedvenc korszakom, kaland, és a fantasy elemek is hihetetlenül jók voltak, a magyar mondavilág pedig nagyon közel áll hozzám, amit az író szintén nagyon szépen beleszőtt a történetbe. Az elején még én kicsit belekeveredtem a sok történetszálba, viszont mikor az összes szál összeért, onnantól igazán élveztem a történéseket, addig is tetszett, tudtam, hogy nem véletlenül futhat a történet több szálon, különböző időben.

Szóval ez egy nagyon részletgazdag, rendkívül jól kidolgozott történet. Nagyon megszerettem Körmöczi Zsuzsannát, Mező Annát, Réd-Allmáry grófot és lányát, Mező Annát, Drakvóch Kornélt, stb., tulajdonképpen mindenkit, aki a jó oldalon állt, de a főgonosznak is különleges története volt szerintem, az is nagyon tetszett. Nagyon várom a folytatást!!! Remélem, minél hamarabb érkezik az is. :)

lepetitlys P>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

Először fél csillagot le akartam vonni, mert félre tudtam rakni más olvasnivalóért, szerintem nem a legjobb pillanatban olvastam, de aztán aludtam rá, és persze látom a zsenialitását. spoiler
Teljesen magával ragadott a kor, a történet, jó volt kalandozni Nagy-Magyarország területén. Összetett könyv, sok műfajjal, de mindenképpen nagy élmény. Van benne romantika, de horror, krimi, sok fantasy-vonással, magyar köntösben, Garabonciás. Hmm… nem is értem már a fél csillagot. :D
Szerintem újraolvasás lesz belőle, kíváncsi vagyok frissebben milyen élményt ad.

