Idegen ​istenek 24 csillagozás

Szemán Zoltán: Idegen istenek

A huszonharmadik század végére beindul az időturizmus a múltba. A tehetősek szabadon válogathatnak az utazási programok között, és megfelelő kísérettel bármely történelmi korba ellátogathatnak. Azonban az időutazásnak vannak veszélyei is…

Carlos Estrada, az időrendőrség századosa szokatlan megbízatást kap: meg kell találnia egy az ókori Egyiptomban eltűnt családot. A nyomozó baljós előérzettel indul el a fáraók korába, és hamarosan rádöbben, Egyiptomban valami megváltozott…

Eredeti megjelenés éve: 2020

Helma, 2021
ISBN: 9786156361233 · Felolvasta: Pregh Balázs

cicus61 P>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Pedig jól indult. Szeretem az időutazásról szóló történeteket. Sajnos túl sok volt aztán a történetben a sci-fi beütés, és egyre kevesebb az időutazás rész. Tényleg tetszett néhol a történet, Carlos mint Anubisz, tökéletes alakítást nyújtott. Túl sok volt az ugrálás a sci-fi, az űrhajók, űrutazás, azt nagyon nem szerettem. Nekem is volt Csillagkapu feelingem. Ez sajnos nem javított a történeten, pedig Csillagkapu-fan vagyok :) Az idegenek megjelenése is csak rontott a helyzeten. Olyan „mindenből egy kicsit” történet lett a könyvből, és mivel könyvben valamiért nem szeretem a sci-fit, ez meg is adta a kegyelemdöfést az olvasásnak. Nem azt kaptam, amit vártam.

FélszipókásŐsmoly P>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Meglepetés regény volt a szerzőtől, előtte csak egy ingyenes, saját szórakoztatására készült sárkányos firkát olvastam tőle. Ez most egész más volt. Időutazás, ókori Egyiptom, űrhajók, földönkívüliek, sci-fi – a Csillagkapu óta ezek szívemnek kedves hívószavak. Persze csúszhatott volna csúnyán félre, de nem, ez egy jól megírt, könnyed, izgalmas, érdekes regény. Eleinte somolyogtam a macsóskodó megfogalmazásokon, de aztán kiderült, hogy ez a stílus része, nem komolynak szánta, és nem vitte túlzásba se. Végig lendületes maradt a cselekmény, a szereplők közötti párbeszéd és a rejtély-faktor adta a fő üzemanyagot az élményhez. Van mondanivalója is, nem csak popcorn kaland, a karakterek kellően árnyaltak, de azért a köztük kialakuló kapcsolatok és helyzetek könnyen elképzelhetőek. Látszik, hogy a szórakoztatás volt az első szempont a könyv megírásánál: nem bonyolítja a nyelvezetet tudományoskodó hangnemmel vagy túl sok agymunkát igénylő szövevényes történettel. A sci-finek inkább fantasztikus része a hangsúlyos, viszont észszerűek a magyarázatok az időutazó technológiára, a paradoxonokról is van egy (mókás) párbeszéd, és az egész jól illeszkedik az akcióközpontú hangulatba. Még a magyar vonatkozás és a humor is a helyén van, egyik sem hat erőltetettnek.

Annak ellenére, hogy szinte alig ismert, egész termékeny a szerző, és van egy szűk közösség, akik segítik az alkotásait (szerkesztik/terjesztik őket, blogolnak róla, hangoskönyvek készülnek hozzájuk). Érdemes megismerni.

off

eenca P>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Sokáig tanakodtam, hogy hány csillagot is adjak erre a könyvre. Végül azért döntöttem az 5* mellett, mert lényegesen jobban van megírva, mint pár 4*-os olvasmányom, amit egy kiadó gondozott, szerkesztett és korrektúrázott. És itt jön az első észrevételem, hogy Szemán Zoltán könyveit miért nem karolta még fel egyik kiadó se?!? Úgy érezem, hogy hatalmas potenciál van benne, az illusztrációktól IS a könyv elején odáig meg vissza vagyok, szóval jó lenne papírosan is birtokoklni.

Meg kell hogy mondjam a történet szerkezete bonyolultabb, mint ahogy azt elsőre gondoltam. Van itt minden kérem szépen, váltott szemszög, időbeli ugrások spoiler IS és leíró rövid fejezetek arról, hogy mi történik éppen.

Az ókori egyiptomi kultúra mindig is érdekelt és sokszor eltűnődtem azon, hogy hogyan tudtak akkoriban annyival a világ előtt járni, mind épitészetileg és a tudományokban. Tetszik, ahogy az író megközelíti ezt a témát, szerintem sokan nem is tartják a földtől nagyon elrugaszkodottnak.

A szereplőket szerettem, a történethez mérten nekem pont megfelelően voltak kidolgozva. Jó, hogy voltak magyarok is, és hogy ez egy nemzetközi könyv, ami nem csak magyar vagy amerikai (ilyen vagy olyan).
A történet egy kicsit olyan, mint a való világ, történnek rossz dolgok, de mindig van rá lehetőségünk, hogy tanuljunk belőlük és másképp cselekedjünk.

