Paleolit ​táplálkozás 45 csillagozás

A nyugati életmód és a civilizációs betegségek
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

A ​hosszú élet titka táplálkozási szokásainkban keresendő! De vajon miért gondoljuk, hogy a tej és a tejtermékek nélkülözhetetlenül fontos részei étrendünknek? Tudjuk-e pontosan, milyen hatással vannak a gabonafélék az emberi szervezetre? Vajon tényleg a koleszterin, vagy inkább a szénhidrát tehető felelőssé a mind gyakoribb szívbetegségekért? Új könyvében a szerző rámutat, az úgynevezett civilizációs betegségek – a ráktól kezdve a diabéteszen át az autoimmun betegségekig – szinte egytől egyig összefüggnek a nyugati életmód utóbbi pár száz évben kialakult táplálkozási szokásaival.

SZENDI GÁBOR kérdései és tudományos bizonyítékokkal alátámasztott válaszai évszázados elméleteket ingatnak meg mindennapi élelmeinkkel kapcsolatban, miközben evolúciós kutatások alapján igazolja, hogy az ember optimális táplálkozási módja a paleolit, azaz kőkori étrend, amely csak növényi eredetű szénhidrátokat, azaz zöldségeket és gyümölcsöket, valamint állati eredetű fehérjét és zsírokat… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2013
ISBN: 9786155235627
Jaffa, Budapest, 2009

Juci P
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás A nyugati életmód és a civilizációs betegségek

Látom már, hogy nem lesz időm írni róla a blogon, pedig szerettem volna jó részletesen. Úgyhogy dióhéjban annyit, hogy ez nem bulvárgagyi, New Age-es, neohippi vagy akármilyen divatkönyv, hanem tudományos munka. És mint ilyen, nagyon alapos, elgondolkodtató és meggyőző. (Mi át is álltunk a paleolit étrendre.) Egészség, közérzet, fogyás stb. szempontjából nagyon megéri, de egy biztos: nem idő- és pénztárcakímélő dolog.

argonz
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Mindíg bírtam amikor Szendi-t áltudományosággal vádolják miközben a bibliográfia majd ötöde a könyveinek, az okfejtés logikus és igazából az egész egyetlen hibája, hogy „nem olyan mint mink” .) Mégha hibás is lenne a hipotézis(és itt-ott mondott nem jókat – pl. a zabkása már szinte Canossa neki), akkor is egy nagyon érdekes/gondolat ébresztő könyv.

Fat Head – egy nagyszerű „Super Size Me” stílusú 30 napos öndokumentumfilm, csak itt zsíros húsokat eszik a kisérletező. Akit érdekel a téma vagy kételkedik annak mindenképp tetszeni fog a film, sajnos egyelőre csak angolul:

Márton_Szomolányi
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Bár paleózom jómagam is és a paleó elvekkel egyetértek, ezt a könyvet nem bírtam végigolvasni. Rosszul szerkesztett, terjengős, sok az ismétlés, gyakran elkalandozik és sokszor idegesítően sok a személyes sértettség taglalása.

Ez a könyv csak annak jó szerintem, aki a paleót megalapozó kutatásoknak akar utánaolvasni. Akkor is talán inkább csak referenciaként beleolvasni, mint elejétől végéig kiolvasni ajánlom.

Az alapelvek megismerésére sokkal jobb a Paleolit táplálkozás kezdőknek illetve a Paleolit szakácskönyv I. című könyvek Szenditől valamint a tenyek-tevhitek.hu weboldal paleo cikkei.

Annamarie P
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Ha elég beteg vagy, akkor kipróbálod és lehet, hogy hinni fogsz ennek a merőben új gondolatnak. Ha egészséges vagy, akkor majd akkor fogod kipróbálni, amikor már elég beteg és kiábrándult leszel a modern orvoslásban. Annyira meglepő, hogy akár igaz is lehet ez az egész. Az viszont elképzelhetetlennek tartom, hogy az emberek tömegesen erre az életformára állnak majd vissza. A tudatosság, kitartás, gondolkodás, lemondás kiveszőfélben van manapság.

Tóth_Orsolya
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Nekem elég nehéz olvasmány volt ez a könyv. Alapvetően minden ilyen alkotáshoz szívesen hozzákezdek, magam is nagyon életmód-tudatosnak tartom magam, sok véleményt szeretek hallani, és ebből kialakítani magamnak némi saját filozófiát. Nem a könyv mondanivalójával van igazából bajom, hanem a tálalással. A végén már tényleg kívülről fújtam az inzulin rezisztenciát, a C reaktív fehérjét stb., csak a baj az, hogy nem értettem meg annyira, mint amennyire meg kellett volna, hogy értsem ezeknek a működését – mindegy, ez lehet az én saram. Inkább szólt ez arról, mennyire rossz a nyugati táplálkozás, minthogy arról, miről is szól igazából a paleo. Igaz, az alcím is ezt sejteti… lehetett volna az alcím a főcím, nemde? Mindenesetre fogok tenni kisebb lépéseket. Néhol egyébként nagyon megmosolyogtatott a szerző stílusa! :) Azt hiszem a Depresszióipart is kiveszem majd a könyvtárból – hát ha az jobban strukturált.

