Kispanasz 1 csillagozás

Szép Ernő: Kispanasz

„Szép ​Ernő kerek harminchárom esztendeig élt a Margitszigeten, hogy a Sziget fái alatt találjon csendet és nyugalmat az íráshoz, de az emberek és a kor gondjai ott is utolérték. Ha az olvasó végiglapozza ezt a könyvet, amely Szép Ernő kötetben eddig kiadatlan publicisztikai írásait közli időrendben (a gyűjtést a húszas évek végével kezdték a szerkesztők), nyomban tapasztalni fogja, hogyan szivárog fel hajszálereken a kor, amelyben születtek. A "Sziget énekesmadarának”, Szép Ernőnek a szíve ugyanis a szegényekhze húzott; azokhoz, akiknek nem volt télikabátjuk és vacsorájuk.
Nemcsak „a felhők pártján” állt, hanem a szegényekén is. És szót emelt értük. A gyengéd, szelíd (szelíden hangzó) panaszban, mint sima tófelület alatt a víz mélyéből áradó gyűrűzés, ahogy a könyv szerkesztői jellemzik Szép Ernő költői szinten művelt publicisztikáját, vád van, és csípős, keserű irónia. Az önvád is feltör nemegyszer. Hiszen költő, aki szívet és tehetséget kapott a Teremtőtől. „Aludtam én? –… (tovább)

Gondolat / Századvég, Budapest, 1992

Frank_Spielmann I

Az élet latinul: vita. Magyarul is, jaj, de milyen!

Kapcsolódó szócikkek: élet
cippo IP

Szabad bombát ejteni és szabad hazudni, de nem szabad fekete öltönyhöz kék nyakkendőt kötni és sárcipősen nem szabad a szobába lépni.

Lélegzet, 372. oldal

Frank_Spielmann I

Szidjuk a nőt, barátom, mint a cigarettát, és nem tudunk nélküle élni.

Frank_Spielmann I

Micsoda sértés, ha valakinek azt mondják: ismerlek!

Frank_Spielmann I

Ó, te szappan, hogy irigyellek, mennyi mocsokkal van dolgod, és sohase leszel piszkos!

Kapcsolódó szócikkek: szappan
Frank_Spielmann I

Fiatalkorban folyton meg akarunk halni. Ötven felé jön az új mánia, az ember élni szeretne.

Frank_Spielmann I

Az őszinte barát az olyan, mint az ébresztőóra.
Hasznos, hanem azért utáljuk, mikor felkölt!

Frank_Spielmann I

Miért kérded, hány éves vagyok? Az embert nem évekkel kell mérni, fokokkal kell mérni az embert, mint a lázat, karáttal, mint a gyémántot.

Frank_Spielmann I

Autó, autó, motorkerékpár, autóbusz, teherautó.
A végén nem marad szekér se, csak egyetlenegy, az se a földön, hanem az égen: a Göncöl.

Frank_Spielmann I

Az ifjúság tovaszáll. A férfikor elhanyatlik. A gyermekkor megmarad.