A remény fontos, mert lehet, hogy a jelenlegi pillanatot nehéz elviselni. Ha hisszük, hogy a holnap jobb lesz, a ma viszontagságait is el tudjuk viselni. (Thich Nhat Hanh)

Mindenképpen fogok még az írótól olvasni!

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Ez a könyv is irtó jó volt, ahogy a szerző általam eddig olvasott összes könyve, nagyon tetszett.
Több térben és idősíkon játszódott a történet és kíváncsi voltam hogyan fog a kettő kapcsolódni egymáshoz. Nagyon tetszett, mikor kiderült.
Az egyik sík az űrben játszódott, a 23. században, a másik időutazás kapcsán az ókori Egyiptomban. Az egyiptomi részt különösen imádtam, mivel az egyik kedvenc helyem, már többször jártam ott és még szeretnék is oda menni, ha majd nem leszünk bezárva.
A szereplők is kedvemre valók voltak és sajnáltam a sok emberi veszteséget.
Remek csavar volt, hogy a rosszak nem feltétlenül rosszak voltak, a jók meg mégsem jók.
Sok humor és emellett elgondolkodtató tartalom is volt a történetben.
Szóval nagyszerű könyv volt. Szerencsére van még sok olvasatlanom a szerzőtől.

Criala P>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Akárhányszor meglátom ezt a borítót, folyton a Csillagkapu jut róla az eszembe. *-*

Ejha, ez valami fantasztikus volt! Továbbra sem szeretem a sci-fi-t, de ez az ókori Egyiptomba való időutazásosspoiler történet lenyűgözött! Az elején azt hittem, hogy egy egyszerű, „az időrendőr visszamegy a múltba, és megment pár embert” sztorit kapok – én kis naív… Annyi csavar volt a regényben, hogy nem győztem kapkodni a fejemet, és közben minden „na, ebből mi lesz?!” jelenetnél egyre magasabbra kúszott a szemöldököm – csodálom is, hogy a végére nem csúszott át a tarkómra! :D
Nagyon izgalmas és könnyed humorral fűszerezett volt a könyv, külön szálakon ívelő cselekménnyel, amik természetesen egy fordulat során összeértek. Nagyon élveztem! ^^

Calliope>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Rájöttem, hogy nem vagyok jóban a sci-fivel. És mégis, ennek ellenére adok 4 csillagot, mert ha eltekintek a sok holoizétől és sugárvetőtől, egy állatira izgalmas, cselekménydús, fordulatos és eredeti történetet olvashattam. Nem a szerző tehet a levonásról. Egészen biztos, hogy fogok még tőle olvasni! :)

A karakterek nagyon tetszettek benne és mind szerethetőek voltak. Azt nem mondom, hogy túl mélyen kidolgozta őket az író, de ahhoz éppen eléggé, hogy érdekeljen a sorsuk. A trágárság mentes, kreatív káromkodásaik nagyon elszórakoztattak és teljesen jól eltalálta, mitől ember az ember! :) Az egyetlen hiányérzetem szereplők terén abból adódik, hogy nem éreztem a testvéri köteléket Jenna és Carlos között, ennek a hangsúlyozása még dobott volna a történeten. Vártam, hogy lesz-e szerelmi szál, de hála istennek nem vesződött vele a szerző és nem kellett oda nem illő szexjeleneteket olvasni.

A világépítés is nagyon eredeti. Időnként nehezen követhető volt számomra az időutazás tudományának fejtegetése, de az is előfordulhat, hogy kevés, „tudományos” oldalról közelítő könyvet olvastam a témában és emiatt kissé elveszettnek éreztem magam. Ebből nekem túl sok volt, bár akit érdekel és szándékosan keresi is a logikát, az nyilván kultiválta. Nem találtam benne logikai hibát, nagyon jól felépítette a háttértörténetet.

Maga a sztori nagyon kalandos, cselekmény- és akciódús. Kicsit több tájleírást is elbírtam volna, esetleg kis művészettörténetet, elvégre az ókori Egyiptom utcáit jártuk. Bár kis betekintést kaptunk az istenek személyét illetően és néhány egyiptomival is megismerkedtünk, szívesen elkísértem volna őket a mindennapjaikba is. Jó-jó, ez nem az Outlander, de nekem ők is nagyon szimpatikusak voltak és olvastam volna róluk többet is.
Az idegen kultúrák is baromi ötletesek voltak, sőt az Egyiptomba való beágyazásuk is nagyszerű ötlet volt, de a hieroglifák koppintása kicsit necces volt és elrugaszkodott.

