Az ​élet jellege 9 csillagozás

Szent-Györgyi Albert: Az élet jellege

„De ha életről beszélünk, meg kell mondanunk, hogy mit is értünk rajta, mert mást-mást ért életen a természettudós, a filozófus és a költő. Magam teljes joggal csak mint természettudós beszélhetek, de bennem is él valamennyire a költő és filozófus, és én szót adok nekik is, de hogy zavar ne legyen, külön-külön fogom megszólaltatni őket.”

„Élet van, csak nem lehet az anyagtól elválasztani. Olyan, mint a mosolygás. Mosolygás is van, de nem választhatom le azt az ajaktól…”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

Magvető, Budapest, 1975

Kicsibogár>!
Szent-Györgyi Albert: Az élet jellege

Ebben a kis könyvben nagyon sok érték és tartalom van. Szent-Györgyi Albert gondolatai, tézisei és az életfelfogása. Megérdemelte a Nobel-díjat, nemcsak a kutatásáért, hanem az emberiséghez és tudományhoz való hozzáállása miatt. Mind a tudományos része, mind az interjú része sokat adott nekem. Ilyen egy igazi értékes könyv.

Képopera P>!
Szent-Györgyi Albert: Az élet jellege

Üdítő olvasmány volt, ittam minden szavát. Annyira jó, hogy vannak olyan emberek, akiknek intellektusából meríteni lehet, akik nem úgy közelítik meg a világot, hogy meg akarják mondani tutit. Remek látásmódot mutatnak be az írásai, melyek úgy bővítik az ismereteket, hogy max. a kémiai egyenleteknél húztam fel a szemöldökömet, de azt is csak azért, mert nem volt az erősségem a suliban. Érdemes elolvasni. A kötet második felét kitevő interjúnál az ember bepillantást nyer a második világégés hangulatába is. Kedvet kaptam az életrajzát feldolgozó könyvéhez, remélem, hamarosan belekezdek. Meg azt is remélem, hogy felviszem majd azon mondatait idézetként, amelyek kicsengtek a sorokból. :)

Szent-Györgyi Albert: Az élet jellege

Most olvastam ki. Teljesen a könyv hatása alá kerültem. Legutóbb egy éve történt velem ilyesmi. Ritka nagy szerencse ért, hogy megtaláltam ezt a könyvet. Amíg olvastam, folyton azon gondolkodtam, hogy a témakör, Szent-Györgyi Albert stílusa vagy csak ez a könyv tetszik. A válasz az utolsó fejezetben volt. Mindegyik EGYSZERRE! Zseniális volt a témafelvezetés, a tudományos háttér, az interjú, az életrajzi történet, és az hogy a könyv kapcsán ha nem is mindig választ kaptam, de ezernyi kérdés űzi egymást az agyamban. Elektronok:) Fizika, kémia, alapkutatások, minden.

VirusSouljah>!
Szent-Györgyi Albert: Az élet jellege

Szent-Györgyi Albert csodálatos ember.
Példát vehetnénk a felfogásáról, munkásságáról, emberszeretetéről, és józan gondolkozásáról.
Az őrült majom című könyve nekem sokkalta jobban tetszett. Azt olvastam először. Ebben visszaköszönt sok ismerős gondolat onnan, sőt egy fejezet konkrétan abban is benne volt.
Összességében ez is jó könyv, de én inkább az Őrült Majmot olvastatnám el az emberekkel.

Vivogle>!

Az ismereteinket tartalmazó könyvek természetéről széles körben elterjedt egy helytelen felfogás. Úgy vélik, hogy ezek a könyvek olyanok, amelyeknek a tartalmát a fejünkbe kell préselni. Azt gondolom, hogy ennek az ellenkezője közelebb áll az igazsághoz. A könyvek azért vannak, hogy megtartsák magukban a tudást, mialatt mi a fejünket valami jobbra használjuk. Az ismeretanyag számára a könyv biztosabb otthont is nyújt. Az én saját fejemben bármelyik könyvszagú ismeretnek a felezési ideje néhány hét. Így hát az ismereteket biztos megőrzésre a könyveknek és a könyvtáraknak hagyom, és inkább horgászni megyek, néha halra, néha új ismeretekre.