Tigrincs
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Azért vontam le egy csillagot, mert a második Paleolit könyvében mond olyanokat, amelyek ellentétben vannak az elsővel leírtakkal. Pl zabpehely esete. Illetve vegaként, én abszolút ellenzem a húsfogyasztást.
Egyébként rengeteg fórum foglalkozik a könyvében írtakkal, jól össze is vesznek sokszor, de azért a könyv alapmondanivalója az utóbbi 1-2 évben kezd máshol is terjedni, már nem elszigetelt jelenségről van szó: egyre több szakember mondja, hogy ne igyunk tejet, ne fogyasszunk gluténtartalmú táplálékot.

Franci_bácsi
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Az akaraterőről van szó. Amit, megkívánunk megesszük, megisszuk. Nem tudjuk mi van az ételekben, mesterséges színezék, ízfokozó, mindenben cukor. Ez nem jó így, de nincs igazán segítség. Még a bioboltokban sem tudták, mi az a szénhidrátmentes diéta. Nekem tetszett a könyv.

Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Elég sok minden felmerült bennem a könyv olvasása kapcsán. Először az, hogy ha olyan rossz a szervezetnek a „nyugati” életmód és táplálkozás, akkor hogy tudott a születéskor várható élettartam ennyit nőni az utóbbi időben? Egyébként egyetértek a szerzővel, én is érzem, hogy ez a sok finomított étel, amiket fogyasztunk, valóban nem lehet jó hosszú távon… Jó alaposan körüljárja a nem ajánlott élelmiszereket, s elismerésem a sok hivatkozásért különböző vizsgálatokra, kutatási eredményekre! Nagyon meggyőzőek a levezetések, el is hiszem, hogy a felsorolt ételek miért nem jók, és milyen negatív dolgokat idézhetnek elő. Viszont egy dolgot nem tudok elfogadni, az pedig az a rész, amiről hallgat a könyv is, mert csak annyit mond, hogy a „hús jó”. Nekem hiányoznak az alapos elemzések innét, az ugyanolyan részletes vizsgálatok, amik kimutatják a gabonákról…stb, hogy rosszak, mit mutatnak ki a húsról? Mi van a húsban? Különösen a szupermarketek polcain lévőkben? Mit kapunk a vágóhidakról? Milyen hormonok vannak bennük? Ja, hogy abból indulunk ki, hogy a bennszülöttek a saját maguk által vadászott, vadon élt állat húsát eszik, és ettől egészségesen élnek? Úgy tippelem, hogy nem a néhány négyzetméteren tartott tápon nevelt csirkék húsától érzik jól magukat… Tulajdonképpen akkor mindenkit vadászatra biztat a könyv? Erről nem volt szó konkrétan, de nem szívesen számolnám ki, hogy mennyi idő alatt halna ki az erdők állatvilága, ha mindenki vadászatból teremtené elő a mindennapi húsadagját. A másik pedig az az elv, miszerint azért ne együnk hüvelyeseket, mert a bennük lévő fehérje hasonlít az emberi szervezet fehérjéjére, és ez autoimmun folyamatokat indíthat be. Nehezen hiszem el, hogy tényleg ezt olvastam, mert nem igazán értem azt, hogy a hüvelyesben lévő fehérje hogy hasonlíthat jobban, mint az állatok húsában lévő fehérje? Vagy félreértettem valamit?

Pasa_István
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Tudom, hogy ez az első könyve és ebben mindent le akart írni, nekem mégis a Paleolit… kezdőknek jobban feküdt….

motyi11 P
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Vannak benne hibák, következetlenségek és számomra meredek felvetések (pl. a szűrések HELYETT megelőzés – szerintem megfér a kettő egymás mellett), illetve kissé sokszor előkerül saját sértettsége, kirúgásának története, korábbi főnöke megnevezve, néha személyeskedően emlegetve. Ennek ellenére nagyon elgondolkodtató.
Érdemes azért több forrásból tájékozódni, nem kritikátlanul elfogadni a leírtakat.

CsillagVillám

Rengeteg összeesküvés-elmélet kering az interneten, s nem egy állítja azt, hogy már régen megtalálták a rák ellenszerét, de titokban tartják, mert a gyógyszeripar különben nem tudná eladni a meglehetősen hatástalan, de alkalmanként egymillióba is belekerülő kemoterápiás szereit. Én ezekben a teóriákban nem hiszek, összeesküvés helyett elég, ha hagyjuk, hogy a dolgok folyjanak a maguk medrében. Ahogy a dohányiparnak nem érdeke kutatni, miként lehetne hatékonyan leszoktatni az embereket a dohányzásról, úgy a gyógyszeriparnak sem érdeke kutatni a betegségek megelőzését. Mint többször epésen céloztam rá, a közegészségügynek sem érdeke a megelőzés. Illetve szólamok szintjén úgy tesznek, mintha halálra erőlködnék magukat, de minden ajánlásuk valójában olaj a tűzre. Kicsit kétségbeejtő dolog lehet azzal szembesülni, hogy azért születtünk meg e világba, hogy betegségeinkkel profitot termeljünk másoknak. Drága pénzen megvesszük a megbetegítő és betegen tartó ételeket, és drága pénzért kezeltetjük magunkat, hogy aztán drága pénzen eltemessenek minket. Az Ön egészsége egyedül az Ön érdeke, mindenki más ez ellen fog dolgozni. Ha eddigi tanácsadóira hallgat, csak egyre betegebb lesz.