Az írásmód csillagos ötös! Gyerekek, egy olyan könyvet olvastam 468 oldalon át, amit helyenként nem is értettem, mégis ittam minden sorát, mert annyira szépen, választékosan és egybefüggően ír, hogy le a kalappal. Kortárs magyar szórakoztató irodalomban hirtelen nem is nagyon tudok még csak hozzá hasonlót sem mondani, aki ilyen színvonalon alkot és ilyen igényes munkát ad ki a kezéből! A történet mindvégig gördülékeny, nincsenek üresjáratok, minden összefügg mindennel és tökéletesen illeszkednek a darabok. Csak ajánlani tudom! :)

Bet>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Ez jó kis regény volt. Az ókori egyiptomi és az űrbéli kalandok párhuzamossága jól felépített, okos, koherens. A jelenetek nincsenek se elkapkodva, túlpörgetve, se elnyújtva, mint a rétestészta. Az egész regény dinamikája, ritmusa pont tökéletes. Nagyon tetszik a humora. Nem akar állandóan direktbe vicceskedni, de a kis élcekkel, csipetnyi humorral fűszerezve eléri, hogy ne nyomasztóak, hanem valóban szórakoztatóak legyenek a kalandok. Mindig újabb és újabb kihivások előtt állnak a szereplők, nem engedi lankadni a figyelmet. A sci-fi rajongók mellett érdemes elolvasnia azoknak is, akiket érdekel a politikai diplomácia kérdésköre. Szemán Zoltán döbbentett rá, hogy van jó kortárs magyar sci-fi. Ezek után nyitottabb leszek, hátha találok még hasonló tehetséges, számomra szimpatikus kortárs magyar szerzőt.

Narissza>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

Ha félreteszem, hogy tulajdonképpen se a kalandregény, se a sci-fi nem annyira az én műfajom off, akkor jó kis regény volt ez.
Egy jól felépített, logikus történet űrlényekkel, jövőbeli és múltbeli emberekkel, valahol messze mint a galaxisban, a huszonharmadik századi földön és az óbirodalmi Egyiptomban.
Kifejezetten tetszett az a néhány oldal, ahol az idő és az időutazás természetét fejtegették, bár hogy van-e annak bármi alapja, amit elmondtak, arról ötletem sincs.
A karakterek kedvelhetőek voltak, bár olyan túlságosan nem ismertük meg őket, különösen azt sajnáltam, hogy Carlos és Jenna testvéri kapcsolatából csak az epilógusban láttunk valamit. Ami még kicsit hiányzott, hogy jobban elmerüljünk Théba életében, de részemről mondjuk a komplett cselekmény helyett is megtehettük volna, szóval én igazán nem vagyok mérvadó.

Én_az_olvasó>!
Szemán Zoltán: Idegen istenek

A történelemben már sokan próbáltak magyarázatot találni az egyiptomi istenek félig ember, félig állat ábrázolásaira. Ez a történet, bár kitalált, akár egy alternatíva is lehet a sok közül. Mert miért ne lehetett volna akár így is?
Mindegy is, a lényeg, hogy született egy érdekes témájú, szórakoztató sci-fi. Az elején volt egy kis Csillagkapu feelingem, de ahogy haladt előre a történet ez teljesen megszűnt.
A múltba történő utazás szerintem mindig is izgatta az emberek fantáziáját. Ahogy a könyvből is kiderül ezt lehetne jó és kevésbé jó célok érdekében alkalmazni, és örülök, hogy az író optimista, és nem a rossz irányba billent a mérleg.
A szereplők jól kitaláltak, különösen a katonák egyénisége volt szimpatikus. A cselekmény pörgős, változatosak a helyszínek, de jól nyomon követhetőek az események. Az idegenek külsejéről egy kicsit részletesebb leírást is szívesen olvastam volna.

Raizo >!

– Jól van, megyünk már! Nem kell egyből átmenni ősrobbanásba…

Raizo >!

– Anyád! – ordította el magát Joff. – Visszahegeszteni meg én fogom, mi?

Raizo >!

Te jószagú plazmaregulátor! – meredt a rendőr a hullámokra.

Raizo >!

– Ré szeme… ókori Egyiptom… Napisten… Mi a holdudvaros, akáclila meteor…!

Raizo >!

– Dennu, hogy egy megkergült kecskebak táncoljon a lábujjadon!

Raizo >!

Meg kell szoknom, hogy ez nem a modern kor. Aki megtehette, az parancsolt, aki meg nem, az engedelmeskedett.

Raizo >!

– Hurrá! Nem nő két fejünk, mire a mentőcsapat ideér – húzta el a száját Jenna.

Raizo >!

– Hallja, maga aztán tényleg ne menjen egészségügyi pályára! Ilyen kellemes megnyugtatásra még az egészséges emberek is kiugranának az ablakon – méltatlankodott az elnökhelyettes.

Raizo >!

Carlos kissé kényelmetlenül érezte magát, hogy akárkivel találkozik, az azonnal hasra vágja magát előtte. Ami azonban még inkább zavarta, hogy milyen könnyen hozzá lehet szokni a hatalom jólesően bizsergető érzéséhez.