39. oldal - Az oktatás és az egyre bővülő ismeretek (Magvető, 1975)

Litauszki_Katalin>!

Tudom, hogy megdöbbentően tudatlan vagyok.Vizsgázhatnék az egyetemen, de akármelyik vizsgán megbuknék. Ennél rosszabb: kincsként őrzöm tudatlanságomat; kényelmesnek érzem. Nem felhőzi be naivitásomat, szellemem egyszerűségét, azt a képességemet, hogy gyermeki módon csodálkozzam a természeten és felismerjek egy csodát még akkor is, ha mindennap látom. Ha 71 évemmel még ások a tudás hegyében, ezt ezzel a gyermeki magatartással teszem. “Boldogok a lelki szegények,mert övék a mennyeknek országa” – mondja a Biblia; “mert képesek megérteni a Természetet” –mondom én

Vivogle>!

A C-vitamin sorsa valóban nem volt egyszerű, mert most, hogy megvolt az anyag tisztán, meg kellett mondani, hogy micsoda. Kémiai, vegyi összetételét meghatározni és szintetizálni kellett, persze vegyileg előállítani, de nagyon kevés volt belőle. […] Úgyhogy a vizsgálat tulajdonképpen itt megállt. Én a világ összes növényeit átnéztem, és egyikben sem találtam kellő mennyiséget. Ekkor Szegedre kerültem. Mint köztudott, Szeged a paprikatermelés központja, és egy este a feleségem paprikát adott vacsorára nekem, amit nem volt kedvem megenni, ámde nem volt elég bátorságom sem ezt megmondani neki. Nézem a paprikát, s ekkor jutott eszembe: ezt a növényt én még sose próbáltam ki. Mondtam a feleségemnek, hogy ezt nem eszem meg, inkább elviszem a laboratóriumba, és még aznap éjjel megtudtam, hogy a paprika valóságos kincstára a C-vitamminak. Egy héttel később másfél kilogramm C-vitamin volt a kezemben, míg addig csak ezredgrammnyi mennyiségeket állítottam elő. Szétosztottam az egész világon, és kísérletek igazoltak, onnan tudtuk meg végleg, hogy micsoda.

67-68. oldal - Beszélgetés Szent-Györgyi Alberttal

Kapcsolódó szócikkek: C-vitamin · Szeged
Vivogle>!

Az igazi kutatás abból áll, hogy az ember azt látja, amit már ezren láttak, de olyat gondol, amit senki sem gondolt még.

81. oldal - Beszélgetés Szent-Györgyi Alberttal

Kapcsolódó szócikkek: kutatás
Vivogle>!

Az élet – úgy látszik – olyan, mint a tengeri homok: kifut az ujjaink között, ha kézbe vesszük, hogy megnézzük.

11-12. oldal - Az élet lényegéről (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: élet
Vivogle>!

A harmadik dolog, amit megfigyeltem, hogy ezeken a [választási] gyűléseken [USA, 1968.] nem voltak asszonyok. Hol voltak az asszonyok? Az asszonyoknak több józan eszük van, mint a férfiaknak, és szavazataik is vannak, melyek éppen olyan érvényesek, mint a férfiakéi.

51. oldal - Gerontokrácia

Vivogle>!

ilyenképpen az, amit amit az iskolának el kell végeznie, elsősorban az, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson arra, hogy szeressük, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.

41. oldal - Az oktatás és az egyre bővülő ismeretek

Vivogle>!

Annak a világtörténelemnek, amit mi tanítunk, őszintébbnek is kellene lennie, és magába kellene foglalnia az elmúlt korok bűzét, szennyét, érzéketlenségét és nyomorát, hogy ezáltal megtanítson bennünket arra, hogy megbecsüljük a haladást, és mindazt, amink van.

45. oldal - Az oktatás és az egyre bővülő ismeretek