Utazás ​külföldön 2 csillagozás

Válogatás Szemere Bertalan nyugat-európai útinaplójából
Szemere Bertalan: Utazás külföldön Szemere Bertalan: Utazás külföldön Szemere Bertalan: Utazás külföldön

Kevesen ​tudják, hogy Szemere Bertalant, Kossuth belügyminiszterét kortársai nemcsak politikusként tartották számon, hanem népszerű Íróként is. Utazás külföldön című műve – melynek érdekesebb részleteit adja közre válogatásunk – 1840-ben került ki a nyomdából 2400 példányban s nem egészen kilenc hónap alatt elfogyott, ami a korabeli Magyarországon szinte példátlan, sikert jelentett. A reformkori fiatalság számára ez a könyv részben szokatlanul közvetlen, színes, romantikus stílusa, részben vonzó sokrétűsége miatt vált alapvető olvasmányélménnyé: a politikusok az angol, a francia parlamenti életről, a német népnevelésről, az ír kérdésről, a pénz- és földviszonyokról, a művészetkedvelők a kor híres gyűjteményeiről, irodalmi fórumairól, a technika iránt érdeklődők a porosz utakról, az angol vasútról, a gázvilágitásról, a holland hajókról, a hölgyek a párizsi karneválról, divat-országgyűlésről, az epsomi lóversenyről, az angol színházakról, a svájci turizmusról és még számtalan más… (tovább)

Helikon, Budapest, 1983
488 oldal · ISBN: 9632078020
Geibel Károly, Pest, 1845
580 oldal · keménytáblás
Geibel Károly, Pest, 1845
582 oldal · keménytáblás

gingalló >!
Szemere Bertalan: Utazás külföldön

Szemere Bertalan: Utazás külföldön Válogatás Szemere Bertalan nyugat-európai útinaplójából

Hát ez parádés volt! Szemere egy igazi európai magyar. Utinaplója izgalmas, tartalmas, nyilván azért, mert aki írta az is értelmes, okos, érett felnőtt személyiség. Tanulni akar, mindent magába szívni, felhasználni, alkalmazni, ami jobb, fejlettebb Európában. .

Chöpp >!

Különös! A csigákat s fényes kavicsokat utunkról felszedjük, a lepéket szorgalmasan gyűjtögetjük, hervadó növényeket gonddal rakunk tárba, jövedelmünkről, ha fillérekbül állnak is könyvet viszünk: de gondolatainkat, mikben talán egy jövendő szendereg, elhullni engedjük, mint őszi falevelet, mit lekap a szél s örökre elvisz. Pedig embernek nincs drágább kincse gondolatainál s ötleteinél.

13. oldal Németföld

Chöpp >!

Tehát ezután is szedjük föl a csigákat, gyűjtögessük a lepéket, rakjuk tárba a növényeket, a fillérek lajstromát folytassuk, de legyen naplónk ötleteink számára is, és minden napot azzal végezzük be, hogy ennek gondolatait adjuk az előbbiekéhez. Engedni csak egy isteni szikrát is hasztalan elhullni tékozlás és bűn az emberi nem ellen, ki adván azt, adá a legdrágább kincset, mi értékben napokat s csillagokat meghalad.

14. oldal Németföld

gingalló >!

I. A törvény így szól;a mi szilárd akaratunk és hitünk, hogy az iskolák dolgában a tanítóbér a legfontosabb pont, ami tehát mindent megelőzzön. – Ezért a tartomány consistoriumok a legkevesebbet meghatározzák, mi alatt a tanító díja nem állhat.