ede

Hiába jelent meg 2008-ban egy 50 vizsgálatot árfogó elemzés, amely kimutatta, hogy az antidepresszánsok hatástalanok, a pszichiátriai kollégiumuk erről nem vesznek tudomást, mert ha tudós módjára komolyan vennék a tényeket, lehúzhatnák a redőnyt, vége lenne a vidám életnek, az utazgatásoknak. Ugyanez folyik a többi gyógyszer piacán is. Nem a meggyógyítás, hanem a kezelés a cél.

eeszter P

A nyugati életmód lényege, hogy dolgozd le a napi 8-10 órát, és utána kötetlenül üsd agyon az időt valahogy. Az emberek élete nem valahonnan valahová tart, hanem pusztán kitöltik a szabad idejüket. Nincs az életet szervező cél, eszme, „ügy”, hanem csak az üresség előli elfoglaltságokba menekülés. Nem kell világmegváltó dolgokra gondolni. Az életet szerves folyamattá teszi bármi, ami belső elhatározásból születő, az időszigeteket folyamattá összekötő tevékenység, amelyben képességeink kibontakoznak.

CsillagVillám

…Nehéz tehát elhinni, hogy a nyugati világ azért túlsúlyos, mert az emberek kétharmada lusta haspók lenne. Sokkal inkább arról van szó, hogy ipari és politikai érdek annak tagadása, hogy a nyugati étrenddel van baj, helyette tehát az embereket kell hibáztatni. Ennek a helyzetnek két megoldása létezik. Vagy beletörődünk, vagy változtatunk.

imma AP

A rejtett elvárások torzító hatásai jól ismertek. Robert Rosenthal több vizsgálatot végzett, amelyben hol gyerekekről, hol patkányokról állította, hogy okosabbak, és ettől azok annak is bizonyultak. A gyerekek esetében kamu intelligenciateszteket osztottak ki az osztályban, majd a tanárnak találomra megneveztek gyerekeket, akik a teszt szerint „briliáns agyúak”. Év végére ezekből a gyerekekből mind jó tanuló lett. Patkánykísérletben pedig ugyanabból a törzsből vett patkányok egy csoportjára azt mondták, hogy azok nagyon buták, a másik csoportra, hogy nagyon okosak. A kísérletezők később megerősítették mindkét állítást, holott a két csoport patkány teljesen azonos képességű volt.

eeszter P

A lektinekről bebizonyosodott, hogy az autoimmunitásért felelős II. HLA géncsoportot aktiválják. Ebbe a géncsoportba tartozik a HLA-B8 és a HLA-DQ gén is, amelyek mind a cöliákia (vagy coeliakia, azaz lisztérzékenység) betegségbenmind az autoimmunitásban fontos szerepet játszanak

eeszter P

[…] Smith szerint az omega-3-zsírsavak gátolják a fehérvérsejtek interleukin kibocsátását, míg az omega-6 serkenti.

eeszter P

Azonban az omega-3-hiány depressziókeltő hatásával megfertőzött elmékben logikusan merül fel, vajon nem arról van-e szó, hogy az agy fejlődéséhez nélkülözhetetlen omega-3-at a magzat „leszívja” az anyából, aki így „omega-3-hiányos depresszióba” esik?

eeszter P

A fogyókúrák örök problémája ez: kézzelfoghatóbb cél kitűzni azt, hogy 10 kilót leadok, mint azt, hogy megtartsam a súlyomat. A fogyás egy izgalmas kaland, képesek vagyunk erőfeszítésekre és lemondásra. De karcsúnak maradni? Abban semmi látványos és izgalmas nincsen, csak minden nap egy újabb lemondás, és különösebben senki nem is értékeli.
A különbség olyasmi, mint a hegymászás és a serpák munkája. A hegymászók évekig edzenek, készülnek, hogy egyszer feljussanak a magas hegycsúcsra. Ha felérnek, a világ ünnepli őket. De akik nap mint nap kísérgetik az újabb és újabb csúcshódítókat, azokat senki nem ismeri. Ők a serpák. Nekik ez hétköznapi munka.

Angelsgirl

Ezt a koleszterinhívők valahogy úgy képzelik, hogy a belekben szabalyos kis csata dúl: a gonosz koleszterinek fel akarnak szívódni, állandóan a bélfal felé igyekeznek, de akkor jönnek a derék zabkorpák, fülön csípik őket és megkötözve kiszállítják őket a végbélnyíláson át. A mese szép, altassák ezzel esténként gyermekeiket a koleszterinhívők.