Szent Konstantin-Cirill és Szent Metód élete, a 9. századból fennmaradt ószláv legenda két görög hittérítő, Konstantin, a Filozófus (szerzetesnevén Cirill) és bátyja, Metód életútját, főként a Nagymorva Fejedelemségben végzett missziós tevékenységét örökíti meg, s egyben a korabeli Róma, Bizánc, illetve Közép-Európa vallási, hatalmi és társadalmi viszonyainak hiteles rajza, sőt azt is megtudjuk belőle, hogy a két fivér 861-ben és 882 táján a kazárok földjén találkozott az etelközi magyarokkal is. Konstantin elévülhetetlen érdeme, hogy megalkotta a szlávok első, glagolikának nevezett írását (ennek későbbi változata a tiszteletére cirillikának, ma azbukának nevezett ábécé), és mindkettőjüké, hogy az evangéliumok lefordításával létrehozták az első ószláv irodalmi nyelvet, amely valamennyi ma beszélt szláv nyelv írásbeliségének alapja.
Az 1150 éve, 863-ban Pannónia területére érkezett „szláv apostolok" mindvégig Európa vallási és kulturális egységének hirdetői voltak,… (tovább)
Szent Konstantin-Cirill és Szent Metód élete 1 csillagozás

Várólistára tette 3
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések
Tamás_Zoltán_Tóth>!




Egy különleges, a hagyományos, „körmönfont” theológiai exegézis helyett modern, tudomány- és kritikaszagú, mégis orthodox érvelés: ez Szent Kirill-Kónstantin, Szent Metód öccse sajátja.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Chiara Augusta Lainati: Assisi Szent Klára ·
Összehasonlítás - Frenyó Zoltán: Prohászka Ottokár és a keresztény nemzeti újjászületés ·
Összehasonlítás - Gergely Jenő: Főpapok, főpásztorok, főrabbik ·
Összehasonlítás - Prímás-album ·
Összehasonlítás - Gergely Jenő: Prohászka Ottokár ·
Összehasonlítás - Priya Hemenway: Szentek ·
Összehasonlítás - Michael Hesemann: A názáreti Mária ·
Összehasonlítás - Helmut S. Ruppert: XVI. Benedek ·
Összehasonlítás - Christian Feldmann: Élet az árral szemben ·
Összehasonlítás - Michael Hesemann: A pápa, aki szembeszállt Hitlerrel ·
Összehasonlítás