Akárki 11 csillagozás

Misztériumjátékok, mirákulumok, moralitások
Szenczi Miklós (szerk.): Akárki

Valamikor ​a IX. században kerültek a katolikus szertartások, a mise liturgikus rendjébe olyan párbeszédes, cselekményes, tehát eljátszható elemek, amelyekből a középkori színjáték kialakult. A folyamat a templomban kezdődött, aztán fokozatosan a templomon kívülre került, mindinkább elvilágiasodott, kivált a hagyományos liturgiából, s kerülő utakon ugyan, mégis következetesen vezetett el a reneszánsz színjáték kialakulásáig. Vagyis a misztériumjátékok, mirákulumok, moralitások nélkül talán Shakespeare sem az lenne, vagy legalábbis más lenne, mint akinek ismerjük.
A misztériumjátékok bibliai történetek egyre művészibb, egyre leleményesebb és egyre földközelibb költői illusztrációi. A mirákulumokban szentek életnek példázatát tárták a korabeli nézők elé a névtelen vagy ismert szerzők. A legmodernebb színjátéktípusban, a moralitásban a középkor szigorú erkölcsi rendjének tükrében vizsgája magát az egyre evilágibb ember, mindenségben elfoglalt helyét, élete értelmét veszi… (tovább)

Európa, Budapest, 1984
570 oldal · ISBN: 9630727986 · Fordította: Bányay Geyza

Demonshadow>!

Szenczi Miklós (szerk.): Akárki Misztériumjátékok, mirákulumok, moralitások

Azt először is szögezzük le, hogy én nem szeretem azokat a könyveket, amiknek bármi közük is van a valláshoz. Ennek ellenére ezzel ahhoz képest, hogy kötelező olvasmánynak számított, maximálisan meg voltam elégedve. Jó, persze található benne néhány olyan mű, amit kínszenvedés volt végigolvasni, de a legtöbb olvastatta magát, szórakoztatott.
Egyszerűen jó, és kész.

Szenczi Miklós (szerk.): Akárki Misztériumjátékok, mirákulumok, moralitások

Csak a címadó írást olvastam. A három csillag a legjobb, amit adhatok neki, mert nem volt rossz, de semmi különlegeset nem ad, a műfaj követelményeinek eleget tesz, szövege gördülékeny, az üzenete a várt, de nem katartikus felismerést ad. A maga korában értékes írás lehetett.

encsy_eszter>!

a földön minden, mi eleven,
Ádám bűnéért halált veszen

Csak akinek számadása rendben,
azt ékesíti korona a mennyben.

encsy_eszter>!

Tudjad: elébb édes a vétek
a végén mégis zokog a lélek,
ha már a teste sár s agyag.