Dorottya_Dékány>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Sokat kellett gondolkodnom azon, hogy pontosan mit is írjak erről a könyvről. Nos, kezdem azokkal a dolgokkal, amik tetszettek, mert összességében ez egy jó könyv, sőt nagyon jó a maga nemében. Zsuzsanna karakterét az elején nem igazán tudtam kedvelni, kicsit talán ellenszenvesnek is éreztem, azonban a vége felé már kezdtem megkedvelni. A kedvenceim: Kornél, Arnót, s persze a sajátos humora miatt Iwo, a lengyel (ezt nem hagyhattam ki a jellemzésből :) ). Persze, Torday és Móricz grófok is szimpatikusak voltak. Akit nem kedveltem meg, a negatív szereplőkön kívül (megjegyzés: Rudner úrfi még Pál előtt egész szimpi volt, a grófnőnek meg minden gonoszsága ellenére volt stílusa), az Radnai György volt, mivel mindig is utáltam az olyan karaktereket, akik szerelemről papolnak, de a bizalmuk oly könnyen megingatható, mint az ingaórák ingája. A történet egyik nagy előnye, hogy jól váltakozik benne a dráma, humor, a horror, a történelem, és a mesevilág. A mesevilág miatt plusz pont jár, mivel különösen kedvelem az olyan történeteket, amik ilyen jól építenek a mesék és mondák világára, s hát itt azért volt minden: vasorrú bába, Tündér Ilona, Lúdvérc, (szélkötő) Kalamona, aranyalma, egy csipet Jane Eyre-i Hamupipőke (bál, örökség, gonoszkodó/féltékeny úrnő/rokon) , egy kevés Holle Anyó (Tündérországbeli szorgoskodás, réten ébredés,kút kapu) stb. Szintén a pozitívumok közé sorolnám azt, hogy szinte minden megemlített szereplőnek van későbbi szerepe is, vagy valamilyen hatása a történetre. Ez azért is nagyon jó, mert futottam már bele olyan könyvbe ….khmkhm Stephen King és Owen King:Csipkerózsikák, amiben a rengeteg szereplő kb. csak azért volt, hogy kapkodjam a fejem. Voltak persze olyan csattanók, amikre mondjuk jóval előbb rájöttem, például Jadranka szerepe, vagy Húzod Figosa neve, azonban ez nem az író hibája, csak szeretek kombinálni, illetve én is szeretek csattanós történeteket írni, tehát már jól képzett vagyok ilyen téren. Zsuzsanna esetében mondjuk egy kicsit meglepődtem, itt nem a hajtincses szálra gondolok, hanem a Rudneresre. Azt gondoltam, hogy a második kísérletnél is meg lesz mentve. Hát nem. Mondjuk érthető miért történik így, mert különben nem következett volna be egy olyan jellemfejlődés, ami szükséges volt a cselekmény alakulásához. Illetve itt hozzá kell tennem, hogy egész hitelesen volt le írva az azutáni önhibáztatás és szégyenérzet, azaz az egész lelki állapot, ami lejátszódhat egy nőben egy ilyen esemény után, s ez azért különösen dicsérendő, mert nem nő az író. Egyébként a bordélyházas események (mármint a mentéses rész), valamint a bálon a Delilovics „kifizetése” nagyon szórakoztató volt. Még szurkoltam is Zsuzsannának, hogy még vágjon hozzá valamit a kis képmutatóhoz. Arnótot nagyon sajnáltam, mert szerintem idővel egészen illett volna Zsuzsannához, bár érthető, hogy miért alakult úgy a sorsa, ahogy. A történetvezetés egy kicsit Felhőatlaszos (egyik kedvenc filmem) illetve Witcheres (jó sorozat/könyvsorozat) volt, így a végére minden értelmet nyer, bár nem teljes lezárás, s látszik, hogy lesz folytatás (erről már értesültem is), tehát a megmaradt szereplők története azért még biztos fog tartogatni meglepetéseket. Még sok mindent tudnék írni a pozitívumok asztalán, de egyszerűbb, ha inkább megindokolom az egy csillag levonásomat.Ennek egyik oka az előbb említett pozitívum, azaz a szerteágazó történetvezetés, ugyanis szerintem egy kevésbé gyakorlott olvasó nagyon összezavarodna egy ilyen történet olvasása közben, ahol az első száz akárhány oldalon állandóan új szereplő jön egy teljesen elkülönülőnek ható történettel, ami azért baj, mert így lehet hogy nem olvasná tovább, mert kezdetben zagyvának érezné a cselekményt. Ha mondjuk két-három fejezetenként lett volna az új szereplő bemutatása vagy egy múltba révedő cselekményszál (mint pl.: Neil Gaiman Amerikai Istenek könyvében), akkor ezt nem éreztem volna olyannak, amit meg kell említenem. A másik negatívum, amit megemlítek az inkább praktikai szempont, mivel nagyon hosszúak a fejezetek, emiatt jóval lassabban lehet vele haladni, ha az embernek nincs sok szabadideje, mert sokan vagyunk úgy (én legalábbis biztosan), hogy szeretjük végigolvasni az aktuális fejezetet, de ha csak bizonyos időközönként tudunk olvasni, akkor bizony nem mindig vágunk bele egy hosszabb fejezetbe, ezért is van az, hogy gyakran egy ilyen hosszúságú könyvek esetén is nagyon változó az elolvasási idő, mivel a rövidebb fejezetekből az ember többet vállal be, így gyorsabban halad. Ez kicsit olyan, mint a sorozatnézés, és a hosszú filmek esete, a sorozatokat gyakran hamarabb daráljuk le, mert rövidebbeknek érezzük a tagolás miatt őket. Összegezve azt kell mondanom, hogy nekem tetszett ez a könyv és kár lett volna ki hagynom, s a végére a cím is értelmet nyert, s várom a folytatást. :) S bocsánat az írótól a leheletnyi kritikáért, főként azért írtam, mert sajnálnám, ha valaki ezek miatt félbehagyná a könyvet, márpedig sokszor hallottam ilyenre példát.

