Fejezet ​a szerelemről 3 csillagozás

Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről

A ​Fejezet a szerelemről történelmi környezetben játszódik ugyan, egy olasz városban és az olasz hegyek között, a korai reneszánsz éveiben, de nem histórikus, hanem fantáziával feltöltött helyen és időben. A városka polgármesterének és a városatyák gyülekezetének hírül hozza egy küldönc, hogy meghalt a pápa. Ez a hír valamennyi baljós következményével végigvonul a regényen, bármi történik, mindent beleng a félelem: a pápa halálhírére a császár elküldi majd katonáit, hogy vérfürdőt rendezzen a szembeszegülő olasz városokban. A történelmi helyzet azonban csak kerete a regénynek. Elemző részek és történések váltják egymást: mint ahogy a cím is jelzi, valójában a szerelem mint lelkiállapot, mint az emberi boldogság és boldogtalanság közös forrása a főtéma, a regényt akár úgy is felfoghatjuk, mint egy catalogus amoris-t. Kirajzolódik benne a testi és a lelki szerelem, mindig morális, illetve amorális példákkal megvilágítva, hol reménységgel színezve, hol reménytelenséggel árnyékolva.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1936

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1984
404 oldal · ISBN: 9631526992
>!
268 oldal

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Lecter>!
Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről

Olvasol szépirodalmat, és olvasol Szentkuthyt. A kettő nem ugyanaz. Félelmetesen művelt, és ez ráadásul olyan bölcsességgel párosul, amelyet más aggkorára sem ér el. És mindezt huszonhat évesen. Hogy jövök én ahhoz, hogy őt értékeljem. Dicsérni azt persze lehet. Azt hittem, hogy Nabokov fest a szavakkal, de Szentkuthy még tőle is zseniálisabb. A fél könyvet idézni lehetne szóról szóra. Gondolatmenetei sosem ott fejeződnek be, ahol elkezdődtek. Az ágy formájából kiindulva oldalakon keresztül képes arról beszélni, hogy mi a különbség a feleség és a prostituált között. A történet cserébe háttérbe szorul, és nem is fontos, mert itt a szerelemről van szó. Rengeteg különféle perspektívából olvashatunk róla, mind egyedi, eredeti és tanulságos. Nem szabad gyorsan olvasni. Olyan vétek ez, mint egy kétszáz éves bort húzóra meginni. Szépen, lassan, csordogálva. De még úgy is embert próbáló feladat. Ha most feltennék a kérdést, hogy milyen könyvet vinnék magammal egy lakatlan szigetre, akkor egyértelműen Szentkuthy lenne, és egyszer sem bánnám meg ezt a döntést.

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

bogarka24>!

Hogy mennyire nincs közünk egymáshoz, azt épp ilyenkor érezzük legjobban, mikor kezünkkel nyúlunk a testéhez: micsoda idegen, fölösleges, buta massza.

140. oldal

bogarka24>!

A könyvtárára gondolt: milyen csöndes minden gondolat és irodalmi szépség és milyen durva, ordenáré és hazug ez az annyira akart „élet”.

131. oldal

bogarka24>!

Szeretet? rózsa alakú hiábavalóság. Valóság? a minden percben beköszönthető halál áldozata. Ezért élnek az emberek? Lehetetlen – ezért nem lehet élni.

85. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Bánki Éva: Aranyhímzés
Jókai Mór: Egy az Isten
Babits Mihály: A gólyakalifa
Passuth László: A mantuai herceg muzsikusa
Moldova György: Negyven prédikátor
Beniczkyné Bajza Lenke: A hegység tündére
Bánffy Miklós: Milolu
Stephen Vizinczey: Érett asszonyok dicsérete
Herczeg Ferenc: Az élet kapuja
Békés Pál: Csikágó