Fejezet ​a szerelemről 3 csillagozás

Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről

A ​Fejezet a szerelemről történelmi környezetben játszódik ugyan, egy olasz városban és az olasz hegyek között, a korai reneszánsz éveiben, de nem histórikus, hanem fantáziával feltöltött helyen és időben. A városka polgármesterének és a városatyák gyülekezetének hírül hozza egy küldönc, hogy meghalt a pápa. Ez a hír valamennyi baljós következményével végigvonul a regényen, bármi történik, mindent beleng a félelem: a pápa halálhírére a császár elküldi majd katonáit, hogy vérfürdőt rendezzen a szembeszegülő olasz városokban. A történelmi helyzet azonban csak kerete a regénynek. Elemző részek és történések váltják egymást: mint ahogy a cím is jelzi, valójában a szerelem mint lelkiállapot, mint az emberi boldogság és boldogtalanság közös forrása a főtéma, a regényt akár úgy is felfoghatjuk, mint egy catalogus amoris-t. Kirajzolódik benne a testi és a lelki szerelem, mindig morális, illetve amorális példákkal megvilágítva, hol reménységgel színezve, hol reménytelenséggel árnyékolva.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1936

Szépirodalmi, Budapest, 1984
268 oldal

Lecter>!
Szentkuthy Miklós: Fejezet a szerelemről

Olvasol szépirodalmat, és olvasol Szentkuthyt. A kettő nem ugyanaz. Félelmetesen művelt, és ez ráadásul olyan bölcsességgel párosul, amelyet más aggkorára sem ér el. És mindezt huszonhat évesen. Hogy jövök én ahhoz, hogy őt értékeljem. Dicsérni azt persze lehet. Azt hittem, hogy Nabokov fest a szavakkal, de Szentkuthy még tőle is zseniálisabb. A fél könyvet idézni lehetne szóról szóra. Gondolatmenetei sosem ott fejeződnek be, ahol elkezdődtek. Az ágy formájából kiindulva oldalakon keresztül képes arról beszélni, hogy mi a különbség a feleség és a prostituált között. A történet cserébe háttérbe szorul, és nem is fontos, mert itt a szerelemről van szó. Rengeteg különféle perspektívából olvashatunk róla, mind egyedi, eredeti és tanulságos. Nem szabad gyorsan olvasni. Olyan vétek ez, mint egy kétszáz éves bort húzóra meginni. Szépen, lassan, csordogálva. De még úgy is embert próbáló feladat. Ha most feltennék a kérdést, hogy milyen könyvet vinnék magammal egy lakatlan szigetre, akkor egyértelműen Szentkuthy lenne, és egyszer sem bánnám meg ezt a döntést.

bogarka24>!

Hogy mennyire nincs közünk egymáshoz, azt épp ilyenkor érezzük legjobban, mikor kezünkkel nyúlunk a testéhez: micsoda idegen, fölösleges, buta massza.

bogarka24>!

A könyvtárára gondolt: milyen csöndes minden gondolat és irodalmi szépség és milyen durva, ordenáré és hazug ez az annyira akart „élet”.

bogarka24>!

Szeretet? rózsa alakú hiábavalóság. Valóság? a minden percben beköszönthető halál áldozata. Ezért élnek az emberek? Lehetetlen – ezért nem lehet élni.