Éva_Bátka P>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

Szóval Szép Zsolt remekművet írt. Ha röviden akarnám értékelni a Kárpát walzert, azt mondanám, egy olyan kosztümös fantasy szépirodalom, ami átmenet a magyar népmesék, a Harry Potter a Bosszúállók és az Egri Csillagok között. :-)))))

Ebookhoz szokott renyhe testemnek fizikailag is óriási kihívás ez a könyv, mert olyan nagy, nehéz, és apróbetűs, hogy ágyban én nem tudtam olvasni. Szóval lassan haladtam. De közel sem jelenti azt, hogy a könyv nem jó… Sőt!
Már az első lapok közben egy teljesen másik világba csöppenünk. Egy igazi kosztümös „film” kezd el peregni a szemünk előtt. Nem tudom, mennyi idő volt megírni egy ilyen művet, de fantasztikus munka van mögötte, benne. Egy csodálatos korrajz. Hűen ábrázolva a helyszíneket, az eseményeket, de még az akkori építészetet, vagy ruhákat is. Olvasás közben az ember tényleg azt érzi, mintha visszarepült volna az időben. Nem igazán olvastam ebből a korból könyveket, így nekem tényleg óriási élmény volt belefeledkezni. Sokszor böngésztem mellette a neten is, az adott történelmi eseményekről, vagy helyszínekről.
A cselekmény sok szálon fut, talán sokkal többön is, mint a legtöbb könyv esetében ez lenni szokott, amit a sok szereplő okoz. Gyakorlatilag mindenkinek külön története, jól leírt jelleme van, szinte saját kisregénye a nagy műben, hogy aztán – egy vagy több szálon is- összekapcsolódjon a többi szereplővel. A karakterek jól kidolgozottak, emberiek, szerethetőek. Végig azt éreztem, a könyvnek az az egyik varázsa, hogy nincs igazán főszereplő, hanem a történetre vagy igazán kíváncsi, amit egy sereg izgalmas ember visz a hátán. Cikáznak a helyszínek, az emberi sorsok, és az idő is, ugyanis nem egyszer lépünk vissza pár hónapot, vagy akár éveket is az időben. Szóval ez a könyv tényleg nem az a kategória, amit a villamoson 2 megállóra felütsz munkába menet mondjuk már a mérete miatt sem jutna eszembe Ez, az az igazi, fülesfotelben bekuckózós, órákat olvasós fajta.
Egy olyan kalandregény, ahol a jók összefognak, hogy legyőzzék a gonoszt, a démont, miközben mindannyian küzdenek a saját sorsuk démonjaik ellen is. Mindebbe finoman szövi bele a mondavilág és a fantasy elemeit az író, nem lesz meseszerű. Ez alól kivételt képez a vége, spoiler nekem egy kicsit sok volt, és talán egy kissé elvitte a történet komolyságát. De a sztori remek, és annyi elvarratlan szál maradt pl: spoiler , hogy éhesen várja a lelkem a folytatást (talán egy kicsit több romantikát még elbírna ez a sok száz oldal, meg az ízlésem. :-) ).
A kiadvány egyébként gyönyörűszép, talán az egyik legszebb gerincű könyv a polcomon, így kicsit sem fáj, hogy nem ebookon olvastam, mert mesés, igényes munka. A fejezetek szerkesztése, a szereplők rajzai belül is szemet gyönyörködtetőek. Egy negatívum mellett mégsem tudok elmenni, ez a helyesírás. Az igekötők és vesszők helytelen, vagy elfelejtett használata talán még elnézhető ekkora karakterszám mellett, de a Mondd meg! felszólító mondatoknál (ugyan felkiáltójel nélkül leírva) sírva zokogott fel a lelkem a jellemzően egy d-s helyesíráson. Tudom, hogy rettentő nagy munka egy ilyen művet korrektúrázni, de pont egy ilyen hatalmas és minőségi munkát nem szabad ilyennel elrontani.
Egy szó mint száz, a könyv nagyszerű, olvassátok, nem fogjátok megbánni!
Döbbenten láttam, hogy egyelőre alig van olvasója itt a Molyon, remélem ez csak idő kérdése!
Úgyhogy kedves Zsolt írjon még nekem, nekünk! Nagyon várjuk!

kai>!
Szép Zsolt: Kárpát walzer

Különös olvasmány, fordulatos és érdekes, mégsem tudtam teljességgel a szívembe zárni. A folytatásra viszont feltétlen kíváncsi leszek. Blogpost, ahol részletesebben leírom miért: